Sezonní bonus třicet tisíc korun. Lákadlo, které nyní nabízejí v konzervárně Pika ve Bzenci řidičům vysokozdvižného vozíku nebo údržbářům v potravinářství. Přitom už začátkem března norská nadnárodní společnost Orkla avizovala možné uzavření svého bzeneckého závodu na výrobu sterilizované zeleniny, kde pokračují také s produkcí vyhlášených okurek značky Znojmia.

Jak ale tento týden uvedl mluvčí Orkla Foods Česko a Slovensko Martin Frýdl, rozhodnutí týkající se osudu bzenecké pobočky zatím nepadalo. „Minimálně sezona proběhne zcela normálně. Co se týká možného uzavření, avizovali jsme, že pokud by k němu došlo, pak až někdy na konci roku. Rozhodnutí ale zatím nepadalo,“ řekl Deníku mluvčí Frýdl.

Výroba ve společnosti Pika Bzenec.
Po nárůstu počtu zaměstnanců hrozí v Bzenci pod norskou vlajkou propouštění

Případné uzavírání výrobních míst by se mohlo dotknout 258 pracovníků, a to jak v závodě Pika ve Bzenci s téměř dvěma stovkami zaměstnanců, tak i těch v Agrimexu Vestec severně od Prahy, kde se připravuje mražená zelenina a ovoce. Za uvažovaným krokem vedení společnosti jsou stoupající náklady.

„Kombinace rostoucích nákladů a nedostatečných marží bohužel způsobuje dlouhodobou ztrátovost provozu,“ uvedl už dříve Frýdl.

Lokalita ve Bzenci, kde má vzniknout prodejna Lidlu.
Za nákupy do Billy nebo Lidlu. Souboj supermarketů svedou Bzenec a Vracov

Tamní sezona trvá hlavně od června do října, ve Bzenci pak jedou podle pracovní nabídky ve třísměnném provozu.

Průměrný počet zaměstnanců ve bzeneckém závodu mezi lety 2019 až 2021 vzrostl o více než čtvrtinu, z 201 na 259. Avšak od roku 2020 začal vykazovat ztrátu. Snížil se pak i počet pracovníků na v březnu uváděných 198. O osud tradičního bzeneckého podniku se zajímá také zdejší radnice, starosta Erik Ebringer také potvrdil jednání s Orklou.