VOC Znojmo, tedy vína originální certifikace Znojemska, se pomalu dostávají do povědomí veřejnosti. Vinaři po prvním roce, kdy na vybrané vzorky vín mohli lepit speciální etiketu s označením VOC Znojmo, hlásí: „Loňská certifikovaná vína máme prodaná. Přesto musíme zlepšit jejich marketing.“

„Z loňska nám nezbyla žádná láhev VOC, protože jsme jich měli jen dva tisíce lahví. Vše jsme prodali během dvou měsíců,“ svěřil se vinař Petr Kořínek z Hnanic.

„O vína VOC byl velký zájem. Dohromady bylo označeno sto dvacet tisíc lahví,“ řekl předseda sdružení VOC Znojmo František Koudela.
Vinaři chtějí zlepšit společný marketing vín. „Nyní připravujeme už druhý Festival VOC, který se uskuteční osmého května. Tam bychom mezi návštěvníky chtěli zjistit, jakým způsobem se o značce dozvěděli a co o ní ví,“ řekl předseda sdružení.

Nejvyšší kvalita

Označení pro Víno originální certifikace je pro vinaře a milovníky vína jasným symbolem, že se jedná o výrobky nejvyšší kvality, pocházející jen z přesně vyjmenovaných poloh, z ručně posbíraných hroznů a vína vyrobeného přísně kontrolovaným postupem. „Na začátku se přihlásilo dvaatřicet vinařství, ale šlo do toho pouze dvanáct. Nyní je jich patnáct,“ uvedl Koudela.

První letošní hodnocení vín VOC se uskutečnilo ve čtvrtek. Z přihlášených třiatřiceti vín jich prošlo osmnáct. „Chceme se posouvat směrem ke kvalitě. Některá vína neprošla, protože ještě nenastal jejich čas,“ popsal místopředseda sdružení VOC Petr Nejedlý.

Vína originální certifikace chválí i přespolní vinaři. Podle vinaře roku 2009 Josefa Valihracha z Krumvíře na Břeclavsku bylo založení VOC určitě výborným krokem. „Dělají to dobře, určitě to má smysl. U nás ve Velkopavlovické oblasti se už na tom taky pracuje. Pokud by vše bylo na dobrovolné bázi a bez byrokracie, tak bych chtěl taky vstoupit do VOC,“ svěřil se vinař Valihrach.