Kvůli menšímu počtu preferenčních hlasů přišel o místo v dolní komoře parlamentu jako dvojka i komunista Zdeněk Tesařík z Tvrdonic na Břeclavsku. Ve výsledcích ho přeskočil Miroslav Grebeníček. „Voliči rozhodli. Vykroužkovali jiného. Byla šance, že tím, že jsme z komunální politiky, se mohou dostat do sněmovny lidi s novým, svěžím pohledem, nezatížení léty strávenými v parlamentu,“ poznamenal Tesařík.

Současně vyjádřil zklamání nad nízkými procenty strany.

Snížená přízeň voličů ČSSD neposlala do sněmovny také starostu Znojma Vlastimila Gabrhela, který byl pětka, ani sedmičku Václava Tvrdého, prvního muže Lovčic na Hodonínsku. Prvně jmenovaný mandát obhajoval. „Bohužel lidé teď nechtějí tradiční strany. Volili Okamuru, který bojuje proti uprchlíkům, přestože tady žádní nejsou,“ konstatoval Tvrdý.

Těsně uniklo místo ve sněmovně i starostovi Moravského Krumlova na Znojemsku Tomáši Třetinovi, dvojce za TOP09. Rozhodnutí voličů respektuje. Na jihu Moravy uspěl jen lídr Vlastimil Válek.

Podle politologa Lubomíra Kopečka má funkce starosty při volbách do sněmovny svá pro i proti. „Pokud by byl někdo z nich na jižní Moravě zvolen, možná by měl méně času úřadovat v obci. Ale zase by měl mnohem větší vliv na vstup do celostátních médií a mohl by být viditelnější,“ myslí si Kopeček.

Nezvolení do sněmovny vyřešilo u Koštiala otázku, zda obhajovat příští rok post starosty. „Chystám se kandidovat,“ potvrdil Koštial.

Stejný cíl má Gabrhel. Jeho rozhodnutí by nezměnil případně ani poslanecký post. „Člověk může pokračovat ve věcech, které začal,“ vysvětlil.

Neúspěšní
• Tomáš Třetina (Moravský Krumlov, 2. za TOP09)
• Zdeněk Tesařík (Tvrdonice, 2. za KSČM)
• Rostislav Koštial (Mikulov, 3. za ODS)
• Vlastimil Gabrhel (Znojmo, 5. za ČSSD)
• Václav Tvrdý (Lovčice, 7. za ČSSD)