Z pestrého programu kulturních akcí mohou tento víkend vybírat lidé na Znojemsku. Organizátoři pokračují v pořádání plesů, na programu dne bude ovšem i tradiční Jevišovická jitrnice či lekce dobového šermu.

Ta začne v sobotu v deset hodin dopoledne. Zájemci si tak mohou zdarma vyzkoušet šerm pod dohledem zkušeného instruktora. V případě, že se jim způsob výuky i šerm zalíbí, mohou od února začít navštěvovat pravidelné semináře. „Nejde nám o skupinu historického šermu, ale spíš o pojetí šermu jako bojového umění. Tak jak bylo v devadesátých letech v oblibě karate a další asijská umění, tak nyní je v západních zemích velkým trendem návrat ke starým evropským bojovým uměním. Učí se italská, francouzská či španělská škola. Šerm se nyní učí jako tradiční bojové umění tak, jak tomu bývalo v době renesance, v šestnáctém, sedmnáctém století,“ popsal ředitel školy Miloslav Hubatka.

Od pěti hodin odpoledne mohou všichni milovníci zabíjačkových specialit zavítat do Jevišovic. V restauraci Sýpka se totiž koná už šestý ročník tradiční Jevišovické jitrnice. Zájemci mohli do pátku přinést vzorky svých jitrnic a počkat si na sobotní večer, jestli nezískají nějakou z cen. „Nejlepší vzorky budou po zásluze odměněny a exemplárně zkonzumovány,“ slibují na webových stránkách obce organizátoři. Porotou, která bude vzorky hodnotit, budou všichni hosté. Bodovací lístky jsou slosovatelné.

„Je to tradiční, zavedená akce. Letos bude změna v hodnocení vzorků, bude to podobné jako na ochutnávce vín. Na místě budou hostesky vzorky na vyžádání vydávat. Loni se to totiž trochu zvrhlo a po sedmadvaceti minutách byly všechny jitrnice snědené,“ popsal jeden z organizátorů Radomír Hubatka.

Stejně tak se změn dočkal i bodovací systém. „Loni byly tři stupně, letos budou moci hodnotící využít stupnici jedna až pět, tak jako ve škole,“ dodal Hubatka. Předpokládá, že do začátku soutěže se sejde kolem třiceti vzorků. „V sále bude opět hrát hudba, v restauraci, která se na pořádání taky podílí, bude možné zakoupit zabíjačkové speciality,“ láká návštěvníky Hubatka.

Po vydatné večeři v Jevišovicích se mohou zájemci vydat na maškarní ples do kulturního domu v Únanově. Akce začíná v osm hodin večer, k poslechu i tanci návštěvníkům zahraje Free band. Plesání si mohou milovníci tance užít i ve Znojmě. V Lidovém domě pořádá ples místní ČSSD. Jako host večera vystoupí zpěvačka Gabi Gold.

Další ples, tentokrát lidový, mohou zájemci navštívit v hotelu Dukla. Ozdobou večera bude Česká miss roku 2008 Eliška Bučková.
V Miroslavi tento víkend vsadili na mladá vína. V sobotu bude možné je ochutnat v restauraci Slávie na náměstí Svobody od čtyř hodin odpoledne.

Na své si přijdou i karbaníci. I tento víkend mohou poměřit své umění, tentokrát ve Chvalovicích ve hře 66. Místní rybářské sdružení Okoun pořádá v Pivnici u Hrušků od pátečního večera třetí ročník karetního turnaje. V sobotu akce startuje v pět hodin odpoledne.

Program

Znojmo
30.1. Škola dobového šermu, ZŠ Dr. Mareše
30.1. Lidový ples, hotel Dukla
30.1. Ples ČSSD, Lidový dům

Jevišovice
30.1. VI. ročník Jevišovické jitrnice, restaurace Sýpka

Únanov
30.1. Maškarní ples

Miroslav
30.1. Ochutnávka mladých vín

Chvalovice
29.–30.1. Karetní turnaj