BĚH ZA BOŘETICKÝM BURČÁKEM (BŘECLAVSKO). Za kulturně sportovní akci označují v Bořeticích Běh za bořetickým burčákem. „Na začátku jsme neměli žádné zkušenosti. Prvním nápadem byl hvězdicový pochod s cílem ve sklepech v Bořeticích," zavzpomínal na začátky závodu bývalý bořetický starosta a nyní čestný prezident recesistické Svobodné spolkové republiky Kraví hora Václav Petrásek.

Již zítra se závodníci postaví na start a vyběhnou na trať po patnácté v řadě. Závod je složený ze dvou názvů. Pro děti je to Běh Bořeticemi a pro dospělé Běh za burčákem. Děti poběží podle věku kratší tratě, hlavní závod dospělých měří rovných deset kilometrů.

Kategorie jsou v rozmezí od dvou až do sedmdesáti a více let. „Start těch nejmenších bude ve dvě hodiny odpoledne na sóle u kulturního domu. Hlavní závod je pak na řadě patnáct minut před čtvrtou hodinou," informoval Jiří Michna z bořetické kulturní komise. Akci pořádají společně kulturní komise, Svobodná spolková republika Kraví hora Bořetice, Běžecký klub Hodonín a bořetický sbor dobrovolných hasičů. „Jako každý rok i letos budeme zajišťovat běžeckou trať," uvedl starosta dobrovolných hasičů Milan Foler.

Do všech kategorií se mohou zájemci přihlásit ještě před závodem. Startovné pro hlavní závod je sedmdesát korun. Pro všechny účastníky jsou nachystané pěkné dárky a chybět nebude ani občerstvení. „Pro děti máme nachystaný i rodinný fotbálek," doplnili organizátoři. Nejen pro zdatné dospělé běžce bude v cíli připravená odměna v podobě ochutnávky několika burčáků a vín z Modrých hor.

HODY (HODONÍNSKO). Hodové veselí zavládne o tomto víkendu v několika obcích Hodonínska najednou. V Ratíškovicích a Dubňanech začíná už dnes, Vřesovičtí se pobaví zítra.

Stárkovský pár pro letošní rok v Dubňanech tvoří Eva Jestřábová a Jan Olexa. „V pátek od pěti hodin staví chasa máj u stárky. Samozřejmostí je občerstvení a zpěv," uvedla Jana Svorová z dubňanského kulturního domu.

Ještě jedna stavba ozdobeného symbolu hodů je na programu na další den. Tentokrát od dvou hodin odpoledne před kulturním domem. „Chlapi hlavní máj musí přivézt, nachystat, takže zvedat ji budou až tak kolem čtvrté," upřesnila Svorová. Po namáhavé ruční práci se chasa spolu s každým, kdo přijde, odreaguje na večerní oldies diskotéce ve stylu Black and White. Tedy v podání černé a bílé, což symbolizuje, jaký oděv mají příchozí zvolit. „Každý rok je jiné téma, v minulosti byli třeba piráti nebo pohádky," poznamenala Svorová. Vstupné na diskotéku je sedmdesát korun.

V neděli oficiální hodová část začíná v půl jedenácté dopoledne mší svatou, letos u příležitosti stotřicátého výročí vysvěcení místního kostela.

Dvě hodiny po poledni se sejdou krojovaní a hosté se stárkem před kulturním domem a utvoří průvod. Poté společně vyrazí ke kostelu, kde ve tři hodiny všem požehnají kněží. „Po cestě se průvod staví pro stárku, bude se tancovat a zpívat. Následně se všichni vrátí ke kulturnímu domu pro povolení hodů starostou města," dodala Svorová. Večerní zábavu se stokorunovým vstupným obstará Dechová hudba Stříbrňanka. V pondělí slavnostní víkend uzavře hodový osteléz s Přespolankou.

NOVÁ STEZKA (ZNOJMO). Po nové cestě Jakuba Jirala se zítra poprvé projdou lidé ve znojemském Gránickém údolí. Stezka vznikla z iniciativy tamního Okrašlovacího spolku, na její opravě a vybavení se podílel klub turistů a znojemské Městské lesy. „Cestu jsme pojmenovali po prvním českém prvorepublikovém místopředsedovi Okrašlovacího spolku. Otevřeme ji spolu s představiteli Klubu českých turistů a Městskými lesy v sobotu v deset hodin dopoledne. Sraz účastníků je na kamenném mostku přes Gránický potok na staré hradišťské cestě," pozval předseda spolku Otto Bouda.

O zřízení nové cesty uvažovali členové Okrašlovacího spolku již delší dobu . „Ve spolupráci s Městskými lesy, jejichž lidé cestu spravili, jsme se podíleli na výrobě informačního panelu k osobě Jakuba Jirala. Myslím si, že každá aktivita, která přinese cokoli do dlouhodobě zanedbávaného prostoru, jako je Gránické údolí, je dobrá, podotkl Bouda.

Nově upravená cesta zavede návštěvníky Gránic k oblíbené Samaritánčině studánce. „Vede údolí mezi poli a okrajem Gránického údolí a končí právě u Samaritánčiny studánky u Hradiště. Jak bylo zvykem, označuje její začátek kámen s nápisem s jejím jménem," dodal Bouda.

Další tipy na víkend

RYTÍŘSKÁ SLAVNOST

Kdy: sobota od 10.00

Kde: Mikulov, náměstí, zámek, Dietrichštejnská hrobka

Za kolik: zdarma

Největší tahák: prohlídka vinařské expozice na zámku, ceremoniál přijetí nových hostů Rytířského řádu v prostorách hrobky

KOUZELNÁ ŠKOLKA

Kdy: neděle od 10.00

Kde: Břeclav, kino Koruna

Za kolik: 155 korun

Největší tahák: představení Majdy se skřítkem Františkem z Kouzelné školky a Petra Vacka, písničky Hany Navarové

POSVÍCENÍ

Kdy: sobota od 20.00

Kde: Únanov, Orlovna

Za kolik: 100 korun

Největší tahák: taneční zábava se skupinou Klaxon, v neděli od 16 hodin tančení pod májí

BURČÁKOBRANÍ S DECHOVKOU

Kdy: sobota od 20.00

Kde: Rakšice, náměstí a Stará hospoda

Za kolik: 70 korun celodenní vstupné

Největší tahák: od 10 hodin hraje Petrovanka, v 16 hodin zahraje Šarivari Swing Band, od 20 hodin zábava s kapelou Arcus Rock

JAK FRANTIŠEK POMOHL MAJDĚ A PETROVI ZACHRÁNIT DIVADLO

Kdy: neděle, 15.00

Kde: Kyjov, KD

Za kolik: 150 korun

Největší tahák: pořad pro nejmenší s písničkami

DÁŠENKA ANEB PSÍ KUSY – HAF!

Kdy: neděle od 15.00

Kde: Veselí nad Moravou, KD

Za kolik: 50 a 80 korun

Největší tahák: Pohádkový kabaret pro děti od čtyř let