Živo bude ve Znojmě od začátku května až do poloviny měsíce. Deník připravil pro zájemce výběr z programu. Podrobnosti najdou na webu Znojemské Besedy.

První máj v režii dechovky 

Kdy: 1. května

Slavnosti odstartují hned ve středu prvního května Festivalem dechových hudeb na nádvoří Louckého kláštera. V hlavní roli se představí žesťová tělesa. „Dramaturgicky opět představíme dva místní soubory z regionu, na závěr pak zazní lidové písně v podání slováckého souboru Vlčnovjanka, který má tradici už od roku 1977 ve Vlčnově na Uherskohradišťsku,“ pozval návštěvníky František Koudela ředitel Znojemské Besedy.

František Koudela vede Znojemskou Besedu deset let.
Vinobraní by mělo být pozvánkou na celý rok, říká ředitel Znojemské Besedy

Odpoledním programem provede zpěvák, vysokoškolský pedagog a také rozhlasový moderátor Karel Hegner.

Jako první vystoupí Amatéři z Dobšic pod vedením znojemského pedagoga Romana Teplého. Představí se i dechová hudba Dubňanka z Dolních Dubňan, kterou vede trumpetista Petr Kadaňka. Vstupné na festival je sto korun.

Majáles 

Kdy: 3. května

První květnový pátek bude patřit studentům a tradičním oslavám majálesu. Nebude chybět ani utkání v soutěži o krále a královnu majálesu. „Program odstartuje v jednu hodinu odpoledne studentský průvod, který každým rokem překvapí jak vysokou účastí studentů, tak jejich kreativním pojetím. Spolu s porotou se opět těšíme na hodnocení toho nejlepšího,“ prozradil Koudela.

Zdroj: Stanislav Nováček

Hudební program se opět ponese v žánrech rapp a RnB. Představí se držitelka Ceny Anděl, zpěvačka arménského původu Pam Rabbit vedle ní mladý český popový zpěvák s přesahem do RnB, který svou kariéru odstartoval v Londýně Sofina MEDJMEDJ. Na závěr koncertní části zazpívá festivalový headliner Ben Cristovao. V odpolední části vystoupí taneční skupiny Mighty Shake a CSB (Crazy Steps Breakers) a DJ Izzy Cooper. Programem provedou moderátoři Láďa Koubek a Šimon Král. Vstup je zdarma.

Festival vína VOC Znojmo

Kdy: 4. května

Zato první květnová sobota potěší milovníky dobrého vína. Už po šestnácté se uskuteční Festival vína VOC Znojmo, který každoročně láká nejen Znojmáky, ale i návštěvníky z celé republiky.

Nedočkavci budou mít první možnost ochutnat nově zatříděná vína VOC Znojmo ročníku 2023, ale také nabídku starších ročníků, dobré jídlo a pestrý hudební program v kulisách historického města.

Festival vín VOC Znojmo přilákal roku 2022 přes čtrnáct tisíc lidí z celé republiky. Snímky z minulých ročníků.
Festival vína VOC Znojmo zaplní Horní náměstí. Akce startuje 4. května

Na Horním náměstí se od desíti hodin dopoledne až do půl deváté večer vystřídá hned několik hudebních a tanečních produkcí. Ze Slovácka přijedou soubory Hradišťánek a Dajánek s cimbálovou muzikou Vojšica, alternativní hudbu si návštěvníci užijí v podání Ivy Bittové s triem Čikory a mladé kapely Čendeš.

Zdroj: Youtube

Chybět nebudou ani znojemští vystupující. Dicáky potěší Dyjavánek, Dyjavan a Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Scéna na Václavském náměstí, které pro tento den změní název na Veltlínské, ožije Hudeckou muzikou Vinohrad, cimbálovkami Špalek a Vojšica. Odpočinout si mohou návštěvníci u rotundy svaté Kateřiny v relaxační zóně. Ani tam nebude chybět nabídka vín.

Každoroční součástí akce je kampaň Vinaři jdou na dřeň, seznamující veřejnost s Českým národním registrem dárců kostní dřeně. V červeném stánku na Václavském náměstí se mohou zájemci do registru rovnou zapsat, a třeba tak zachránit lidský život.

Role průvodce programem se zhostí Ivo Dvořák, prezident Asociace sommelierů ČR. V plánu je i trojí losování o ceny, zapojit se mohou návštěvníci mohou s vyplněným anketním lístkem.

Jarovín Rosé

Kdy: 3. května

Ten samý den bude možné mezi čtvrtou a devátou hodinou v podvečer ochutnat v Domě umění na Masarykově náměstí všechna pozitivně hodnocená rosé vína z Národní soutěže rosé vín Jarovín rosé a také všechna pozitivně hodnocená frizzante ze soutěže Král vín České republiky. Součástí placené degustace je i prezentace sýrů. Vstupné je dvě stě padesát korun.

Dny partnerských měst

Kdy: 10. až 11. května

Druhý květnový víkend se ponese ve znamení Dnů partnerských měst, v pátek desátého a v sobotu jedenáctého na Horním náměstí mohou návštěvníci ochutnat gastronomii i kulturu všech partnerů města Znojma. V letošním roce přivítáme Chrudim, Retz, Strzegom, Nové Zámky, Bratislavu Ružinov, Pontassieve, Trento Povo a Villazzano a poprvé také maďarské město Fonyód.

Po vynucené pauze lákaly do centra Zmojma tradiční dny partnerských měst.
Znovu s přáteli a jejich dobrotami. Znojmo zažilo další Den partnerských měst

Tato dvoudenní akce přináší pestrý program plný hudby, tance a lidových kultur. „Těšíme se, že představíme naše královské město Znojmo, a že zároveň opět poznáme známé i nové tváře našich partnerských měst,“ říká Bohumila Beranová, místostarostka města Znojma.

Horní náměstí ve Znojmě hostí Dny partnerských měst. Akce trvá do soboty.
Víno, klobásky i marmeláda provoněly Znojmo. Dny partnerských měst baví centrum

Muzejní noc 

Kdy: 17. května

Muzejní noc ponese tentokrát téma Známí a neznámí Znojemané. Sedmnáctého května připomene zapomenuté, méně známé i známé osobnosti spojené s městem Znojmem. „Právě ony osobnosti výrazně ovlivnily historii města a zanechaly nesmazatelnou stopu. Muzejní noc je akcí pro návštěvníky všech generací a těšíme se na skvělou atmosféru, kterou tato noc vždy má,“ zmínila Beranová.

Nebude chybět ani bohatý program od hudebních a tanečních vystoupení, ohňové show, šermířů, až po videoprojekci Ethernity Brothers. Pro děti budou připraveny tvůrčí dílny, kvízy, malování na obličej, ale i strašidelné podzemí. Program muzejní noci bude doprovázet jednotka Klubu vojenské historie ve Znojmě 10. prapor polních myslivců plukovníka Kopala.

Pro zájemce se od sedmi do jedenácti hodin večer otevřou expozice v Minoritském klášteře, volný vstup bude i do Domu umění, na hrad a do Expozice pivovarnictví. Po předchozí rezervaci jsou možné také mimořádné noční prohlídky Znojemského městského pivovaru. Turistický vláček zdarma obslouží zastávky Přemyslovců a Masarykovo náměstí.