Originální sezonní výstavu najdou během července a srpna, pokud nebude příliš pršet, rekreanti a návštěvníci Vranovska nedaleko restaurace Rumburak u Bítova. Mladý sochař Michal Olšiak a jeho kolegové tam z dvou set padesáti tun písku vytvořili řadu mohutných soch s motivy z různých kontinentů. Výstava nese příznačné jméno: Písečný svět.

„Jezdil jsem za písečnými sochami do Itálie či Irska, sám jsem pak dělal betonové sochy. Písečný svět jsem pořád nosil v hlavě. Jen jsem marně hledal vhodný písek. Až jsem nakonec dělal pro bítovského Rumburaka betonového krkavce, tak jsem si prochodil zdejší terén a napadlo mě, že bychom mohli Písečný svět udělat tady. Našli jsme i vhodný písek," popsal začátek letního projektu Michal Olšiak.

Na tvorbu písečných soch musela auta navozit dvě stě padesát tun jemného písku. „Na samotné tvorbě soch se nás podílelo pět, samozřejmě nám pomáhal ještě i bagr. Podobně jako u tesání z kamene či ze dřeva je základem odebírání a přiřezávání z většího kusu. Je to ovšem poměrně náročná práce, při které není příliš prostoru na chyby," uvedl Olšiak.

Sám zatím přesně neví, jak dlouho Písečný svět vydrží. „U moře, kde málo prší, vydrží sochy i dva měsíce. Doufám, že pokud nepřijdou vytrvalé deště, bude i naše výstava otevřená až do konce prázdnin. Podle toho, jak dopadne celá sezona i ekonomicky, uvážím, zda nepřipravit něco zajímavého i pro příští rok. Zatím jsem se zájmem návštěvníků spokojen, chodí jich opravdu hodně. Vše ale vyhodnotím až po prázdninách," dodal sochař.

Olšiakovu výstavu chválila i šéfka nedalekého podniku Rumburak Vladka Pysková. „Zájem je skutečně značný, ostatně jsme v oblasti, kde je hodně turistů a každá zajímavá aktivita je prospěšná. Michala Olšiaka navíc známe, je to náš kamarád a takříkajíc dvorní sochař. Před pěti lety nám vytvořil jednoho betonového krkavce, nyní máme už druhého," uvedla Pysková.

Sezonní výstavy tradičně nabízí i bítovský hrad. „Návštěvníci mohou až do konce září zhlédnout práce výtvarníků Ivana Kříže a Jaroslava Ryšavého. Malíř Ryšavý mimochodem působí přímo v regionu, ve Vranově nad Dyjí. Z rožnovského muzea hraček máme také zapůjčenou kolekci pokojíčků pro panenky z konce devatenáctého století. Doplnili jsme ji o autentickou hračku z našich hradních sbírek, konkrétně o hasičskou stříkačku. Obě výstavy jsou součástí různých prohlídkových okruhů," pozval bítovský kastelán Jiří Binder.