„Tak to vidím já, Amia je čtvrthodinovým dokumentem Břetislava Rychlíka o životě šestileté dívky, která spolu s rodiči a bratrem bydlí na šumavské samotě, obklopena zvířaty a vílami,“ píše se v anotaci k filmu.

Na něj naváže šestiminutový snímek režiséra a scenáristy Matěje Forejta Šedé město. „Zkuste se někdy rozhlédnout kolem sebe… zkuste se zhluboka nadechnout… a zkuste třeba zasadit strom…,“ vyzývá autor díla.

Autor dalšího filmu Tomsen prožil několik snů, které poskládal do filmové koláže s ekologickým podtextem. Věk autora je osmnáct let, film vznikal po dobu dvou let, jeho stopáž je čtyři minuty.

Na dva krát dvě minuty délky se vešel snímek Marie Procházkové Slovíčka, díl 1. Ekologie a díl 2. Globalizace, který na Ekofilmu získal Cenu Ministerstva životního prostředí pro český snímek. Jak už název napovídá, animovaný film napoví, co znamenají cizí slova v dospělém zpravodajství. V tomto případě půjde o ekologii a globalizaci.

Zítřejší podvečerní promítání pak završí vítěz ověnčený Velkou cenou Ekofilmu Království lesa. Film, natočený ve formátu HD, zkoumá přírodu v evropských pralesích. Zachycuje širokou paletu savců a ptáků a přináší zajímavé záběry jejich chování. Království lesa zkoumá skryté jevy v lesích, používá časosběrnou techniku, extrémně zpomalené záběry a makrofotografii. Úžasné záběry ze života rostlin během jednotlivých ročních období přiblíží celý roční cyklus.