„Mezi kapelami budou WIR 4, Die Edlseer nebo Project Band a spousta regionální dechovky. K vidění budou historické traktory, kočáry a muzeum piva, k ochutnání regionální potraviny. Pro děti bude připravený zábavný doprovodný program a taneční vystoupení. Ti, kteří se zajímají o historii, budou moci pod vedením průvodce prohlédnout historickou část Laa a navštívit cibulové pole,“ pozval za pořadatele Ondřej Hampl. Jak doplnil, součástí je i autobusový výlet s prohlídkou vesnice Loosdorf.

Vedle hlavního večerního hudebního programu na náměstí v Laa bude vrcholem oslav soutěž v loupání cibule. Začíná v sobotu 12. srpna ve dvě hodiny odpoledne. Nedělní program slavností pak doplní populární „Cibulový štafetový běh“. Vstup na Cibulové slavnosti je zdarma. Kompletní program je zde.

Vyhlášená kvalita cibule z oblasti Laa

Vysoká kvalita cibule pěstované v regionu Laa je dnes již všeobecně známá a uznávaná. Pěstování zde má již více než osmdesátiletou tradici. Tato typická plodina Weinviertelu se pěstuje na více než 300 hektarech a prodává se a zpracovává po celém Rakousku a vyváží se také do sousedních zemí. Hlavním důvodem vysoké kvality cibule z oblasti Laa jsou specifické půdní podmínky v regionu Land um Laa. Černá písčitá půda je pro pěstování cibule velmi vhodná. Co je zajímavé, je že oblast Land um Laa nevyužívá umělé zavlažování, ale spoléhá na přirozené srážky. Díky tomu roste cibule pomaleji, což má za následek pevnější, jemně vláknitou a mnohem trvanlivější cibuli. Mírné klima v regionu přispívá dalším faktorem, který podporuje úspěšný růst cibule.

Termín slavností: od pátku 11. do neděle 13. srpna 2023

Kde: Laa leží nedaleko rakouských hranic, asi třicet kilometrů od Znojma a pouze padesát minut jízdy z Brna. Brno je navíc dostupné přímou autobusovou linkou číslo 104.

Co dalšího ve městečku podniknout:

Nabídka termálního lázeňského komplexu Therme Laa - Hotel & Silent Spa je pestrá a lákavá. Zahrnuje širokou škálu bazénů, které uchvátí svou rozmanitostí - od termálního bazénu a masážního bazénu přes solný venkovní bazén, aktivní bazén a tobogán až po venkovní termální bazén a ochlazovací bazén.