Od začátku roku už pollicisté na jižní Moravě řešili téměř dvě stě osmdesát krádeží aut. Spolu s pojišťovnami se shodují, že zloději nejčastěji míří pro lup do velkých měst. O tom se v minulém týdnu přesvědčil majitel osobního auta BMW X5 z Brna. „Své auto nechal zaparkované před domem v Řezáčově ulici v brněnském Komíně. V době mezi devatenáctým a jedenadvacátým červencem se mu ztratilo. Zloděj tak muži způsobil škodu dvě stě tisíc korun," popsala případ z poslední doby brněnská policejní mluvčí Andrea Straková. Policisté po autě stříbrné barvy i po pachateli zatím neúspěšně pátrají.

Mezi nejrizikovější místa patří podle Strakové především velká parkoviště na sídlištích a parkoviště u obchodních center. „Je tam velké množství aut. Tyto prostory zaručují zlodějům anonymitu," vysvětlila mluvčí.

Podle policistů by se zloději aut dali rozdělit do dvou skupin na profesionály a příležitostné zloděje. „Ti příležitostní uvidí například odemčené auto a nechají se zlákat danou situací. Sednou do něj a odjedou. V takových případech ale často auto zanedlouho vypátráme někde odstavené," podotkla mluvčí.

Připomenula případ z minulého čtvrtka, kdy policisté takto odstavené auto našli v Doležalově ulici v brněnských Žabovřeskách. „Bylo odemčené. Mělo mírně stažené okénko u řidiče a nenacházely se v něm klíče. Ověřením v evidenci hlídka zjistila, že auto je v pátrání. Majitelce ho neznámý pachatel ukradl den předtím," sdělila Straková.

Podle ní jsou ale častějšími pachateli organizované skupiny profesionálů. „Jednotliví členové mají své funkce. Kradou auta, která si předem vytipují," informovala. Toto tvrzení potvrdil také vedoucí týmu likvidace autopojištění Marek Pacík. „Jsou to profesionálové. Způsobem, jakým se dostávají do aut, je ani nepoškodí," řekl Pacík.

Policistům se podaří odhalit ani ne čtvrtinu všech případů. Letos se jim z 278 krádeží podařilo vyřešit třiašedesát případů. Lidé by proto měli být opatrní a svá auta si co nejlépe zabezpečit. Podle brněnského odobrníka na zabezpečovací systémy Michala Neužila je nejlepším řešením pořídit si nejméně dva různé bezpečnostní systémy. „Nedoporučujeme lidem platit velké částky za jedno bezpečnostní opatření. Je lepší peníze rozdělit a raději si pořídit více levnějších bezpečnostních systémů," poradil Neužil.

Dodal, že nejlepší je kombinovat mechanická bezpečnostní opatření, jako jsou například páky na volant nebo na řadící páku, popřípadě ochranné fólie proti rozbití skla, spolu s elektronickým zabezpečovacím systémem, jako je alarm. „Nejdůležitější je ale správná instalace zařízení. Má nejvtěší vliv na účinnost daného systému. Lidé by si měli vybírat firmy s dlouholetou zkušeností. Za kvalitní instalaci se vyplatí si připlatit," myslí si odborník.

Pokud už ke krádeži auta dojde, měli by to majitelé co nejrychleji nahlásit na policii. „Od policistů dostane majitel potvrzení, které následně předá pojišťovně. Svému pojistiteli by měl krádež nahlásit co nejdříve, bez zbytečného odkladu," informoval Pacík.

Pojišťovny poté samy případ vyšetřují a se snaží odhalit případné pojistné podvody. „Odškodnění se lidé mohou dočkat v průměru přibližně čtyřicet dní po nahlášení události pojišťovně," doplnil Pacík.

V případě, že se ukradené auto i po čase podaří policistům vypátrat, lidé nemusí vyplacené odškodné od pojišťovny vracet. „Do patnácti dnů se majitel může rozhodnout, zda si raději ponechá peníze, nebo auto," vysvětlil Pacík.

Podle policistů se kradou všechny typy aut. „Neexistuje typický vůz, na který by zloději líčili nejčastěji. Krade se více méně všechno a dokonce je i lhostejné, jak staré či ojeté auto je," potvrdil metodik autopojištění Libor Beran.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.