ZNOJEMSKO:

Masopust ve Znojmě
Kdy: úterý 13. února od 14.30
Kde: centrum Znojma

Proč přijít: Masopustní průvod masek projde za doprovodu živé muziky historickým centrem Znojma v úterý 13. února. Začne o půl třetí odpoledne a povedou ho studenti Střední pedagogické školy GPOA Znojmo a tanečníci Dětského folklórního souboru Dyjavánek. „Trasa bude mít pět zastávek. Ještě předtím ale průvod přivítá Bohumila Beranová, místostarostka města Znojma, která předá pomyslné povolení koledovat během Masopustu,“ doplňují pořadatelé.

Zdroj: Youtube

Ostatky a ostatková zábava v obci Dobřínsko
Kdy: sobota 10. února od 20.00
Kde: Kulturní dům Dobřínsko

Proč přijít: Bohatá tombola, občerstvení i muzika. To čeká na ty, kteří v sobotu 10. února vyrazí na ostatkovou zábavu do kulturního domu v Dobřínsku. Vyhrávat bude hudební skupina Stone. Chybět nebude soutěž nejlepších masek o věcné ceny.

Masopustní veselice
Kdy: sobota 17. února od 8.00
Kde: obec Dobšice

Proč přijít: Masopustní veselice v ulicích ovládne Dobšice. Rej masek s harmonikářem a koňskou bryčkou se vydá obcí v dopoledních hodinách. Od osmi hodin večer přijde na masopustní taneční zábava v sokolovně. O hudbu se postará Vasr Band.

BRNĚNSKO:

Fašank u šlechtičen
Kdy: úterý 13. února od 17.00 
Kde: Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno

Proč přijít: Masopustní neboli fašankové veselí si lidé užijí v Paláci šlechtičen. „V rámci folklorního pořadu předvede soubor Šafrán ukázku fašankové obchůzky z Horňácka s taneční hrou Káčer a tradiční rej masek bude pod taktovou Brněnského Valášku," doplňují pořadatelé. Program bude doprovázen průvodním slovem vysvětlujícím prezentované lidové zvyky.

Špilberk žije! Masopustem
Kdy: sobota 10. února od 10.00
Kde: hrad Špilberk

Proč přijít: Masopustní veselí vypukne na hradě Špilberk. V sobotu 10. února bude od deseti hodin dopoledne na velkém nádvoří přichystaný bohatý hudební, divadelní i soutěžní program. Chybět nebudou ani stánky, ze kterých zavoní tradiční občerstvení. V jednu hodinu odpoledne začne samotný masopustní průvod. Ten půjde areálem hradu na velké nádvoří, kde bude následovat představení masek.

Masopustní průvod 2024: Z Káznice na Dráhu
Kdy: sobota 10. února od 14.00
Kde: start před Káznicí na náměstíčku Pod platany

Proč přijít: Tradiční masopustní průvod plný masek, hudby a zpěvu letos poprvé vyjde z tzv. brněnského Bronxu. Lidé se sejdou ve dvě hodiny odpoledne, start je před Káznicí na náměstíčku Pod platany. Trasa povede Bratislavskou ulicí, tentokrát masky zamíří do centra přes Malinovského náměstí, náměstí Svobody a Zelný trh. Poslední bod průvodu je FBB Klub Na Dráze, kde si návštěvníci užijí hudební doprovod a vyhlášení tomboly, která se bude po cestě prodávat.

Masopust 2024 - Brno Žabovřesky
Kdy: úterý 13. února od 16.30
Kde: Kulturní dům Rubín

Proč přijít: Zábavný program pro malé i velké, masopustní průvod i komentovaná zabíjačka s ochutnávkou. To všechno zažijí lidé v brněnských Žabovřeskách v úterý 13. února. Akce startuje o půl páté odpoledne, kdy od radnice vyrazí průvod masek. V Kulturním domě Rubín bude pokračovat již zmíněný bohatý program.

Komínské Ostatky
Kdy: sobota 17. února od 19.30
Kde: MČ Brno-Komín

Proč přijít: Městská část Brno-Komín láká všechny na Komínské Ostatky. Ty se uskuteční třetí únorovou sobotu. Začátek je o půl desáté dopoledne, kdy od radnice vyrazí tradiční průvod masek. Ve 14.30 se průvod dostaví ke kostelu sv. Vavřince a přesune se k sokolovně na ulici Svratecká. Zde 15.00 začne dětský karneval a od 19.00 ostatková zábava, kde k tanci a poslechu zahraje dechová hudba Galáni z Přibyslavic. „O půlnoci pochováme basu, zábava je plánována do 02.00 hodin. Občerstvení sebou nenoste,“ uzavřeli pořadatelé.

Masopust, Brno-Bosonohy
Kdy: neděle 11. února od 14.00
Kde: MČ Brno-Bosonohy

Proč přijít: Také městská část Brno-Bosonohy zve na svůj tradiční masopust. Lidé se na něj mohou těšit v neděli 11. února. Pestré masky vyjdou ve dvě hodiny odpoledne. Součástí programu budou i zabijačkové speciality a další občerstvení.

Líšeňské ostatky
Kdy: sobota 10. února od 13.45
Kde: Dělňák Líšeň, Brno

Proč přijít: Masky a veselí ovládnou také brněnskou Líšeň. Akce se koná v sobotu 10. února. Ve 13.45 startuje ostatkový průvod maškar a krojovaných. Trasa začne od ulice Kubelíkova a povede až ke kostelu sv. Jiljí. O půl sedmé večer pak začne v místním dělňáku ostatková veselice, kde dojde na předání hodového práva, pochování basy i na veselou tombolu.

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov

BLANENSKO:

Ostatková zábava s pochováváním basy
Kdy: sobota 17. února od 20.00
Kde: sál kulturního domu v Jedovnicích

Proč přijít: Na ostatkovou zábavu se mohou lidé těšit v Jedovnicích. Ta se uskuteční v sále místního kulturního domu. Lidé se mohou těšit na občerstvení i točené pivo. K podtrhnutí masopustního veselí zahraje hudba Classic. O předtančení se postará Lipka a Tetiny. Tradiční masopustní průvod vyrazí Jedovnicemi v devět hodin dopoledne.

Masopust v Ráječku
Kdy: sobota 10. února od 12.45
Kde: Ráječko

Proč přijít: Masopustní průvod projde také Ráječkem. Sraz všech účastníků je ve 12.45 ve Staré škole. V jednu hodinu odpoledne odtud vyjde průvod a doplní ho lidová hudba. Po průvodu obcí si všichni, kdo rádi tancují a zpívají, přesunou zpátky do Staré školy, kde od 16 hodin začne masopustní taškařice. Muzika bude hrát asi do osmi hodin večer.

Zdroj: Youtube

Masopustní veselí, Žďárná
Kdy: sobota 10. února od 10.00
Kde: start od hasičská zbrojnice, Žďárná

Proč přijít: Ve Žďárné na Blanensku si lidé v sobotu 10. února užijí veselí za doprovodu živé hudby v průvodu masek. Tradiční masopustní průvod vyjde od hasičské zbrojnice v deset hodin dopoledne a bude putovat po vesnici.

Masopustní průvod, Šebetov
Kdy: sobota 10. února od 10.00
Kde: sraz na začátku obce v části Kapouňata, Šebetov

Proč přijít: Šebetovem se masky vydají v sobotu 10. února. Sraz všech účastníků bude na začátku obce v části Kapouňata. Odtud v deset hodin dopoledne vyrazí průvod směrem na náměstíčko pod koupalištěm, dále po Mezi k obecnímu úřadu a do Čtvrtí. Cíl bude u hasičské zbrojnice.

Masopustní veselice, Svitávka
Kdy: sobota 10. února od 13.00
Kde: Park městyse, Svitávka

Proč přijít: Park ve Svitávce ovládnou maškary. V 13.30 jim předají masopustní právo a následovat bude bohatý program. Ten zahrnuje tanec, hudbu, hry pro děti a dospělé nebo masopustní dobroty k zakoupení i ochutnání. Soutěžit se bude i o nejlepší koblížky. Pořadatelé prosí, aby si s sebou lidé vzali vlastní hrníčky.

BŘECLAVSKO:

Hustopečské ostatky Na Hradbách
Kdy: sobota 17. února od 10.00
Kde: Na Hradbách, Hustopeče

Proč přijít: Třetí únorová sobota nabídne od deseti hodin dopoledne tradiční akci se spoustou zábavy v novém kabátě. Bývalý Masopust převzaly ostatky. Lidé se mohou těšit na zabíjačkové speciality, otevřené sklepy místních vinařů, tombolu, nebo průvod nejen Milevských maškar.

Fašank Lednice
Kdy: sobota 10. února od 9.00
Kde: Průvod obcí dle zastávek, Pivovar Lednice

Proč přijít: Nejmladší lednická chasa a obec Lednice zve na tradiční fašank. Průvod odstartuje v 9.30 u autobusové točny Nejdek. Víl bude u Pivovaru Lednice. Po průvodu si lidé užijí pestrý program, který nabídne vyhlášení nejlepší masky, fašankové speciality nebo tvořivé dílničky.

Poštorenský fašank
Kdy: sobota 10. února od 14.00
Kde: sraz u kostela v Poštorné

Proč přijít: Slovácký krúžek, poštorenské stárky a chasa zvou na letošní průvod a poté večerní zábavu v kulturním domě v Poštorné, který zakončí tradiční pochování basy. Sraz všech masek je ve dvě hodiny odpoledne, v šest hodin večer vypukne v místním kulturním domě večerní zábava. Hraje dechová hudba Pivoňka.

Zdroj: Youtube

Fašank Břeclav
Kdy: neděle 11. února od 14.00
Kde: Břeclav, Dům školství

Proč přijít: Masky ovládnou také centrum Břeclavi. Do ulic se vydají v neděli 11. února. Začátek a cíl pochůzky bude v Domě školství, kde se v šest hodin večer pochová basa a dojde i na výuku fašankových tanců.

HODONÍNSKO:

Hodonínský fašank
Kdy: sobota 10. února od 09.00
Kde: Hodonín, Masarykovo náměstí

Proč přijít: Oblíbený hodonínský fašank se uskuteční v sobotu 10. února. Už v devět hodin ráno program zahájí melodie Cimbálové muzika Dur. Až do 11 hodin se navíc bude vydávat ovarová polévka a zároveň se návštěvníci mohou od 10 hodin těšit na komentovanou domácí zabijačku. V pravé poledne dojde na představení tradičních fašankových masek a následně vyjde průvod. V osm hodin večer akce vyvrcholí Krojovým plesem. K tanci a poslechu hraje DH Bojané a CM Hudci z Kyjova. Ples nabídne také předtančení České besedy a pochování basy.

Zdroj: Youtube

Fašankové odpoledne
Kdy: sobota 10. února od 14.00
Kde: Blatnice pod Svatým Antonínkem

Proč přijít: V sobotu 10. února se koná Blatnický fašank. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne, kdy od obecního úřadu odstartuje průvod masek. Od půl třetí nebudou chybět v místním kulturním domě ani fašankové speciality, jako zabijačka, ovar nebo svařák a pivo. K dobrému jídlu od 15 hodin zahraje cimbálová muzika Paléska, DFS Vavřínek, ŽPS Pútnice z Blatnice a MPS Roháč.

Fašaňková obchůzka
Kdy: neděle 11. února od 14.00
Kde: Kyjov - Nětčice

Proč přijít: Na Fašaňkovou obchůzku se Slováckým souborem Kyjov zve sdružení přátel a městské kulturní středisko. Veselí vypukne v neděli 11. února od dvou hodin odpoledne. Průvod vyjde od Hospody U Jančů.

Zdroj: Youtube

Fašank
Kdy: sobota 10. února od 13.30
Kde: náměstí Míru, Veselí nad Moravou

Proč přijít: Také lidé ve Veselí nad Moravou se dočkají Fašanku. Od 13.30 si děti v kulturním domě užijí výrobu masek na obličej. Poté bude následovat průvod a nakonec bohatý program na náměstí Míru. „Můžete se těšit i na zabijačkové speciality a další pochutiny nebo si zabruslit v centru města,“ doplňují pořadatelé. Akci obohatí vystoupení dětí z mateřských škol, Cimbálová muzika Fraj nebo pouliční divadlo.

Zdroj: Youtube

VYŠKOVSKO:

Vyškovský masopust
Kdy: úterý 13. února od 15.00
Kde: nádvoří Muzea Vyškovska

Proč přijít: Pestrý průvod masek v čele s medvědem projde Vyškovem v úterý 13. února. Za doprovodu muziky obejdou maškary náměstí, kde společně s Dětským folklorním souborem Klebetníček oslaví závěr masopustního období. Akce začíná v 15.00 hodin na nádvoří Muzea Vyškovska.

Tradiční ostatky
Kdy: sobota 10. února od 11.00
Kde: Vícemilice

Proč přijít: Sbor dobrovolných hasičů Vícemilice zve na tradiční ostatky. Ty se koná v sobotu 10. února. Průvod masek startuje v 11 hodin dopoledne. V osm hodin večer se koná také večerní zábava. K tanci a poslechu zahraje Dechová hudba Nedakoňanka + BIGBÍT.