VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byznys se stářím? Neregistrované ubytovny zavřít nelze, pokuty nepomáhají

Blanensko - Úředníci pokutují neregistrované provozovatele sociálních služeb. Ti obcházejí zákon i na Blanensku.

18.2.2017
SDÍLEJ:

V Centru komplexních služeb v Kunštátě mělo podle ombudsmanky Anny šabatové docházet k poutání klientů i jejich zamykání.Foto: DENÍK/Eva Ondráčková

Nelegální byznys. Provozovatelé neregistrovaných zařízení pro staré lidi, která nejsou pod přímou kontrolou krajů, obchází zákon a přiživují se na bezvýchodné situaci svých klientů. Stát nad nimi nemá kontrolu. Takové závěry vyplývají z kontrol úředníků a kanceláře veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. „Lidé tam přišli o peníze a báli se,“ shrnula Šabatová.

Provozovatelé zařízení tvrdí, že jednají v souladu se zákonem. „Snažíme se s vládou o dialog na téma otevření trhu a najít další možnosti rozvoje sociálních služeb,“ tvrdí prezident Asociace penzionů pro seniory České republiky Lukáš Stehno.

Ta sdružuje asi patnáct neregistrovaných zařízení pro důchodce. Na problémy v těchto zařízeních Deník Rovnost opakovaně upozorňoval. Naposledy na neregistrovaný Senior klub Zlatuška v Boskovicích. (přečtěte si zde => Důchodci jsou zamčení, ve zdi díra a koupelna jako staveniště)

8 500 000
korun. Pokuty v takové výši zatím udělily v České republice úřady provozovatelům neregistrovaných zařízení pro staré lidi.

Sídlí v zadním traktu zchátralé budovy v Havlíčkově ulici. O prostory se dělí s ubytovnou, která nabízí levný nocleh vesměs lidem na okraji společnosti nebo zahraničním dělníkům. Klub je v rekonstrukci. „Pořád něco vylepšujeme, máme v plánu další pokoje,“ omlouvala stavební úpravy budovy bývalého pivovaru ředitelka klubu Zlatuše Gerlichová. Ta čelí stížnosti, že klub od klientů neoprávněně vybíral příspěvky na zdravotní péči. Gerlichová to popírá s tím, že péči zajišťují dojíždějící asistenti.

Přečtěte si k tématu: Senior klub šidí důchodce, stěžuje si muž. Podal trestní oznámení

Na Blanensku fungovalo několik dalších neregistrovaných zařízení. Od loňského srpna za poskytování sociálních služeb bez registrace hrozí provozovatelům pokuta až dva miliony korun. Ani to však nepomáhá. „Ministerstvo ani krajské úřady nemohou zabránit vzniku těchto ubytoven, ani je uzavřít. V případě porušení zákona jim ovšem mohou uložit pokutu,“ sdělil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Vaněk.

Zákon obcházel například Domov Slunečnice ve Lhotě Rapotině, který byl v provozu dva roky bez patřičných povolení. Jak už Rovnost informovala, pracovníci centra pro rodinu a domácnost v Kunštátě zas přivazovali klienty k posteli a zabavovali jim peníze. (přečtěte si zde => Rodinné prostředí pro důchodce? Pouta i zamykání, zjistila ombudsmanka) Provozovatelka Khrystyna Chernei pochybení odmítla. Přivazování se podle ní týkalo jen velmi neklidného klienta.

Případ řeší Okresní soud v Blansku. Provozovatelky Chernei, Anžela Jemelková a Tetyana Turlo jsou obžalované z neoprávněného podnikání.

Klíčoví jsou lidé. Ne fasáda nebo výmalba, říká prezident Asociace penzionů pro seniory Stehno

Pardubice - Lukáš Stehno jako dobrovolník pracuje na pozici prezidenta Asociace penzionů pro seniory České republiky. „Jeden z pilířů sociálního systému má být stát, ale musí být i nějaká alternativa,“ upozorňuje Stehno.

Co se vám vybaví, když se řekne byznys se stářím?

Neinformovanost. Spousta lidí neví, jak u nás funguje sociální systém, jak je nastavený a kudy do něj tečou peníze. Myslí si, že jen registrované zařízení je záruka kvalitní péče.

A není?

Kvalita zařízení se nepozná podle toho, zda má novou fasádu. Klíčoví jsou pracovníci. Důležitější než to, zda je pokoj vymalovaný, by mělo být to, že starý člověk, který je nepohyblivý na lůžku, nemá proleženiny. S nekvalitní péčí mají potíže i registrovaná zařízení, ale o tom se nikde nemluví.

Sám stojíte v čele spolku, pod který spadá Pardubický klub pro seniory. Není registrovaný, proč?

Před lety jsme o registraci uvažovali. Z mého pohledu ale jde v mnoha případech o úřední šikanu. Spousta jejich předpisů nemá na kvalitu poskytované péče žádný vliv. Do neregistrovaného zařízení chodí sociální pracovníci z úřadu práce, kteří kontrolují, zda příspěvek na péči je vynakládaný podle zákona a v odpovídající úrovni. Zákon neobcházíme. Máme vyškolený personál.

Opravdu se neregistrovaná zařízení starají o lidi, kteří by jinak skončili na ulici?

Je to pravda. V České republice žije několik desítek tisíc důchodců v otřesných podmínkách. Domovy jsou přeplněné. Navíc mnoho z těchto lidí nemá důchod ani příspěvek na péči v takové výši, aby se do nich dostali. Proto je pro ně neregistrované zařízení často jediná možnost. Stát o tomto problému moc dobře ví.

Jaká je vize asociace penzionů pro seniory?

Jedním z pilířů sociálního systému má být stát, ale musí být i nějaká alternativa, která ho doplní.

Pro své členy poskytuje asociace také právní servis ve správních řízeních nařízených úřady. To vypadá, že za peníze neregistrovaná zařízení zbavujete dotěrných úředníků?

Právní servis poskytujeme. To je pravda. Ale důležitější poslání členství v asociaci je školení personálu v jednotlivých zařízeních, které děláme. Se členstvím souvisí takzvané standardy Sanatory. Mají tři stupně. Základní bronzový standard je podmínka členství v asociaci. Jde o záruku kvality péče a důstojného prostředí pro staré lidi.

Prosazují nezákonné postupy, tvrdí o Asociaci penzionů pro seniory ombudsmanka Šabatová

Brno - Špatné jídlo, zabavování peněz, nedostatečná zdravotní péče. I takové jednání personálu museli snášet obyvatelé domovů důchodců bez registrace, a to i na jihu Moravy. Vyplývá to z kontrol úředníků a podřízených ombudsmanky Anny Šabatové. Zato domácké prostředí slibované asociací penzionů pro seniory nikde neviděli. „V neregistrovaných zařízeních není žádná garance kvality,“ je nekompromisní Šabatová.

Asociace penzionů pro seniory České republiky tvrdí, že lidé v jejích členských zařízeních žijí jako doma. Co si o tom myslíte? Je možné je opravdu chápat jako domov?

Navštívili jsme různé typy zařízení bez registrace. I ta menší, třeba jen s dvaceti klienty. Ani tam tito lidé jako doma nežili. O ničem sami nerozhodovali, byli podvyživení, přišli o peníze a báli se. Nevím, proč by se tedy neregistrovaná zařízení v asociaci penzionů měla brát za nějakou alternativu. Podotýkám, že jsme s asociací nikdy nejednali z povahy věci jde o sdružení založené s cílem prosazovat nezákonné postupy.

Asociace má vlastní standardy kvality, které si sama nastavila. Mohou se na ně lidé spoléhat?

Samozřejmě že v neregistrovaných zařízeních není žádná garance kvality. Je třeba si položit otázku, jestli zákony platí pro všechny, nebo jestli je v pořádku zákon nerespektovat, když zrovna našemu podnikání nevyhovuje. Pokud si zařízení definuje navíc vlastní, vyšší standardy péče nebo dobrovolně podstoupí nějakou akreditaci, je to jen dobře. Zároveň však musí mít registraci.

Když o příbuzného pečuji doma, znamená to, že nikdo nekontroluje, jak se o něj starám?

Na situaci doma dopadá úprava o domácím násilí a vůbec trestní odpovědnost za špatnou péči nebo zanedbávání. To, že péči zajišťuje někdo jiný než registrovaný poskytovatel sociální služby, musí příjemce příspěvku na péči ohlásit úřadu práce. Úředníci potom sledují nejen čerpání příspěvku, ale i kvalitu péče.

Myslíte si, že by se měl změnit nebo upravit zákon o sociálních službách tak, aby vymezil i neregistrované poskytovatele?

K odstranění problému neregistrovaných zařízení není třeba měnit zákon. Je na orgánech státní správy, aby využívaly všechny kontrolní nástroje k tomu, aby provozovatele přiměly k registraci.

JAN CHARVÁT
ANNA TIŠNOVSKÁ

Autor: Redakce

18.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 15 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů TRAKTORISTA MECHANIZÁTOR. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Farma Božice, zabývající se polní produkcí zeleniny rozšiřuje svůj tým a proto nabízí práci vhodným kandidátům na pozici: , , TRAKTORISTA – MECHANIZÁTOR , , PROČ PRACOVAT PRO NÁS ? NABÍZÍME… , , - zázemí stabilní společnosti , - práci na hlavní pracovní poměr nebo možnost přívýdělku brigádou , - zajímavé mzdové ohodnocení + možnost prémií , - možnost ubytování , , JE TO PRÁCE PRO TOHO, KDO… , , - vlastní řidičský průkaz sk. T, řidičský průkaz sk.B a C – výhodou , - je samostatný, spolehlivý, zodpovědný , - nevadí mu fyzická práce , - zkušenosti na stejné nebo podobné pozici vítány , , CO BUDETE DĚLAT? , , - provádět mechanizované práce při přípravě půdy , - ošetřovat porosty, sklizeň, údržba , , , OSLOVILA VÁS NAŠE PRACOVNÍ NABÍDKA ?, , Volejte na telefonní číslo 543 522 167 nebo zasílejte Váš životopis na zamestnani@hortim.cz. Pracoviště: Farma božice, s.r.o., 671 64 Božice. Informace: Marika Sablová, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: praxe minimálně 1 rok podmínkou nebo vyučen i absolvent, , příspěvek na stravování, vhodné pro uchazeče z blízkého okolí, vlastní doprava, dobrý zdravotní stav,strukturovaný životopis na email:Holcmann@volny.cz, ; bližší informace i na www.veteransalon.cz; ; informace osobně Ing. Holcmann, tel. 602 745 458 /předem domluvit kontakt telefonicky/. Pracoviště: Ing. pavel holcmann - restaurace muzeum, 671 02 Šumná. Informace: Pavel Holcmann, +420 602 745 458.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 20 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: výuka na 1. stupni, vzdělání v oboru pedagog na 1. st.nebo speciální pedagogika,AJ výhodou, praxe výhodou, možnost byt garsoniéra. Pracoviště: Základní škola, vranov nad dyjí, okres znojmo, příspěvková organizace, Komenského stezka, č.p. 157, 671 03 Vranov nad Dyjí. Informace: Zdeňka Černošková, +420 515 296 231.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: klasická obsluha, účtování, spolehlivost, příjemné vystupování, především obsluha s nápoji, vyučení výhodou,. Pracoviště: Irena pitauerová-provoz, Loucká, č.p. 623, 669 02 Znojmo 2. Informace: Irena Pitauerová, +420 721 200 913.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Uzavírka mostu na D52: Břeclav i Znojmo se děsí kamionů

Ilustrační foto.

Hledá se hlídání. Na náhradní babičky čekají rodiny v pořadníku

Falešného vína se na jihu Moravy prodává po novele zákona méně, poctivé zdražilo

Jižní Morava /TÉMA, ROZHOVOR/ - Od ledna platí novela vinařského zákona, která má zabránit pančování vína. Prodejce vín přinutila prodávat víno, které vinařské firmy dodávají v plastových bag-in-boxech. Vinařům kvůli tomu vzrostly náklady, které se projevily navýšením cen pro zákazníky.

Znojmo se bude ucházet o koupi Domečku. Je součástí naší historie, říká starosta

Znojmo - Zkusit to musíme. Tak lze shrnout úvahy představitelů Znojma v reakci na záměr České spořitelny prodat své sídlo u Mariánského náměstí. Někdejší hotel banka prodává, protože plánuje přesun do menších prostor.

Letní teploty pokračují. V Dyjákovicích lidé naměřili přes 28 stupňů Celsia

Jižní Morava – Také v sobotu připomínal pohled na venkovní teploměr spíše červenec, než druhou polovinu dubna. Na jihu Moravy padly teplotní rekordy na pěti stanicích. Nejtepleji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku. „Naměřili jsme zde 28, 3 stupně Celsia. Padl rekord z roku 2000, který byl 27, 1 stupně Celsia," sdělila Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Rozepře duše a těla řeší každý, říká Ludvík. Téma spojí festivalové koncerty

Znojmo /ROZHOVOR/ – Tři měsíce před začátkem Hudebního festivalu Znojmo ladí jeho prezident Jiří Ludvík již jen poslední detaily. Jasný je program i celá dramaturgie. Letošní téma zní Svár duše s tělem a organizátoři si připravili několik novinek. Hlavní projekt uvedou hned v úvodu festivalu a dílo udá ráz i směr dalším koncertům. Hlavní dražba vín vystřídá místo konání. Namísto Uherčic se uskuteční ve znojemské Louce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT