Lidé se skleničkami vína v rukou posedávají na lavicích či na dekách a čekají na skupinu The Tap Tap. Studenti a absolventi Jedličkova ústavu v Praze přijeli se svým ansámblem na Znojemsko již popáté. „Jezdí sem moc rádi, líbí se jim u nás. A to nejen kvůli vínu a řízkům,“ žertuje organizátor akce Dominik Hes a připomíná, že akce v minulosti několikrát měnila místo konání.

Pořadatelé vystřídali Hluboké Mašůvky a Městský lesík ve Znojmě. Louka je ale přesvědčila. „Tady nejspíš zůstaneme i pro další ročníky,“ rozhlíží se spokojeně Hes.

Kapelu před pěti lety oslovil bez dalšího očekávání a postupně se zrodila příjemná a tradiční akce.

Na jevišti se mezitím rozestavili The Tap Tap. A slova se s chutí ujímá jejich moderátor Láďa Angelovič. „Lidé si možná říkají, jak jsme to všechno mohli zvládnout. Máme za sebou řadu vystoupení po celé zemi, ale také v zahraničí, byli jsme ve Španělku i v Izraeli,“ připomíná, kam se za šestnáct let fungování členové kapely dostali. A jedním dechem dodává: „Já vám to tedy řeknu. Všichni jsme simulanti!“

Jeho odhalení přechází rovnou do řízné skladby. K tanci se zatím osměluje pouze jediný malý tanečník. „Někdo tady má úžasně muzikální dítě, to je báječné. Víte co, já mám nápad. Všechny děti, které půjdou tančit, dostanou od nás tetování,“ volá Láďa do mikrofonu.

Tetování funguje jako kouzelné zaklínadlo. Děti se dávají do tance. „Rodiče, nebojte se, tetování jde smýt. Jen musíte dítě drhnout dlouho a opakovaně,“ dozvídají se rodiče křepčících potomků.

Radost z muziky sálá z pódia a z textů čiší nadhled okořeněný pořádnou dávkou černého humoru. „Mám malý boty, ale práva mám úplně stejně velký jako ty, tak na to taky myslet začni. Co máš černý na bílým, není až tak černobílý, pro tebe je to kolo, pro mě pomůcka kompenzační,“ nese se z pódia.

Moderátor připomíná, proč vlastně do Znojma přijeli. „Hrajeme pro Konipasku. Starají se totiž o to, aby lidé, kterým už nezbývá na světě moc času, mohli dožít v pohodlí domova. A to je velmi záslužná věc,“ dozvídají se diváci.

Výtěžek koncertu činil bezmála 29 tisíc. Putuje na domácí hospicovou péči, kterou spolek Konipaska zajišťuje společně se znojemskou Charitou od září 2015.