Slavnostní zpřístupnění unikátního souboru památek v Bohuticích zahájil místostarosta Bohutic Martin Žák. „Naše expozice v sobě obsahuje nejen vlastní křížovou cestu, ale také Lurdskou jeskyni a naučnou stezku Antonína Práška,“ uvedl Žák.

Za vznikem soch stál totiž právě bývalý bohutický farář Prášek. „Ten si předsevzal vytvořit z Bohutic významné poutní místo. Jeho prvním krokem bylo vytvoření kopie Lurdské jeskyně v prostoru pod hřbitovem. Zde bylo tedy v roce 1928 vysvěceno místo, které se zakrátko stalo pravidelným cílem tisíců poutníků,“ informoval starosta Pavel Štefka.

Nedokončené plány

Po vybudování Lurdské jeskyně pokračovaly v minulém století snahy zbudovat na louce nad jeskyní takzvaný Svatováclavský park s monumentální křížovou cestou o čtrnácti zastaveních. „Sochy křížové cesty, převážně z cedrového dřeva, byly objednány v roce 1932, následně pak dodány v roce 1937. Vzhledem k dalšímu společensko-politickému vývoji nebyl tento plán nakonec nikdy uskutečněn,“ doplnil starosta.

Sochy pak stály na různých místech v obci a později se je církev rozhodla dokonce prodat. „Po jejich opětovném nalezení a navrácení v roce 2007 byly Bohutickou farností na dobu pětadvaceti let zapůjčeny obecnímu úřadu, který je postupně, s pomocí nejrůznějších dotací a grantů, restauroval a vystavoval ve druhém patře našeho zámku,“ připomněl historii soch místostarosta Žák.

V roce 2009 nechala obec za pomoci dotace ze státního rozpočtu zrestaurovat dvě třetiny všech postav.

„V následujících letech jsme začali připravovat interiéry pro expozici soch. Vše se nám podařilo díky projektu financovanému Regionálním operačním programem Jihovýchod. Proto se dnes můžeme pochlubit důstojnou expozicí s patřičným zázemím a mohli jsme také zrekonstruovat Lurdskou jeskyni. Vše stálo téměř sedm milionů korun, přičemž dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod činily více než devadesát procent,“ popsal Žák.

Chtějí být vidět

Představitelé obce věří, že díky své unikátní expozici bude o Bohuticích vědět nejen jižní Morava, ale celá republika. „Věříme, že se zapíšeme na turistickou mapu České republiky,“ řekl místostarosta Žák.

Význam expozice vyzdvihl také náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek. „Nevím v tuto chvíli o významnější akci na jižní Moravě, a pokud by dnes do Prahy nepřiletěla Angela Merkelová, patrně by bohutická slavnost byla v zemi událostí číslo jedna,“ pobavil hosty slavnosti Juránek.

Dodal, že chvála patří bohutickým, kteří celý projekt dobře připravili. „Je vidět, že cesta z Evropy do Bohutic skutečně vede. Musí však na ní být připraveni lidé,“ ocenil Juránek.

Slavnostního otevření se zúčastnila řada hostů, například starostové i místostarostové sousedních obcí, zástupce stavební firmy, nechyběl ani starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec.

Křížová cesta je k vidění denně od deseti do tří hodin odpoledne v bohutickém zámku. Více informací je k dispozici na www.krizovacestabohutice.cz.