Víkend nabízí pestrou paletu tipů, jak si ho zpestřit. Sobotu třeba poslechem dechové i folkové muziky, nebo prohlídkou bunkru za doprovodu vojáků. Milovníky dobrého vína jistě potěší víkendová ochutnávka na Pohanských vinných slavnostech v Olbramovicích.

„Na myšlenku připravit v Olbramovicích u vinných sklepů letní slavnost mě přivedla vzpomínka na dokumentární film Znojemský sen z roku 1972. Jako student FAMU jsem v něm dělal asistenta a zahrál jsem si malou roli kolotočáře,“ přiblížil nápad Jiří Marek.

Letos se Pohanské slavnosti uskuteční podruhé, začnou v sobotu ve dvě hodiny odpoledne a trvat budou až do nedělních odpoledních hodin. „Kromě ochutnávky kvalitního vína v Markových vinných sklepích zveme i na noční bakchanský rej. Hrát bude country band Paroháči,“ dodal pořadatel.
Na své si přijdou i sportovní nadšenci, kteří jistě uvítají beachvolejbal, paintball, ruské kuželky nebo pétanque. „Neděle bude určená především mladým. Na hřiště sportovního areálu jsme navozili mořský písek, na kterém se uskuteční plážový volejbal o pohár boha Bakcha,“ uvedl.

Na běžný život vojáků a dobově oblečenou obsluhu pěchotního srubu Zahrada v areálu československého opevnění v Šatově se mohou zájemci přijet podívat od druhého až do šestého července. „Členové klubu vojenské historie předvedou výcvik pěšího družstva i zadržování narušitele hranic pohraniční stráží. Návštěvníci se mohou těšit i na protitankové a protipěchotní překážky z třicátých let dvacátého století,“ sdělil kurátor Roman Řezníček z brněnského Technického muzea.

Na netradiční představení pěchotního srubu Zahrada mohu lidé přijít denně od devíti do sedmnácti hodin.

Víkend bude bohatý i na hudební akce. Dnes mohou příznivci dechovky navštívit Dobřínský dechfest, na kterém se letos představí Vysočinka, Legrúti, Božejáci a Dubňanka. „Program začíná ve tři hodiny odpoledne a zahájí ho nejmenší dechovka z Vysočiny, kterou je Vysočinka. Kapely se budou střídat na podiu asi po hodině,“ pozval organizátor festivalu Pavel Jech.

V rámci festivalu připravili pořadatelé také ochutnávku vín. „Tento rok se představí vinařství Mádl z Velkých Bílovic,“ pozval pořadatel. Pokud bude pršet, celá akce se přesune do kulturního domu.

Na dvorku znojemské kavárny Oáza se v sobotu už podruhé sejdou folkaři. Milovníci tohoto hudebního žánru si mohou od půl třetí poslechnout clever folk, bluegrass, lyrický i klasický folk.

Neméně zábavnou akcí bude večer strašidelných prohlídek na zřícenině hradu Cornštejn. „Dnes a zítra se o celodenní prohlídky postará historicko-divadelní společnost Čarodějky s.r.o. Večerní procházky po zřícenině oživí strašidla i bílá paní. Začátek je v devět a v deset hodin večer,“ pozvala ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.

O pohár starosty Černína budou v sobotu zápolit v požárním sportu dobrovolní hasiči. Už hodinu po poledni se hřiště zaplní hadicemi, soutěžícími i fanoušky.

Přivítat letní prázdniny se chystají v neděli Jevišovičtí. Zde se vyřádí především děti, které mohou soutěžit v nejrůznějších disciplínách či absolvovat projížďku na koních.

Kornout plný bonbónů mohou dostat děti, které v neděli přinesou ukázat do největšího nákupního centra na Znojemsku vysvědčení se samými jedničkami. V programu vystoupí od čtrnácti hodin bavič Zdeněk Izer, Maxim Turbulenc a Heidi Janků. Děti mohou soutěžit ve skládání puzzlů i namalovat svůj nejhezčí zážitek z prázdnin.