O stálé místo ve znojemském kulturním kalendáři si v sobotu vydařeným druhým ročník řekl Festival VOC Znojmo. Slavnost nového ročníku vín originální certifikace a lidové hudby přilákala do centra města oproti loňské premiéře téměř dvojnásobek diváků.

„Už ve tři hodiny jsme v sobotu odpoledne dosáhli dvanácti set návštěvníků, kteří si kupovali degustační lístky, tedy stejného počtu jako loni. Celkově bude počet hostů kolem dvou až tří tisíc,“ uvedl předseda spolupořádajícího VOC Znojmo František Koudela. Festival označil za jednoznačný úspěch. „Lidé přjeli za vínem, hledají kvalitu, to je pro první apelační systém v republice velmi pozitivní,“ dodal.

Zaplněné Horní náměstí

Spokojený byl i prezident festivalu Jiří Ludvík. „Festival začíná být úspěšný. Letošní návštěvnost je vyšší, víno i kapr lidem chutnají, líbí se i hudba. Prospěl i přesun na Horní náměstí, které je po rekonstrukci pro tyto akce jak dělané a je zapotřebí toho co nejvíc využít,“ konstatoval Ludvík.

Dobré dojmy si odnášeli i mnozí návštěvnici. „Na festivalu jsme byli i loni, letos jsme chtěli přijet zase. Minulý týden jsme měli svatbu, tak jsme tu zůstali. Líbí se mi příjemná atmosféra, dobrá vína, známe tady hodně lidí,“ řekl jeden z návštěvníků, Miroslav Svoboda z Prahy.

VOC vína loňského ročníku mu chutnala. „Zatím zkouším rýňáčky a i když jsou některé ještě dost čerstvé, vypadá to, že to bude dobrý rok,“ dodal.

Další návštěvníky oslovila v první řadě vystoupení folklorních skupin a kapří speciality nabízené několika znojemskými restauracemi. „Loni jsme tu nebyli, o festivalu jsme se dozvěděli z reklam. Lákala nás hlavně muzika a kapřík, ale ochutnáváme i víno a je moc dobré,“ pochvalovala si další z návštěvnic, Petra Jandejsková.

Se zájmem o vzorky vín s označením VOC ročníku 2009, které v sobotu vůbec poprvé nalévali hostům, byli spokojeni i vinaři. „Návštěvníci se hodně ptají, diskutují, je poznat, že vědí, že Znojmo je město bílých vín. Pokud jde o naši vlastní produkci, nejlepší ohlas má Sauvignon,“ hodnotil Jiří Hort, který byl iniciátorem a tahounem dlouholetého úsilí o získání práva používat sytém VOC. Poprvé se na festivalu představilo vinařství rodiny Špalkovy. „Nabídli jsme suchý a polosuchý Rýnský ryzlink, lidé se vraceli, což svědčí o tom, že jim víno chutnalo. Celý festival se myslím vydařil,“ pochvaloval si František Špalek.

Chuť pokračovat

Pro příští rok je zatím zcela jisté to, že osmý květen bude opět datem uvedení nového ročníku znojemských vín originální certifikace. „Doufám, že budeme pokračovat v podobném duchu i v dalších letech. S Františkem Koudelou jako předsedou VOC sdružení spolupracujeme výborně. Definitivní slovo ale řekneme, až letošní ročník podrobně vyhodnotíme,“ řekl Ludvík, prezident spolupořádajícího sdružení Hudba Znojmo. Budoucnost festivalu se podle něj bude odvíjet od pokračující spolupráce všech partnerů, ať organizátorů, vinařů, sponzorů či města.

Předseda sdružení VOC vyslovil naději, že festival bude pokračovat. „Přál bych si, abychom dál působili ve stejném složení i s podporou Vinařského fondu a města. Víno, hudba a gastronomie patří k sobě a na tomto festivalu výtečně souzní,“ poukazoval Koudela s tím, že poslední slovo bude mít všech patnáct vinařství, členů sdružní.