Výstava věnující se 135 letům znojemské keramičky, v níž se dnes vyrábí sortiment značky Jika, umožňuje doslova vrátit se v čase. „Návštěvníky tak čeká výlet do nejstaršího závodu se strojovou výrobou tohoto sortimentu v Evropě. Při prohlídce expozice přitom doslova vkročí do těch nejintimnějších míst v domě," přiblížila marketingová manažerka firmy Laufen CZ Ingrid Hejkalová.

Výstavou se tak naskýtá jedinečná možnost připomenout si historii znojemské keramické továrny od jejího založení v roce 1878 do současnosti. „A vrátit se alespoň pohledem do časů nočníků, kadibudek a honosně zdobených toalet," pozval Jaroslav Frecer z Jihomoravského muzea.

Lidé se mohou seznámit nejen s umyvadly, toaletami a jejich vývojem v průběhu celého minulého století, ale například rovněž zjistí, že už na konci 19. století naši předci znali urinály a bidety.

Tyto výrobky přitom překvapí nejen svojí účelností, ale i zdobností a odvážnou hrou s designem či dekory. Unikátní ukázkou je například jedna z nejstarších toalet WC Nautilus vyráběná od roku 1895. Toaletní mísu nese bájný okřídlený tvor s tělem a hlavou lva. „Zajímavý je i původ jména toalety. Její tvůrce se inspiroval ponorkou Nautilus z románu 20 000 mil pod mořem od Julese Verna," doplnila Hejkalová.

Výstava se ale nezabývá jen minulostí. „S tím, jakou cestou se může sanitární keramika ubírat do budoucnosti, seznámí vystavené práce studentů," uvedla za organizátory výstavy Lidmila Kábrtová.

Představí se díla z autorské dílny Ateliéru keramického designu Západočeské univerzity v Plzni a z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Vznikly pod vedením designéra Maxima Velčovského.

Výstavu lze zhlédnout až do 7. října. Otevřená je denně kromě pondělí a neděle, vždy od 9 do 17 hodin.