Další a další centimetry hustého sněhu postupně přikrývají vánoční město, všeobjímající smutek však přikrýt nedokáže. Vlajky svěšené na půl žerdi vlají na rektorátu Masarykovy univerzity i před Nejvyšším správním soudem. Černou vlajku lidé potkávají na budově brněnského magistrátu na Dominikánském náměstí, k pietě se černým praporem připojuje také turistické informační centrum.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

„Vyjadřujeme hluboký zármutek nad událostmi v Praze a upřímnou soustrast všem pozůstalým. V sobotu, v den vyhlášeného státního smutku, rušíme veškerý kulturní program vánočních trhů na všech náměstích,“ říká mluvčí turistického informačního centra Hana Bánovská s tím, že výjimkou zůstává mše Jana Jakuba Ryby. Ta na náměstí Svobody zní od páté odpoledne, předchází jí minuta ticha za oběti tragédie.

Anna Koplíková tvoří vánoční ozdoby s moravským ornamentem pod značkou Annafolk.
Ozdoby mladé malérečky z Moravské Nové Vsi má i prezident Pavel

Ačkoli Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby na programu adventních trhů zůstává, řada dalších událostí v kraji se v důsledku sobotního státního smutku neodehraje. Namísto tradičního zpívání koled u vánočního stromu se v Kyjově scházejí lidé, kteří chtějí vyjádřit podporu rodinám obětí a uctít jejich památku prostřednictvím minuty ticha. Hold vzdávají Jihomoravané také před břeclavskou radnicí, kde chodí zapalovat svíčky na spontánní pietní místo.

Na první pohled je v centru Brna méně lidí, než bývá standardem. Zda se jedná o následek tragické události, nebo již Brňané tráví vánoční čas raději v pohodlí svých domovů, je otázkou, na kterou neexistuje odpověď. Adventní kolo na Moravském náměstí i kluziště zní spíše cizími jazyky než češtinou. Na vánočním kluzišti se bruslaři takřka brodí čerstvě napadaným sněhem, který na ledové ploše nestíhá roztávat.

„Tak samozřejmě, že víme a mrzí nás, co se stalo. Než abychom se tím užírali doma, radši jsme vyrazili ven trochu se odreagovat. Není žádný recept, jak si na oběti vzpomenout správně, každý to prožívá jinak,“ zamýšlí se u brněnského Moravského náměstí Michal Kaňák s přáteli.

Zásah hasičů na jižní Moravě.
Silný vítr řádí na jižní Moravě. Popadané stromy, domácnosti bez proudu

Také Brno-střed, které provozuje oblíbené adventní trhy na Moravském náměstí a Zelném trhu, se v návaznosti na tragické události uchyluje ke zrušení sobotního předvánočního programu. Na večer ponechává pouze zapálení čtvrté adventní svíce a vyhlášení charitativního projektu Daruj Kelímek. „Obě akce se uskuteční v šest hodin večer. Na místě bude i pietní místo. Provoz adventních trhů zůstává zachovaný,“ vysvětluje mluvčí městské části Michal Šťastný.

Na nejhorší tragédii v moderní české historii navazuje v sobotu odpoledne zádušní mše v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. „Smyslem mše za zemřelé je modlitba, v níž překračujeme ve víře hranice smrti a zesnulé svěřujeme božímu milosrdenství. Současně je to pomoc i pro nás, abychom se s bolestnou ztrátou vyrovnali,“ uvádí brněnský biskup Pavel Konzbul.

Podívejte se na galerii ze zádušní mše:

Množství pořádaných vzpomínkových akcí je napříč jižní Moravou až dojemné. Ne stovky, ale tisíce obyvatel jsou myšlenkami s oběťmi čtvrtečního neštěstí a myslí na rodiny, které již navždy zasednou ke stolu v nesprávném počtu. Je jasné, že letošní vánoční svátky jsou zcela odlišné od těch předešlých.

Podívejte se na video ze zádušní mše:

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov