Proniknou tak do tajů vzniku oblíbeného večerníčku. „Připravit výstavu pro děti, a vlastně pro celou rodinu. To byla myšlenka, kterou jsme dotáhli do konce. V listopadu a prosinci si všichni mohou užít výstavu Krysáci v Dolním sále Znojemské Besedy. Příchozí zjistí, jak vznikal večerníčkový seriál Cyrila Podolského, jak vypadaly kulisy, rekvizity a prostředí seriálu, kterému Česká televize věnovala hned šestadvacet dílů. Přímo s autory seriálu do Znojma přivezeme originální trojrozměrné scény animované pohádky. Kromě toho budeme vybrané díly na výstavě také vysílat,“ popsal František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

K výstavě se váže hned několik doprovodných akcí. „Za zmínku stojí například beseda s Cyrilem Podolským o vzniku animovaných filmů, čtení ze stejnojmenné knihy Jiřího Žáčka nebo divadelní představení v Městském divadle ve Znojmě. V prosinci se do ulic Znojma vydá jeden z Krysáků v podobě maskota,“ sdělila místostarostka Znojma Bohumila Beranová.

Adrenalinové trasy znojemského podzemí.
Do Znojma za zážitky. Letos lákalo turisty více podzemí, hradby i historie piva

Seriál Krysáci popisuje život hlavních krysích postav Hodana a Huberta, kteří žijí v zásuvkách starého šicího stroje na smetišti poblíž Vizovic. Spolu se sádrovým trpaslíkem Ludvíkem a laboratorním potkanem Edou zažívají mnohá dobrodružství.

V roce 2008 ho poprvé uvedla Česká televize a Krysáci se stali nejúspěšnějším večerníčkem za posledních dvacet let. Vysílal se v mnoha zemích světa včetně zámoří. Byl oceněný výroční televizní cenou Elsa a nominovaný na cenu TýTý. Autorem loutek je Noro Držiak, žák Břetislava Pojara.

Zdroj: Youtube

Výstava se poprvé představila lidem na jihu Moravy roku 2011. Deník o ní informoval ZDE.

Otevírací doba výstavy listopad a prosinec ve Znojmě:

  • Po – Pá  9.30 – 12.00, 14.30 – 18.00
  • So – Ne, svátek   9.30 – 12.00, 13.00 – 18.00
  • Silvestr  9.30 – 12.00

Dolní sál Znojemské Besedy bude otevřený od 1. listopadu každý den. Vstupné je padesát korun, pro děti třicet korun, rodina se dvěma dětmi zaplatí stovku.