Dokument natáčený v Černobylské zóně, Kyjevě a Karpatech uvidí diváci v kinech poprvé 26. dubna, přesně v den výročí výbuchu čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Černobylu. Výtěžek poputuje na pomoc Ukrajině. Hlavním hrdinou je vozíčkář Honza, který trpí roztroušenou sklerózou. „Hlavním smyslem snímku je ukázat, že s handicapem život nekončí. Černobyl na kolečkách je pokračování úspěšného Camina na kolečkách, který jsme uvedli do kin před pěti lety,“ upřesňuje Toulová.

Rodačka z Moravského Krumlova režisérka Eva Toulová (na snímku při natáčení) točí nový film Superžena.
Ve filmu se bude i potápět v šatech: rodačka z Krumlova točí Superženu

Roztroušenou sklerózou nemocný Honza se do černobylské zóny vydal s prosbou o sebeuzdravení a poděkovat u památníku hasičů za jejich záchrannou akci. Expedice filmařů s ním během čtrnácti dní navštívila kromě Černobylu i Kyjev a Karpaty s pokusem vylézt na nejvyšší horu Ukrajiny, Hoverlu. „Během naší expedice jsme se seznámili se spoustou lidí a teď sleduji jejich příspěvky s voláním o pomoc. Točili jsme na místě jedné z největších lidských katastrof země a za půl roku se na stejném místě děje další,“ poznamenává režisérka.

I proto se tvůrci jednomyslně shodli na tom, kam část výtěžku z filmu poputuje. „Rozhodli jsme se, že chceme, aby náš dokument pomáhal. A tak polovina výtěžku ze vstupného poputuje na charitativní účely. Z toho polovina na podporu Domova svatého Josefa v Žirči, kde Honza aktuálně žije. A druhá polovina na humanitární pomoc Ukrajině,“ říká organizátor výpravy a producent filmu Petr Hirsch.

Trailer

Zdroj: Youtube

O hrůzách války slýchával dřív jen při vyprávění babičky a tety. „Nikdy by mě nenapadlo, že zvěrstva, která se dějí na Ukrajině budu muset sledovat každý den ve zprávách. Jsme v kontaktu s lidmi, kteří nás na Ukrajině podpořili a doufáme, že se s nimi ještě někdy budeme moci setkat,“ věří Hirsch.

Z výpravy na Ukrajinu a do černobylské oblasti při natáčení dokumentu Černobyl na kolečkách. Černobylská oblast.
Do Černobylu na vozíku. Pomohli splnit velký sen, příběh uvidí lidé v kinech

Zatímco na Ukrajině zuří válka, filmaři dokončují dokument z doby, kdy ještě tamní země žila v míru. Dokument, k němuž namluvil průvodní hlas Jan Šťastný, bude mít premiéru nejenom v den, ale i v přesný čas výbuchu čtvrtého reaktoru Černobylské elektrárny. První premiéroví diváci jej tak mohou zhlédnout 26. dubna v 0:23 hodin v pražském kině Bio Oko. Zároveň bude na premiéře filmu představena i kniha z výpravy, jejímž autorem je jeden z účastníků expedice Jiří Kalát.

Podívat se na film určitě půjde i Jakub Semerád. „Vždycky jsem se chtěl do Černobylu podívat, nebyl jsem si ale jistý, jestli je to bezpečné. Kvůli válce o tom teď ani nepřemýšlím,“ nenechá si ujít alespoň zprostředkovaný zážitek.