Na kamenné zídce před parkem sedí jako vlaštovky na drátě zvědavci a užívají si tónů hudby, která nedbá prostor festivalu a nabízí se k poslechu i daleko za hranicemi parku. O kousek dál si pak ti otrlejší kupují u stánku vstupenky. S festivalovou páskou na ruce pak míří vstříc branám parku. Blíží se čtvrteční večer, první ze třídenního programu.

Park u zámku je návštěvníků už plný. Většinou stojí před obrovským podiem postaveným přímo před zdmi krumlovského zámku. Právě končí vystoupení metalové kapely Škwor. Přímo před pódiem je hlava na hlavě, o něco dál diváci posedávají na roztažených dekách a karimatkách. „Myslím, že festival se rozjel ve velkém stylu. Jsem zvědavý na Arakain s Lucií Bílou. Škwor nic moc, ale Alkehol zahrál zatím nejlíp,“ libuje si návštěvník Marek Navrátil z Jeseníků.

Hrad Bítov nabídl o třetím srpnovém víkendu tradiční dvoudenní pouť. Nechyběly řemeslné stánky ani divadlo pro děti. Na hrad zamířily stovky turistů.
Flašinetář, řemeslný jarmark nebo pohádka. Hrad Bítov zaplnily davy návštěvníků

Mezitím už na pódiu začíná svou show pražská kapela Dymytry. V hrozivých maskách rozproudí první tóny metalu. Publikum je vítá hlasitým řevem a zvednutýma rukama v rockovém gestu. Kromě masek dotváří atmosféru i světelná show. Po pár písních přeruší kapela své hraní a na pódiu se objeví blonďatá holčička. „Tady Verunka se ztratila rodičům,“ vysvětluje zpěvák Jan Macků.

Na velké obrazovce promítající dění na pódiu je vidět dívčin rozpačitý výraz. Snad z toho, že se ztratila, či snad za to může znepokojující vzhled kapely a stovky očí na ni upřených. „Bude na rodiče čekat támhle u stánku,“ dopoví zpěvák a děvče s ulehčením z pódia odcupitá. A Dymytry pokračuje dál.

Když v devět večer kapela skončí, nechává poslední zbytek denního světla lidem možnost prohlédnout si dění v areálu. A že je na co se koukat. Kapitán Jack Sparrow s Barbossou jistojistě zaujmou a neodmítnou žádného zájemce o fotografii. O kousek dál se potuluje smrtka a jednorožec. K potkání tu je i něco připomínající Asterixe a Obelixe. Chvíle potvrzení přijde v okamžiku, kdy se spontánně rozohní hádka, zda ryba je nebo není čerstvá.

Ilustrační foto.
Vranovští farníci mají opravený karner

Příchod kapely Arakain doprovází potlesk. A ještě jeden po tom, co na druhou písničku vstoupí na pódium i Lucie Bílá. „Zařvěte, chlapi! Zařvěte, ženský! Tak, a teď budu řvát já,“ povzbuzuje publikum zpěvačka.

Pokud bylo na předchozí kapely narváno, teď park doslova praská ve švech. Ohlušující hudbu protíná tvrdý hlas Bílé i Jana Toužimského, zpěváka Arakainu.

Po jejich vystoupení zbývá do půlnoci ještě hodin a půl. Mezitím se nějakým způsobem rozšíří nutkání náhodného řvaní, a tak se řev po různu ozývá z nejrůznějších částí areálu. Zbývá poslední kapela. I stánky s merchendisem už pomalu balí. Prodávají se tu nejen trička, ale i hrnky, poháry nebo stříbrné šperky.

Jakýkoliv šperk však bledne v porovnání s velkolepostí scény, se kterou přišel zlatý hřeb prvního dne festivalu. Dánský zpěvák King Diamond je známý pro hororový metal, kdy při vystoupení využívá i rekvizity pro navození atmosféry. Na pódiu tak přišla o život nebohá panenka Abigail, která sdílí jméno s jedním ze zpěvákových alb. Zpěvák se chopil svého mikrofonu z kostí a rozproudil dav svým heavy metalem.

Ilustrační foto.
Renault vylétl ze silnice a převrátil se přes střechu. Dva lidé jsou zranění

Světla, kouř i ohlušující řev. Tak vypadalo jeho nezapomenutelné vystoupení.

KRISTÝNA SKLENÁŘOVÁ