close Větrný mlýn v Kloboukách u Brna. info Zdroj: DENÍK/Hana Minaříková zoom_in Větrný mlýn v Kloboukách u Brna. Větrný mlýn v Kloboukách u Brna na Břeclavsku, který je jedním z mála kompletně funkčních a vybavených v České republice, bude návštěvníkům zpřístupněn podle obvyklé otevírací doby, tedy od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00. Zájemci mohou obdivovat technickou stránku mlýnu nebo se ponořit do historie a kultury této jedinečné stavby.

close Rudice se nachází na pomyslném geografickém středu Moravského krasu. info Zdroj: Jiří Pernica zoom_in Rudice se nachází na pomyslném geografickém středu Moravského krasu. V Rudici stojí větrný mlýn od roku 1865 a byl používáný do roku 1945. V roce 1964 byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek ČR. Při návštěvě se zájemci mohou dozvědět zajímavosti nejen o mlýnu jako takovém, ale také o mineralogii a speleologii. Otevírací doba v sobotu je podobná jako v Kloboukách, ráno ale mlýn otevře o hodinu dříve.

close Větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku. Největší větrný park na jižní Moravě. info Zdroj: Deník/Dagmar Sedláčková zoom_in Větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku. Největší větrný park na jižní Moravě. Větrná elektrárna Břežany je jedinou zastoupenou novodobou elektrárnou. Své brány otevře v čase od 10:00 do 16:00. Návštěvníky zde čeká bohatý program, za zmínku určitě stojí hasičský zásah záchrany osob z větrné elektrárny nebo virtuální realita, díky které bude možné nahlédnout do útrob zařízení. Děti se mohou těšit mimo jiné na skákací hrad.

close Větrný mlýn nad Starým Poddvorovem. info Zdroj: Deník / Petr Turek zoom_in Větrný mlýn nad Starým Poddvorovem. Historický mlýn ve Starém Poddvorově stojí v krajině mezi vinohrady od roku 1870. Návštěvníci se mohou kochat výhledem na krajinu od Buchlovských vrchů až po úrodnou rovinu Podluží. Komentované prohlídky nebo ochutnávky vína budou možné od 10:00 do 17:00.

close Větrný mlýn v Kuželově info Zdroj: Technické muzeum v Brně zoom_in Větrný mlýn v Kuželově Větrný mlýn Kuželov je nejstarší zastoupený mlýn, postavený byl již v roce 1842, přičemž svoji funkci plnil až do roku 1946. V současnosti je exponátem Technického muzea v Brně. V den akce bude možné si mlýn prohlédnout od 10:00 do 16:00.

Celá akce se koná na počest světového Dne větru, který si připomínáme každoročně 15. června. Česko si letos připomíná 30 let výroby elektřiny z větru. Její začátek datujeme ke stavbě větrné elektrárny na Svatém Hostýnu (v okrese Olomouc). Dny otevřených dveří pořádá Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů energie.