„Třetím rokem v červenci a srpnu uvedeme letní DJs párty u nejkrásnější vyhlídky na údolí řeky Dyje – u rotundy. K Enotéce pozveme různé cimbálové muziky a nově nabídneme prohlídky pro děti, které ponesou název Poklady královského města. Děti se tak zábavnou formou dozví střípky z historie Znojma,“ uvedl František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy.

Hradební pondělky

Letní program ve Znojmě nabízí Hradební pondělí v Jižním hradebním příkopu pod Vlkovou věží, které představí pohádkové vystoupení, ukázku dravého ptactva, střelbu z luku, přehlídku zbraní a zbroje, historické vojenské ležení a šermířské souboje. Hradební pondělí začíná vždy v deset hodin a doplňuje tak tematickou prohlídku hradebního opevnění, na kterou se mohou návštěvníci vydat od dubna do října denně v 9.30 a 13.30.

Adam Plachetka v hlavní roli oratoria Saulv jednom z minulýcxh ročníků. Foto: Petr Vokurek
Hudební festival láká na Harmonii planet. Znojmo ji uslyší poprvé za tři sta let

Pravidelný program Hradebních pondělků: 10.00 Vystoupení pro děti, 10.30 Jízda na ponících, 10.30–12.30 Střílení z luku a bourání hradeb malými pážaty, 11.00 Sokolnická ukázka, 16.00–20.00 Historické vojenské ležení, ukázky zbraní, zbroje, šermířské souboje, 17.30 Sokolnická ukázka

Párty u rotundy a Enotéka

Koncerty přinese opět scéna u rotundy svaté Kateřiny, na které vystoupí interpreti jako Laky Mari, Tereza Wrau, HangOver, znojemská Musica Antiqua, Frída Oratorová, zpěvačka Kristina Šimegová, Za5 acapella a další. Každý pátek pak bude patřit večerům s DJs. Od osmi večer rozjede párty u rotundy DJ Martin Gabi a DJ Pawouček. „Po loňském úspěchu se k Enotéce s lidovými písněmi vrátí cimbálové muziky, a to opět do prostoru bývalé loupežnické věže. Právě na této scéně se každé úterý představí cimbálové muziky nejen ze Znojemska, ale také z dalších regionů. Těšit se můžete na Cimbálovou muziku Anotnína Stehlíka, CM Dyjavan, CM Kaňúr, CM Jožky Šťastného nebo CM Lašár," doplnil Karel Semotam ze Znojemské Besedy.

Jezdecké představení s koncertem na hradě

Zdroj: Youtube

Ve čtvrtek 20. července v pět a v sedm hodin se na nádvoří znojemského hradu odehraje představení Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Diváci se mohou těšit na atraktivní jezdecké výkony, kaskadárské kousky, letos s doprovodem dobové muziky Lucrezia Borgia. Právě Štvanci patří k nejvýraznějším kaskaderským souborům, což dokazuje několik filmových spoluprací u nás i v zahraničí, ale například také účinkování v průvodu a turnajích na Znojemském historickém vinobraní.

Divadlo pod hvězdami

Pravidelnou součástí léta ve Znojmě jsou také divadelní představení. Program nabídne znojemský Divadelní spolek Rotunda s rytířskou komedií Ženichové, a to v prostředí hradbního příkopu u Střelniční věže. Přístup na představení bude z ulice Kollárova a z Dolního parku.

Ponocný v centru města

Devátou hodinu večerní ohlásí každé pondělí, středu a pátek v centru Znojma ponocný. Osobnost, která měla v dávných dobách za úkol držet stráž města v čase, kdy jeho obyvatelé spí, je známá spíše z pohádek a pověstí. Jeho trasa povede od turistického informačního centra na ulici Obrokové, přes Masarykovo náměstí na ulici Mikuláškou, k ulici Přemyslovců na Václavské náměstí a nakonec zpět na ulici Obrokovou.

U Enotéky nebo rotundy sv. Kateřiny si zájemci užijí hudební večery s vínem.
Večerky ohlásí ponocný: Znojmo v létě ožije hudbou i divadlem

Letní program nabídne spoustu dalších kulturních akcí jako třeba Slavnosti okurek, Hudební festival Znojmo, Šramlfest nebo různé zážitkové programy.

Zdroj: Youtube