Právě na případu u Mutěnic i na tragické nehodě u Holubic na Vyškovsku, při níž zemřela mladá řidička na začátku září, jde podle něj vidět, že řidiči za volantem ztrácejí sebereflexi. „Vyšetřování v těchto případech ještě sice není u konce, ale rychlá jízda zřejmě příčinou nehody nebyla. Je velmi pravděpodobné, že se obě ženy nevěnovaly řízení. Zřejmě telefonovaly nebo psaly zprávu. Například u Holubic najela dívka na okraj silnice a to ji vyhodilo do protisměru," popsal Rybka.

Nehodovost v Jihomoravském kraji o prázdninách 2015.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

I řidiči se shodují, že není nutné používat telefon při cestování. „Život máme jen jeden. Člověk je přece schopný chvíli počkat, pokud nejde o něco naléhavého, jako porod manželky. Psaní sáhodlouhých sms zpráv by si měl každý rozmyslet," řekl například řidič Matěj Novák.

Krajský koordinátor Besip pro Jihomoravský kraj Pavel Čížek ale upozorňuje, že zákaz telefonování za volantem lidé porušují často. „Tisíckrát se nic nestane, člověk si smskuje a pak nastane krizová situace, kterou prostě nezvládne, protože silnici nevěnuje dostatečnou pozornost," tvrdí Čížek.

Tlak na řidiče

Podle dopravní psycholožky Dominiky Motykové lidé zákaz porušují často kvůli práci. „Může za to dnešní rychlá doba. Jasným příkladem jsou řidiči, kteří rozvážejí zboží. Zaměstnavatelé na ně vyvíjejí tlak, aby byli k zastižení, takže telefonují i při řízení. Lidé si ani neuvědomují, kolik pozornosti tímto ztrácejí," upozorňuje Motyková.

Stres navíc může otupovat i zodpovědnost řidičů. „Když jsou pod tlakem, najednou jim nepřijde, že tím ztrácí přehled o cestě. Někdy se dokonce stane, že řidič schovává před policisty telefon pod volantem. Potom už ale nad řízením nemá vůbec žádnou kontrolu," popsal chování na silnici Čížek.

Dopravní policisté si vážnost problému uvědomují. „Já sám mám na silnici čím dál větší strach, protože takové situace nemohu ovlivnit. Nikdy nezabráním tomu, že mi někdo vjede v zatáčce do protisměru jenom proto, že nedává pozor," řekl šéf dopravních policistů Rybka.

Jihomoravští policisté se proto v poslední době snaží podobné přestupky trestat. Do terénu vysílají hlídky na motorkách. „Policisté na motorce mají speciální helmy s kamerou. Když projíždějí kolem auta, nahlédnou dovnitř a natočí, co řidič dělá. Jestli se věnuje či nevěnuje řízení," popsal Rybka. Proti případným provinilcům pak mají nesporné důkazy.

Doplatil na to i Petr David, který pracuje v Brně. Dnes proto za volantem zásadně netelefonuje. „Stálo mě to už hodně bodů. Tak jsem si nastavil, že když mi někdo volá a já řídím, dostane volající zprávu, že zavolám později," řekl David.

Jak jinak než kontrolami snížit počet nezodpovědných řidičů, ale policisté nevědí. „Preventivní akce jsme pořádali, ale už se dlouho neopakovaly, a tak lidé zapomněli. Musíme zřejmě neustále dokola připomínat, jak je nepozornost za volantem nebezpečná," doplnil koordinátor Besip Čížek. Jako schůdné řešení se podle něj nabízí třeba hlasově ovládané handsfree. To ale neřeší posílání krátkých zpráv.

KAROLÍNA PEŘESTÁ