Od vzniku stanice se záchranáři postarali o více než pět tisíc zvířat. Asi čtvrtina z těch, o něž kdy pečovali, byly vzácné druhy. Mezi nimi raroh velký nebo želva bahenní. „Nejvzácnější byl orel královský,“ zmínil vedoucí zařízení Jaroslav Sedláček.

Letos už stanicí prošlo asi pět set zvířat, což je zhruba stejný počet jako za celý minulý rok. Převážná většina z nich byli ptáci.

S ornitologem Davidem Horalem se Sedláček podílí na výzkumu ptáků. Někteří dostávají vysílačky. V roce 2016 takto vypustili do přírody orla mořského v oblasti soutoku Moravy a Dyje. „Samice je nyní v jižním Maďarsku,“ sdělil Horal.

Nejčastěji se zvíře poraní při srážce s autem a v řadě takových případů zemře. „Často se nám do péče dostávají živočichové, kteří jsou v kritickém stavu a další udržování při životě by jim přinášelo jen bolest a utrpení,“ přiblížil Sedláček. Po těžkých úrazech podle něj uhyne sedmnáct procent živočichů, jedenáct procent veterinář utratí.

Stanice Rajhrad
- založení: září 1999
- počet letos přijatých zvířat: 499 (k 5. 9.)
- počet přijatých zvířat celkem: asi 5100
- nejvzácnější: orel královský
- průměrná doba péče o zvíře: 21 dní
- úmrtí: 17 % uhyne na následky těžkých úrazů, 11 % veterinář utratí

Za dvacet let se stanice šestinásobně rozrostla. Původně byla v soukromé zahradě za domem, od roku 2002 se přestěhovala do klášterní zahrady Benediktinského opatství, kde je dodnes. „Změnila se i výbava. V začátcích jsme vyjížděli s rukavicemi, podběrákem a papírovou krabicí, nyní máme vystřelovací síť, narkotizační pistoli a další pomůcky. Máme nepřetržité služby,“ sdělil Sedláček.

Stanice zhruba pět let spolupracuje s hasiči. „Ročně nám pomáhají asi ve dvaceti případech. Kolegové absolvovali ve stanici v Rajhradě i školení,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Třeba letos v srpnu záchranáři od hasičů přebrali labuť zachráněnou v Pasohlávkách na Brněnsku.

Na jihu Moravy jsou i další dvě záchranné stanice. Jedna z nich je přímo v Brně. Druhá sídlí v nedalekých Jinačovicích a patří pod brněnskou zoo. Aktuálně pečuje o čtyřiapadesát zvířat. Loni tam například zachránili vzácnou vydru. „Zvíře bylo vyhládlé, mělo průjem. Rychle si zvyklo na náhražku mateřského mléka a pilo z lahve s dudlíkem,“ uvedl vedoucí jinačovické stanice Radek Ficek.