VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byznys se stářím? Neregistrované ubytovny zavřít nelze, pokuty nepomáhají

Blanensko - Úředníci pokutují neregistrované provozovatele sociálních služeb. Ti obcházejí zákon i na Blanensku.

18.2.2017
SDÍLEJ:

V Centru komplexních služeb v Kunštátě mělo podle ombudsmanky Anny šabatové docházet k poutání klientů i jejich zamykání.Foto: DENÍK/Eva Ondráčková

Nelegální byznys. Provozovatelé neregistrovaných zařízení pro staré lidi, která nejsou pod přímou kontrolou krajů, obchází zákon a přiživují se na bezvýchodné situaci svých klientů. Stát nad nimi nemá kontrolu. Takové závěry vyplývají z kontrol úředníků a kanceláře veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. „Lidé tam přišli o peníze a báli se,“ shrnula Šabatová.

Provozovatelé zařízení tvrdí, že jednají v souladu se zákonem. „Snažíme se s vládou o dialog na téma otevření trhu a najít další možnosti rozvoje sociálních služeb,“ tvrdí prezident Asociace penzionů pro seniory České republiky Lukáš Stehno.

Ta sdružuje asi patnáct neregistrovaných zařízení pro důchodce. Na problémy v těchto zařízeních Deník Rovnost opakovaně upozorňoval. Naposledy na neregistrovaný Senior klub Zlatuška v Boskovicích. (přečtěte si zde => Důchodci jsou zamčení, ve zdi díra a koupelna jako staveniště)

8 500 000
korun. Pokuty v takové výši zatím udělily v České republice úřady provozovatelům neregistrovaných zařízení pro staré lidi.

Sídlí v zadním traktu zchátralé budovy v Havlíčkově ulici. O prostory se dělí s ubytovnou, která nabízí levný nocleh vesměs lidem na okraji společnosti nebo zahraničním dělníkům. Klub je v rekonstrukci. „Pořád něco vylepšujeme, máme v plánu další pokoje,“ omlouvala stavební úpravy budovy bývalého pivovaru ředitelka klubu Zlatuše Gerlichová. Ta čelí stížnosti, že klub od klientů neoprávněně vybíral příspěvky na zdravotní péči. Gerlichová to popírá s tím, že péči zajišťují dojíždějící asistenti.

Přečtěte si k tématu: Senior klub šidí důchodce, stěžuje si muž. Podal trestní oznámení

Na Blanensku fungovalo několik dalších neregistrovaných zařízení. Od loňského srpna za poskytování sociálních služeb bez registrace hrozí provozovatelům pokuta až dva miliony korun. Ani to však nepomáhá. „Ministerstvo ani krajské úřady nemohou zabránit vzniku těchto ubytoven, ani je uzavřít. V případě porušení zákona jim ovšem mohou uložit pokutu,“ sdělil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Vaněk.

Zákon obcházel například Domov Slunečnice ve Lhotě Rapotině, který byl v provozu dva roky bez patřičných povolení. Jak už Rovnost informovala, pracovníci centra pro rodinu a domácnost v Kunštátě zas přivazovali klienty k posteli a zabavovali jim peníze. (přečtěte si zde => Rodinné prostředí pro důchodce? Pouta i zamykání, zjistila ombudsmanka) Provozovatelka Khrystyna Chernei pochybení odmítla. Přivazování se podle ní týkalo jen velmi neklidného klienta.

Případ řeší Okresní soud v Blansku. Provozovatelky Chernei, Anžela Jemelková a Tetyana Turlo jsou obžalované z neoprávněného podnikání.

Klíčoví jsou lidé. Ne fasáda nebo výmalba, říká prezident Asociace penzionů pro seniory Stehno

Pardubice - Lukáš Stehno jako dobrovolník pracuje na pozici prezidenta Asociace penzionů pro seniory České republiky. „Jeden z pilířů sociálního systému má být stát, ale musí být i nějaká alternativa,“ upozorňuje Stehno.

Co se vám vybaví, když se řekne byznys se stářím?

Neinformovanost. Spousta lidí neví, jak u nás funguje sociální systém, jak je nastavený a kudy do něj tečou peníze. Myslí si, že jen registrované zařízení je záruka kvalitní péče.

A není?

Kvalita zařízení se nepozná podle toho, zda má novou fasádu. Klíčoví jsou pracovníci. Důležitější než to, zda je pokoj vymalovaný, by mělo být to, že starý člověk, který je nepohyblivý na lůžku, nemá proleženiny. S nekvalitní péčí mají potíže i registrovaná zařízení, ale o tom se nikde nemluví.

Sám stojíte v čele spolku, pod který spadá Pardubický klub pro seniory. Není registrovaný, proč?

Před lety jsme o registraci uvažovali. Z mého pohledu ale jde v mnoha případech o úřední šikanu. Spousta jejich předpisů nemá na kvalitu poskytované péče žádný vliv. Do neregistrovaného zařízení chodí sociální pracovníci z úřadu práce, kteří kontrolují, zda příspěvek na péči je vynakládaný podle zákona a v odpovídající úrovni. Zákon neobcházíme. Máme vyškolený personál.

Opravdu se neregistrovaná zařízení starají o lidi, kteří by jinak skončili na ulici?

Je to pravda. V České republice žije několik desítek tisíc důchodců v otřesných podmínkách. Domovy jsou přeplněné. Navíc mnoho z těchto lidí nemá důchod ani příspěvek na péči v takové výši, aby se do nich dostali. Proto je pro ně neregistrované zařízení často jediná možnost. Stát o tomto problému moc dobře ví.

Jaká je vize asociace penzionů pro seniory?

Jedním z pilířů sociálního systému má být stát, ale musí být i nějaká alternativa, která ho doplní.

Pro své členy poskytuje asociace také právní servis ve správních řízeních nařízených úřady. To vypadá, že za peníze neregistrovaná zařízení zbavujete dotěrných úředníků?

Právní servis poskytujeme. To je pravda. Ale důležitější poslání členství v asociaci je školení personálu v jednotlivých zařízeních, které děláme. Se členstvím souvisí takzvané standardy Sanatory. Mají tři stupně. Základní bronzový standard je podmínka členství v asociaci. Jde o záruku kvality péče a důstojného prostředí pro staré lidi.

Prosazují nezákonné postupy, tvrdí o Asociaci penzionů pro seniory ombudsmanka Šabatová

Brno - Špatné jídlo, zabavování peněz, nedostatečná zdravotní péče. I takové jednání personálu museli snášet obyvatelé domovů důchodců bez registrace, a to i na jihu Moravy. Vyplývá to z kontrol úředníků a podřízených ombudsmanky Anny Šabatové. Zato domácké prostředí slibované asociací penzionů pro seniory nikde neviděli. „V neregistrovaných zařízeních není žádná garance kvality,“ je nekompromisní Šabatová.

Asociace penzionů pro seniory České republiky tvrdí, že lidé v jejích členských zařízeních žijí jako doma. Co si o tom myslíte? Je možné je opravdu chápat jako domov?

Navštívili jsme různé typy zařízení bez registrace. I ta menší, třeba jen s dvaceti klienty. Ani tam tito lidé jako doma nežili. O ničem sami nerozhodovali, byli podvyživení, přišli o peníze a báli se. Nevím, proč by se tedy neregistrovaná zařízení v asociaci penzionů měla brát za nějakou alternativu. Podotýkám, že jsme s asociací nikdy nejednali z povahy věci jde o sdružení založené s cílem prosazovat nezákonné postupy.

Asociace má vlastní standardy kvality, které si sama nastavila. Mohou se na ně lidé spoléhat?

Samozřejmě že v neregistrovaných zařízeních není žádná garance kvality. Je třeba si položit otázku, jestli zákony platí pro všechny, nebo jestli je v pořádku zákon nerespektovat, když zrovna našemu podnikání nevyhovuje. Pokud si zařízení definuje navíc vlastní, vyšší standardy péče nebo dobrovolně podstoupí nějakou akreditaci, je to jen dobře. Zároveň však musí mít registraci.

Když o příbuzného pečuji doma, znamená to, že nikdo nekontroluje, jak se o něj starám?

Na situaci doma dopadá úprava o domácím násilí a vůbec trestní odpovědnost za špatnou péči nebo zanedbávání. To, že péči zajišťuje někdo jiný než registrovaný poskytovatel sociální služby, musí příjemce příspěvku na péči ohlásit úřadu práce. Úředníci potom sledují nejen čerpání příspěvku, ale i kvalitu péče.

Myslíte si, že by se měl změnit nebo upravit zákon o sociálních službách tak, aby vymezil i neregistrované poskytovatele?

K odstranění problému neregistrovaných zařízení není třeba měnit zákon. Je na orgánech státní správy, aby využívaly všechny kontrolní nástroje k tomu, aby provozovatele přiměly k registraci.

JAN CHARVÁT
ANNA TIŠNOVSKÁ

Autor: Redakce

18.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč Úředníci ve skladech. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, manuální zručnost a chuť k práci, dobrá pracovní morálka, , Pracovní náplň: Vyřizování expedičních reklamací, kontrola dodacích listů, vedení potřebné evidence a záznamů, zodpovídá za expedici výrobků zákazníků, zajišťuje přípravu expedice - konzervace, balení, nakládka., Široké zaměstnanecké benefity (zkrácená pracovní doba - 7,5 hodin, závodní stravování, bezúročné půjčky, bezplatné právní poradenství, ubytování aj.. Pracoviště: Tos znojmo, akciová společnost - provozovna, Družstevní, č.p. 2825, 669 02 Znojmo 2. Informace: Nela Turanová, +420 515 288 102. Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Operátori strojů TRUMPF na zpracování plechů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme čtení výkresové dokumentace, technické vzdělání, praxe výhodou. Zaměstnanecké výhody: stravenky a 4 týdny dovolené.. Pracoviště: Haas profile s.r.o., Vranovská, č.p. 358, 669 04 Znojmo 4. Informace: Lenka Šimková, +420 515 262 028. Řemeslné práce - Řemeslné práce Malíř / natěrač 19 000 Kč Malíři (včetně stavebních lakýrníků a natěračů), tapetáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučen v oboru, u nevyučených minimálně 3 roky praxe, malířské práce, aplikace na sádrokartony, práce u zákazníka v rámci ČR i EU, práce ve výškách, dobrý zdrav. stav, ŘP-B vítán, praxe výhodou, prof. životopis na mail,bližší informace telefonicky p. Vyskot.. Pracoviště: Radek vyskot-provozovna, Jarošova, č.p. 1230, 669 02 Znojmo 2. Informace: Radek Vyskot, +420 603 346 083. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: informace telefonicky od 8:30-10:30 nebo e-mailem. Pracoviště: Seliv s.r.o. - pracoviště vinice znovín, 671 22 Šatov. Informace: Anežka Slavíková, +420 774 448 003.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvůli opravě stadionu dohrávali Orli Znojmo třetí kolo EBEL proti Salzburgu až nyní.
19

Orli nad silným Salzburgem vedli, nakonec úřadujícímu vicemistrovi podlehli

Domek Tomáše Garrigue Masaryka v Čejkovicích. Ilustrační foto.
4

Zřícenou střechu nahradila nová. Masarykův dům je znovu otevřený

Korfbal? Ideální do škol. Neprosadíte se v něm jako individualista, povídá Dančo

Znojmo – Korfbalová sezona se začíná rozbíhat. Znojemský klub Modří sloni YMCA má za sebou nedávné vítězství ve svazovém poháru a nyní budou mužstva sbírat body v mistrovských utkáních. O plánech do sezony a vůbec o korfbale mluví v rozhovoru předseda oddílu a stále aktivní hráč prvoligového znojemského družstva Aladár Dančo.

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Tasovice

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku startuje druhý ročník úspěšného a oblíbeného projektu Deníku - Naši prvňáčci. První společná tabla letočních prvňáků z vašeho regionu najdete vždy ve středečním tištěném vydání Znojemského deníku Rovnost. Tentokrát, 24. října 2018, představíme prvňáky ze ZŠ Tasovice.

Tristní výsledek kontrol: Tři řidiči autobusů sedli za volant pod vlivem

Jižní Morava – Tři řidiče autobusů pod vlivem alkoholu přistihli v posledních dnech policisté v Jihomorském kraji. Jeden hříšník vozil cestující s téměř dvěma promile alkoholu.

Změny? Nešlo o planou výhrůžku. Přijdou, tvrdí trenér Orlů po úspěšném víkendu

Znojmo - Výhra k nezaplacení. Hokejisté Znojma vstoupili do nové sezony soutěže EBEL špatně, když až do víkendu zvítězili v jediném z devíti utkání. Nyní ve dvou venkovních duelech ukořistili hned čtyři body. V sobotu si poradili s Dornbirnem 3:0, v neděli vyválčili bod na ledě Innsbrucku. Rakušané jim přitom odskočili do tříbrankového vedení, Orli se ale dokázali do zápasu vrátit a kapitulovali až v prodloužení 3:4.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT