Navzdory dusnému počasí mohou být v sále otevřená jen dvě okna. Ta, na které přispěli hosté loňského koncertu při dražbě vín. Letos k nimi přibudou dvě další.

„Už se mi stalo, že mi do Měsíčku na nebi hlubokém na jednom zámečku v létě kvákaly žáby. Ale tohle bylo taky zajímavé,“ usmívá se po koncertě sopranistka.

Koncert v sále se zašlou výmalbou, který má výtečnou akustiku, ale okna zalepená a zatlučená, si pěvkyně, zvyklá na nablýskané sály, užívala. „Samozřejmě, chybí tu běžné zázemí, ale zase přijdou lidé, kteří jsou zapálení pro věc. Navíc zdejší zvláštní prostředí působí tak, že se lidé víc uvolní a to je pak poznat na atmosféře,“ hodnotí pěvkyně.

Dodává, že povzbuzením jí hned po příchodu do sálu s muzikanty z Collegia českých komorních filharmoniků, kteří ji doprovázeli, byl pouhý pohled na okna opravená z výtěžku loňské dražby po jejím festivalovém koncertě. „Vědomí, že za člověkem něco konkrétního zůstává je velmi příjemné. Velmi bych si přála, abychom se tu za pár let sešli a sál už měl všechna okna nová. Ostatně vína pro další dražbu už pomalu vybírám a dávám stranou,“ naznačuje pěvkyně.

Jakmile skončí aplaus a ohnivý přídavek v podobě Dvořákovy písně Struna naladěná staví se před diváky prezident festivalu Jiří Ludvík. Zahajuje dražbu vín. „Jak jste mohli slyšet, sál má výbornou akustiku, ale okna jsou rozbitá. Loni jsme dražbou devíti vín získali sto devět tisíc korun na kompletní opravu prvních dvou oken. Řekli jsme si, že se do Uherčic budeme vracet dokud nebudou opravené všechny,“ vysvětluje účel dražby. Zatímco loni vedl aukci sám, letos se kladívka chopil znojemský podnikatel Miroslav Šimeček, držitel příslušné licence. „Když já se tady bojím do čehokoliv bouchnout,“ zavtipkoval Šimeček třímající dražební kladívko. Příklepy nakonec mířil na široké dřevěné držadlo u schodiště. O necelou hodinu později má téměř dvacet lahví vybraných vín a jedna kolekce festivalových vín své majitele. Pořadatelé chvíli počítají a pak oznamují výsledek. Dražba vynesla sto šestnáct tisíc pět set korun.

„Výsledek dražby mně příjemně překvapil Doufal jsem v dobrý výsledek, ale že překonáme loňskou částku jsem nepředpokládal. Jsem také šťastný, že byl koncert vyprodaný, přišlo dvě stě lidí. To se Uherčicích nestává ani při koncertech známějších jmen populárních žánrů,“ neskrývá krátce po skončení dražby spokojenost Ludvík. Pro osvěžení v stále horkém večeru rychle upíjí podanou sklenici vody a s omluvou odchází ochutnat víno festivalového vinaře.

Koncert navštívila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. „Na festivalu jsem poprvé, ale v Uherčicích bývám poměrně často. Kasteláni jsou moji příbuzní. Koncert se mi velmi líbil. Umělci podali báječné výkony, vnímala jsem výbornou atmosféru. Je dobré, když se takové akce mohou konat v autentickém prostředí, kde podobná hudba kdysi původně zněla,“ chválí koncert Němcová. Samotný zámek v ní vzbuzuje smíšené pocity. „Smutek nad devastací z dob komunismu se ve mně mísí s obdivem k tvůrcům, protože uherčický zámek je opravdu mimořádný objekt. Snad se ještě zvedne z prachu,“ doufá politička.

Po obrovském příjemném překvapení z loňska prožívá další povzbuzení uherčická kastelánka Eva Štěpánová. „Zájem návštěvníků mě loni mimořádně překvapil, letos mně opět velmi těší, že se k nám někteří hosté vrátili a další k nám našli cestu nově. Mnoho Znojmáků Uherčice objevuje právě díky festivalu a pro nás je to velmi důležité,“ říká kastelánka. Vzpomíná také, že loňský výtěžek dražby jí doslova šokoval. „Byla jsem ohromně nadšená, s tak velkou částkou jsem vůbec nepočítala. Jsem velmi vděčná všem kdo se na dražbě podíleli, že jsme získali ještě o sedm a půl tisíce víc než loni. Pokud bychom v příštích letech třeba získali peníze na opravy podlah, výmalby a podobě bude velmi důležité, že okna už budou v náležitém stavu,“dodává Štěpánová.