ZNOJEMSKO:

Pivní festival
Kdy: pátek 26. května od 17.00, sobota 27. května od 14.00
Kde: Dobšice, u hospůdky Dráteník PUB

Proč přijít: Poslední květnový víkend se bude v Dobšicích konat pivní festival. Návštěvníci se mohou těšit na piva z celé republiky. Nebude chybět ani bohaté občerstvení a hudební doprovod. Pátkem provedou kapely Sešup a Nouzový Stav. Sobotou zase kapely Antonín Krejčí, Jak se patří a Skupina Touretteuv Syndrom. Začátek akce je v pátek od 16 hodin, v sobotu od 11 hodin.

Vranovská přehrada na jaře.
KVÍZ: Vranovská přehrada má 90. Vyzkoušejte si na deseti otázkách, jak ji znáte

Otevřené sklepy Vrbovec
Kdy: sobota 25. května od 11.00 do 21.00
Kde: Vrbovec

Proč přijít: Vrbovečtí vinaři otevírají dveře svých sklepů. Kromě vína a dobrého jídla si mohou příchozí užít muziku a zazpívat si s několika cimbálovkami, harmonikáři či mužáckým sborem. Zvídavé povahy mohou poznat historii sklepní uličky největší vinařské obce znojemské podoblasti. Vstupné 200 korun je k zakoupení na místě na několika pokladnách. Degustace ve sklepích probíhá formou bločků, které lze pořídit v libovolném množství.

150 let mostu v Hardeggu
Kdy: neděle 26. května od 10.00 do 18.00
Kde: parkoviště u mostu přes Dyji, Hardegg

Proč přijít: Most v srdci Národních parků Podyjí a Thayatal slaví narozeniny. Na programu je polní mše, setkání s hradní kapelou, pestrá rodinná slavnost s kejklíři a jízda na lodičkách. K vidění bude i akrobat na laně přes Dyji. Zahrají Grenzlandkapelle Hardegg & Cimbálová muzika Antonína Stehlíka.

Sraz veteránů
Kdy:sobota 25. května od 9.00 do 17.00
Kde: Skalice

Proč přijít: Dvanáctý ročník výstavy veteránů se koná v sobotu ve Skalici. Akci pořádá místní Spolek Platan Skalice v areálu Selský dvůr. Kromě nejrůznější automobilových a motocyklových veteránů návštěvníci uvidí i traktory. Připravený bude další doprovodný program a bohaté občerstvení.

Dej si FOOD
Kdy: od pátku 24. května do soboty 25. května
Kde: Pivovar Znojmo

Proč přijít: Milovníci dobrého jídla, pití a zábavy se potkají na street food festivalu Dej si FOOD ve Znojmě. Akce nabízí to nejlepší z daného kraje doplněno o kvalitní producenty z celého Česka. Chybět nebude ani doprovodný program a vinařská nebo rodinná zóna.

Diamantbraní
Kdy: sobota 25. května od 10.00 do 18.00
Kde: Znojmo

Proč přijít: Horní park, areál Střediska volného času ve Znojmě i sportovní hala budou v sobotu patřit dětem. Rodičům, přátelům a dalším podporovatelům předvedou, co se za celý rok v kroužcích naučily. Kromě dětských vystoupení se mohou těšit návštěvníci na další program. Zazpívají Alžběta Kolečkářová, Tereza Holubová, vystoupí Tambora Bohemica a Desátý prapor polních myslivců plukovníka Kopala.

Zdroj: DENÍK/Ilona Pergrová

Vranovská přehrada 90
Kdy: od pátku 24. května
Kde: Vranov nad Dyjí, zámek, přehrada a okolí

Proč přijít: Destinační společnost ZnojmoRegion, která zastřešuje cestovní ruch turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, připravila oslavy devadesátin Vranovské přehrady. Začnou o víkendu 25. a 26. května, ale program je naplánovaný až do konce října. V galerii na prvním nádvoří vranovského zámku se představí staré historické fotografie i srovnávací novodobé snímky zachycující zámek ze stejných úhlů pohledu. Výstava začíná v pátek 24. května. K vidění bude po celou sezonu zdarma.

Vranovská přehrada.
Vranovská přehrada má devadesát. Slavit mohou návštěvníci celou sezonu

BRNĚNSKO:

Ponavafest
Kdy: od pátku 24. května do neděle 26. května
Kde: Park Lužánky

Proč přijít: Předjubilejní devátý ročník brněnského PonavaFestu v parku Lužánky představí od 24. do 26. května na třech pódiích interprety z lokální i celosvětové scény. Páteční podvečer hudební náladu rozproudí brněnští Noise Flow, dále DJ Arsen, Ana Mi nebo duo Hranice Humoru. Sobotní program počítá s rockovou kapelou The Plastic People of the Universe. Na tradiční texty poeticky naváže velkolepé trio Načeva-Koval-Vtípil, které vystupuje velmi výjimečně. Neděle nabídne zenovou meditaci v Šapitó.

Zdroj: Youtube

Animefest 2024
Kdy: od pátku 24. května do neděle 26. května
Kde: Výstaviště Brno

Proč přijít: Na Brněnském výstavišti se po dobu tří dnů bude konat Animefest. Jedná se o druh akce, kde se každoročně setkávají fanoušci japonského komiksu a animovaného filmu. Každý rok nabízí pořadatelé pro návštěvníky kvalitní přednášky, zábavné soutěže, praktické workshopy a promítání nových i starších anime. Vrcholem festivalu jsou každoročně cosplay soutěže, ve kterých se ti nejlepší z českých tvůrců utkají o hodnotné ceny a postup na mezinárodní finále.

Řecká sobota na hradě Veveří
Kdy: sobota 25. května od 10.00
Kde: Státní hrad Veveří

Proč přijít: Lidé si na hradě Veveří přenesou do Řecka. V sobotu 25. května se zde totiž bude konat 12. ročník oblíbené akce Řecká sobota na hradě Veveřísi. Organizátoři si připravili bohatý kulturní program. Představí se kapely Monipol a Anatoli nebo taneční soubory Antigony a Prometheus. K řecké hudbě a tanci si lidé zakoupí i řecké občerstvení a pochutiny.

Burger Street Festival
Kdy: od pátku 24. května do neděle 26. května
Kde: u Galerie Vaňkovka

Proč přijít: Pro milovníky burgerů je poslední květnový víkend jako stvořený. Návštěvníci budou mít možnost dle slov pořadatelů ochutnat ty nejlepší burgery široko daleko. Putovní street food festival zakotví u Galerie Vaňkovka od desáté hodiny dopolední. Na akci přijedou burgermakeři z celého Česka. Přítomní si také zasoutěží o hodnotné ceny. Vstupné se na festivalu neplatí.

BLANENSKO:

Pivní festival v Blansku
Kdy: sobota 25. května od 11.00
Kde: park před kinem, Blansko

Proč přijít: Kulturní středisko města Blanska v sobotu 25. května pořádá akci pro všechny milovníky zlatavého moku. Pivní festival nabídne 13 pivovarů mezi kterými bude například: Pivovar Černá Hora, Pivovar Faltus, Pivovar Jadrníček nebo Pivovar Ohrada. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, který zahrnuje vystoupení kapely Prasklý Bachor nebo HD Acoustic. Akce se bude konat v parku před kinem.

Slované na huti
Kdy: sobota 25. května od 10.00
Kde: Stará huť u Adamova

Proč přijít: Pálení vápna v selské vápence a dřevěného uhlí v dobovém milíři. Výroba šperků, sítí nebo pečení chleba v rekonstrukci středověké pece. Ukázky historických taveb. Areál Staré huti poblíž Adamova na Blanensku ovládne v sobotu akce Slované na huti v režii Technického muzea v Brně, archeologů a příznivců historie.

BŘECLAVSKO:

Muzejní noc na Pohansku
Kdy: sobota 25. května od 15.00
Kde: Zámeček Pohansko

Proč přijít: Přijďte s námi procestovat historii. Takový je podtitul letošní muzejní noci, která se odehraje na zámečku Pohansko. Zde se podle pořadatelů vzájemně střetnou kultury od paleolitu po raný středověk. Na návštěvníky čeká workshop paleolitického vaření ve varném systému s kůlovými jamkami (ochutnávka samozřejmostí) s Jak obléci pračlověka, Rankornova hrnčířská a kovářská dílna, ukázka výroby šperků od Petra Rajnocha, výklad a přednáška o germánských runách Ryg Mortys Stefl nebo ukázka velkomoravského života od Kmenového svazu Styrke. Na závěr rozezní louku u zámečku paleolitická hudební kapela Alsteinzeitliche Knochenklangbilder. Pro děti budou připraveny tematické muzejní dílničky.

Májové zpívání
Kdy: neděle 26. května od 16.00
Kde: zahrada Chrámu Páně Navštívení Panny Marie, Břeclav - Poštorná

Proč přijít: Na Májové zpívání pozveme poslední květnovou neděli do Poštorné. V zahradě Chrámu Páně Navštívení Panny Marie vystoupí dětský soubor Koňárci, ženský sbor Levandula z Čejkovic, mužský sbor z Vrbice, ženský a mužský sbor z Poštorné Emílie Melicharová, Jana Kocmanová a Jan Zaviačič. „Doprovází František Šulák, cimbálová muzika Vonica a cimbálová muzika Vladimíra Beneše," dodávají pořadatelé. Po skončení následuje beseda u cimbálu

Zdroj: DENÍK/Lukáš Ivánek

HODONÍNSKO:

Skanzenem z pohádky do pohádky
Kdy: neděle 26. května od 9.00
Kde: skanzen Strážnice

Proč přijít: Zájemci mají v neděli 26. května možnost projít Skanzenem z pohádky do pohádky. Pro návštěvníky pořadatelé připraví spoustu her a soutěží na motivy pohádek. Uvidí také tradiční řemesla zaměřená na zpracování hlíny a skla, přípravu pokrmů a nebude chybět ani jarmark a dětské dílny. Program začne v devět hodin ráno a potrvá do páté hodiny odpolední.

Hamburgerfest Kyjov
Kdy: sobota 25. května od 11.00
Kde: Masarykovo náměstí, Kyjov

Proč přijít: Burgery a další oblíbená jídla budou k dostání na Masarykově náměstí v sobotu 25. května, kdy dojde na HamBurger Fest. Program doprovodí hudba a vyžití pro děti. V přehlídce různých druhů burgerů nebudou chybět ani vegetariánské či bezlepkové. Zájemci si přijdou rovněž na tortilly, paellu a chilli speciality. Sladká jídla zastoupí lívance, buchtičky s krémem nebo donuty.

Po Hodonínu si na burgery zajdou i lidé na náměstí v Kyjově. Snímek je ilustrační.
Po Hodonínu provoní burgery náměstí v Kyjově, bude Ledové království i koncert

VYŠKOVSKO:

Festivalu živých soch
Kdy: sobota 25. května od 14.00
Kde: Zámek Slavkov u Brna

Proč přijít: Zámecký park ve Slavkově ožije v sobotu 25. května sochami. Pořadatelé tohoto unikátního festivalu tak zvou jedinečný zážitek. „Výjimečnost celé akce spočívá především ve spojení umění živých soch a bodyartu - malby na tělo, kdy můžete prakticky v přímém přenosu sledovat vznik uměleckého díla," doplňují organizátoři.

Zdroj: Youtube

Litava Park
Kdy: od pátku 24. května do soboty 25. května
Kde: u Státního zámku Bučovice

Proč přijít: Již podruhé zamíří fanoušci do Bučovic na víkend plný hudby. Dvoudenní festival Litava Park nabídne koncerty Mig 21, Wohnoutů, Vlasty Redla, Janka Ledeckého nebo Roberta Křesťana a Druhé trávy. Litava Park se uskuteční v pátek čtyřiadvacátého a v sobotu pětadvacátého května poblíž tamního renesančního zámku. Pořadatelé lákají i na bohatý doprovodný program.