„Program jsme namixovali tak, aby zde bylo něco zajímavého pro děti i dospělé. To se osvědčilo. Příští ročník bychom chtěli prodloužit na dva dny. Přes den se soustředíme na dětská představení a večer pak bude věnovaný právě dospělým,“ nastínila plány organizátorů Alena Kusáková, která letošní ročník připravovala.

Ochotnici předvedli celou škálu různých žánrů i přístupů k amatérskému divadlu. Od několikaminutové rodinné etudy sehrané na jevišti i ve skutečnosti synem a matkou Čabalovými z Lukova až po dvouhodinový muzikál Pírko z anděla souboru Loutky bez nitek z Kobylí na Břeclavsku.

„Náš soubor vznikl před čtyřmi lety. Celý muzikál je autorské představení. To znamená, že vše od textů až po muziku jsme si udělali sami s pomocí našich přátel hudebníků. Hudba hraje z CD ale všechen zpěv je samozřejmě živý,“ řekl jeden ze členů souboru Robert Šíbl.

Soubor už má za sebou několik přehlídek. Oba muzikály ve svém repertoáru zahráli herci téměř třicetkrát. „Muzikál je obor, který je náročný jak finančně tak technicky. Jeho příprava trvala téměř dva roky. Stvořit muzikálové představení v sobě obnáší například i nahrání hudby ve studiu. Musí s námi pokaždé jezdit také zvukař,“ popsal jeden z vrcholů přehlídky Šíbl.

Zatímco dopolední představení doprovázel dětský smích a pokřikování, na odpoledne si do dobšické sokolovny našli cestu místní divadelní fandové. „Několikrát jsem byl na představení našich ochotníků z Dobšického národního divadla. Rozhodně je přehlídka dobrá akce a doufám, že budou i další ročníky,“ řekl jeden z diváků Jiří Moučka.

Ochotníci dokázali v sále vytvořit emocemi nabitou atmosféru hodnou velkých divadel. „Profesionálové mají určitě lepší zázemí. Ale umění má člověk v sobě, ať už je profesionál nebo amatér,“ dodal Moučka.

Závěrečná fáze příprav akce byla pro pořadatele obtížná. „Účast odřekly tři nasmlouvané soubory a my jsme museli za ně hledat náhradu na poslední chvíli. Proto zde vystoupil i jeden profesionální soubor z Brna. Bereme to ale jako výhodu. Diváci tak mohli porovnat oba typy divadel,“ uzavřela Kusáková.