Více než padesát milionů korun stálo rozhazování města Břeclavi za bývalého vedení. To je výsledek auditu, který si nechali zpracovat současní představitelé radnice. Jeho závěr je ten, že úředníci jednali nezákonně.

Bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula, který je v současnosti se sdružením Pro Region v opozici, zatím audit neviděl. Možnost nahlédnout do něj měl ve středu odpoledne jeho kolega, někdejší místostarosta Pavel Dominik.

„Co mi k tomu říkal, jsou tam věci velmi diskutabilní, protože se audit pohybuje v subjektivní rovině,“ nechal se slyšet Piškula.

Audit nechalo zpracovat současné vedení města na zakázky odsouhlasené jeho předchůdci, tedy koalicí Pro Regionu a bývalé ODS, kteří měli v zastupitelstvu většinu.

Jednalo se konkrétně o sbírku básní bývalého starosty Dymo Piškuly, zhotovení miniatur Lednicko-valtického areálu, pavilonu pro jejich umístění, označení jednotlivých miniatur a označení pavilonu, nákup knih o životě Cyrila Urbana, nákup pětadvaceti fotografií bývalého radního Radka Buka, nákup knihy Krajinou Lichtenštejnů, označení městských částí, obnovu zámku, zhotovení takzvaných rollboardů a výrobu plaket se symbolem moravské orlice.

Nehospodárnost činů bývalého vedení města je podle Piškulova nástupce Oldřicha Ryšavého dána tím, že u naprosté většiny zakázek se nedá určit důvod, účelnost. Jak dodal, „audit ale ještě nevykládá nic o tom, zdali se někdo něčeho dopustil.“ Výstup auditu čeká důkladná právní analýza.

Kontrola hospodaření břeclavské radnice za minulého vedení po břeclavského místostarosty Jaroslava Parolka odhalil například to, že nákup pětadvaceti fotografií autora Radka Buka byl o 660 procent dražší než za jakou částku by snímky vytvořil srovnatelný fotograf. Zakázka stála sto tisíc korun.

„Jeden audit už byl předtím účelově rušený, podruhé byla vybraná firma, která nebyla zdaleka nejlevnější. A tuto zakázku neschvalovala podle mých informací ani rada, pouze pan místostarosta Parolek. Byla předražená o 180 procent a není schválená v souladu s právními předpisy,“ podotkl bývalý starosta Břeclavi a dodal: „Dovozuji si, že byla vybraná přesně ta firma, která měla jasné zadaní a to splnila. Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.“

„Nebyl to hon na čarodějnice, ale snaha zjistit, kde se staly chyby a ty do budoucna eliminovat,“ nesouhlasil s takovými závěry břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Nejproblematičtější zakázky jsou oprava břeclavského zámku a pořízení zmenšenin památek Lednicko-valtického areálu. Podle Parolka nedošlo k zamýšlené obnově zámku, ale jeho devastaci. „Došlo k vybourání hlavního schodiště. Odkopaly se konstrukce po základy. Statika může být narušená,“ zdůraznil.

Ani natření zámku na bílo nebylo podle Parolka v pořádku. „Vápno odpuzuje všechno, takže se bude muset pracně sundávat dolů,“ upozornil.

Dominik se však jeho slovům nestačil divit. „Najal se i soudní znalec. Na základě jeho posudků se řeklo, které omítky se otlučou. Na každém kontrolním dnu byli památkáři. Natření zámku na bílo byl požadavek Národního památkového ústavu, abychom zabránili dalšímu chátrání zdiva. Všechny práce byly pod drobnohledem,“ kroutil hlavou.

„Nelíbí se mi a nesouhlasím s principem zpětného hodnocení ekonomické výhodnosti a hospodárnosti zakázek. Ve své době bylo provedené výběrové řízení. Byla vybrána nabídka, která nejlépe vyhovovala zadaným kritériím. Uskutečnila se. Teď někdo přijde někdo po třech letech, zaštítí se znalcem a řekne: Tohle se dalo udělat za polovinu,“ zarazil se nad takovým postupem Dominik.

V době, kdy byl na radnici místostarostou, se podle něj zakázky dělaly za sto procent rozpočtovaných nákladů. V současnosti se, jak říká, nabízí za čtyřicet procent.