Další vrchol čeká dnes večer na hosty druhého ročníku znojemského jazzového festivalu. Ve štukovém sále Louckého kláštera vystoupí fenomenální jazzman Jiří Stivín. Pořadatelé získali k dlouhodobé spolupráci Petera Lipu, který před týdne festival zahajoval.

„Peter Lipa mnoho diváků svých vystoupením nadchl a sám byl velmi spokojený. Domluvili jsme se, že se stane určitou tváří a intendantem festivalu, budeme spolupracovat na získávání dalších hvězd pro příští ročníky,“ uvedl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Podle domluvy s organizátory se má Lipa na jazzový festival vracet v dalších letech a vystupovat se zajímavými hosty. „Tak, jak má letní festival vážné hudby svého Pavla Šporcla, bude mít jazzový festival Petera Lipu,“ dodal Ludvík.

Se swingovým orchestrem, který hrál na reprezentačním plese Znojma, vystoupil i Ladislav Koucký, kterého po týdnu čeká ještě jeden dlouhý festivalový den. V sobotu dopoledne bude s Kouda´s Quartet nejprve hrát na Obrokové ulici pod radniční věží a poté kapela v Althanském paláci zahájí v sedm hodin klubový večer.

„Znojmo je po všech stránkách úžasné, velmi rád se tam vracím. Jezdíme i na letní festival, Jiřímu Ludvíkovi se povedlo něco nádherného,“ řekl Koucký.
Jak dodal, s Ludvíkem se zná dlouho. „Byl jsem kdysi ve Znojmě krátce ženatý a cimbálka nám hrála na svatbě,“ poznamenal muzikant.

Sobotní večer zavede návštěvníky do nejvlastnějšího jazzového prostředí, do klubů. „Klubový večer se nám osvědčil už loni, letos jsme rozšířili počet zapojených podniků a program uspořádali tak, aby lidé mohli přecházet na jednotlivá vystoupení z klubu do klubu,“ uvedl Ludvík a dodal, že první koncert večera už je vyprodaný.

„Je to právě dixieland v Althanském paláci, spokojeni jsme i se zájmem o další koncerty, na které zatím ještě nějaké vstupenky zbývají, “ řekl šéf festivalu.

V neděli program završí v jedenáct hodin koncertní provedení jazzové mše v louckém kostele. „To je další vystoupení, na které se velmi těším, protože brněnský sbor je výborný. Večer pak festival uzavře, opět v Althanském paláci, Robert Balzar trio. I tenhle koncert už je vyprodaný,“ shrnul Ludvík.

Šéf festivalu soudí, že novinka už začíná mít pevné místo ve znojemském kulturním kalendáři. „Loni jsme to hlavně chtěli zkusit. Je vidět, že lidé o jazz zájem mají a že pokud festival bude pokračovat další rok či dva, bude už samozřejmou součástí kulturního roku,“ podotkl Ludvík.

Zatím nepředpokládá, že by festival dál rostl, pokud jde o délku. „Chci zachovat čistý žánr a jazz je, na rozdíl od klasiky, hudba malé scény, “ dodal Ludvík.

PROGRAM JAZZ FESTU:

Pátek 23. 1.

19:00 Jiří Stivín a vše, co je možné s flétnou, Štukový sál Louckého kláštera

Sobota 24.1.
09-12 Mrznoucí jazz pod Radniční věží
Obroková ulice - pod radnicí
Kouda´s Quartet si opět bude zahřívat nástroje svařeným vínem
18:00 Jazzvečer v klubech - Kouda´s Quartet
Althanský palác
Kouda´s Quartet - dixieland, jak má být
19:00 Jazzvečer v klubech - Vojta Durák a přátelé
Vinárna U legionáře
20:00 Jazzvečer v klubech - Martin Brunner jr. Trio
Vysokoškolský klub Harvart
21:00 Jazzvečer v klubech - Jiří Kalous s Miroslavem Hloucalem
Na Věčnosti

Neděle 25. 1.
11:00 Jazzová mše, Kostel sv. Václava v Louce
19:00 Robert Balzar trio, Althanský palác