Masarykova univerzita prověřuje uplatnění svých absolventů každé dva roky. Podle posledního výzkumu, který zveřejnila v červenci, je nezaměstnanost asi dvě a půl procenta. „To je méně než před několika lety. Ve srovnání s dřívějšími roky se ale absolventi nezaměstnanosti více bojí," řekl autor výzkumu Jaroslav Nekuda z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Dodal, že sedm z deseti absolventů získá práci do dvou měsíců po ukončení školy.
Bez práce? Nikdo
Ze studentů Veterinární a farmaceutické univerzity nachází práci nejrychleji absolventi farmacie. „Nezaměstnanost je nulová. Absolventi seženou práci prakticky ihned," sdělil mluvčí univerzity Petr Chmelař.
Mnohem hůř hledají uplatnění studenti Janáčkovy akademie múzických umění. „Někteří například najdou práci jen při konkurzech na konkrétní projekt," vysvětlil mluvčí školy Lubomír Mareček.
Problém naopak nemusí vůbec řešit absolventi vojenského studia Univerzity obrany. „Všichni mají od začátku garantovanou práci zejména v armádě," uvedl mluvčí univerzity Vladimír Šidla. Škola však nabízí i civilní studium. „Absolventi najdou uplatnění například v obranném průmyslu," dodal Šidla.
Mnoho absolventů najde práci díky praxi z dob studií. „U nás se to týká skoro poloviny absolventů," sdělila mluvčí Vysokého učení technického Jitka Vanýsková.
Zkušenost s prací v oboru už při studiu absolventi oceňují. „Myslím, že se vyplatí hledat si práci dřív než po skončení školy. Člověk by také měl sledovat, co zaměstnavatelé vyžadují, a reagovat na to samostudiem. Ne čekat, že ho všechno naučí škola," myslí si například Ondřej Veselý, který vystudoval informatiku na Mendelově univerzitě.
Absolventi vysokých škol i tak každoročně zvyšují nezaměstnanost v letních měsících. V červenci bylo lidí bez práce v Brně a okolí o dvanáct stovek více než v červnu.
Potvrdil to i analytik Michal Kozub. „V červenci přišla vlna absolventů středních a vysokých škol," vysvětlil.
Výběr předem
Podle ekonoma nemůže takový nápor lidí trh práce pružně zvládnout. „Pokud firmy mají zájem o absolventy škol, často si je vybírají už v době jejich studia, nabízejí jim stáže a praxe. Tito lidé se pak do evidence úřadů práce už nedostanou a nastupují do práce přímo po škole," upozornil Kozub.
Nejvíce peněz vydělávají informatici. Absolventi informatiky z Masarykovy univerzity mají například po dvou letech od ukončení studia plat asi osmatřicet tisíc. Univerzitní průměr je přitom o osm tisíc nižší. „Nad průměrem se pohybují i absolventi fakulty sociálních studií či ekonomicko-správní fakulty. Letos do této skupiny přibyli i mladí lékaři," doplnil Nekuda.