Možnost ocenil například Márton Erdős žijící v Budapešti. „Je to velmi přínosné. Člověk nikdy neví, kdy se bude hodit rychle a pohodlně zavolat pomoc,“ řekl muž.

Za pět dní fungování v Maďarsku si program stáhlo už čtvrt milionu lidí.

Od jara loňského roku aplikace umožňuje funkci nazvanou Systém varovných hlášení, která uživatelům zasílá informace z jejich města. „Doposud to bylo možné jen v Praze, v Brně a Plzni. Od příštího měsíce se však v Jihomoravském kraji přidají všechny obce s rozšířenou působností. Obyvatelé daných měst obdrží zprávu při krizových situacích. Mezi ně patří například otrava pitné vody, požár velkého rozsahu i teroristický útok,“ popsal autor aplikace Filip Maleňák.

Právě při krizových situací je podle Jany Kubalové ze zdravotní záchranné služby linka 155 výrazně přetížená. „Pokud člověk obdrží upozornění s informací, obsahující také to, jak se chovat, může se krizovému místu vyhnout,“ sdělila.

Stažení je zdarma

V budoucnu plánují vývojáři aplikace přidat funkci, která lidem zobrazí informace nejen z místa jejich bydliště, ale také například z města, kde pracují.

Úspěch Záchranky lze podle hejtmana Jihomoravského kraje spatřovat zejména v tom, kolik lidí ji využívá, a že se rozšířila i do dalších zemí. „Zaujal nás Systém varovných hlášení, proto jsme se rozhodli tuhle novou funkci objednat,“ okomentoval.

Kraj za službu zaplatí čtyřicet tisíc korun měsíčně, prozatím ji radní pro jednadvacet měst objednali na rok. Pro uživatele je ale její stažení zdarma, a to jak na operační systémy Android, tak iOS.

Krizové situace

Jihomoravský kraj jako první v republice zavádí do Systému varovných hlášení všech svých jednadvacet obcí s rozšířenou působností.
Jejich obyvatelé obdrží upozornění třeba při otravě pitné vody, požáru velkého rozsahu, znečištění ovzduší nebo teroristickém útoku.