Upozorňuje také na možnou vlnu ukrajinských imigrantů, které do České republiky přivede chudoba a strach z politické situace v jejich rodném státě. „Útěk je pro ně krajní řešení, které si neumíme ani představit," dodala.
Organizace pro pomoc uprchlíkům ale zatím žádné větší vlny přeběhlíků neregistruje. „Myslím si, že ani nehrozí," uvedl ředitel organizace Martin Rozumek. Pokud Ukrajinci přijdou, budou se podle něj stahovat do bezpečí ke svým rodinám hlavně do větších měst, jako je třeba Brno, kde mají víc pracovních příležitostí.
Humanitární organizace Člověk v tísni spíš upozorňuje na problém Ukrajinců, kteří si musí v České republice prodlužovat pobyt. „Nechtějí se vracet zpět do země, kde jim hrozí chudoba a nezaměstnanost," řekla Marie Heřmanová z organizace. (krt)
Práce načerno přibude. Kvůli ukrajinské krizi a oteplení
Jižní Morava - Hrozba bídy a nástup sezonních prací láká na jižní Moravu cizince bez povolení. Už nyní celníci přistihli tolik nelegálních pracovníků ze zahraničí jako za celý loňský rok.
Ukrajina, Vietnam, Pákistán. Z těchto zemí pochází nejvíc nelegálních imigrantů, kteří hledají útočiště v České republice. Loni se jich bez potřebných povolení snažilo překročit hranice 4153, o patnáct procent víc než v roce 2012. Na jižní Moravě se podle celníků usazují především obyvatelé Ukrajiny. V souvislosti s politickou krizí v této zemi někteří odborníci očekávají, že nelegálních imigrantů v kraji ještě přibude.
S jejich přílivem souvisí podle mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lady Temňákové také zvýšení počtu nelegálních pracovníků. „Od začátku letošního roku jsme v Jihomoravském kraji odhalili sedmadvacet zaměstnanců bez pracovního povolení. Nejvíc jich bylo právě z Ukrajiny a z Nepálu," informovala mluvčí.
Dělníci a uklízečky
Stejný počet nelegálních zaměstnanců zaznamenal celní úřad za celý loňský rok. „Až na výjimky pracovali všichni ve stavebnictví, pohostinství či v úklidových službách. Nejvíc případů porušení zákona bylo z Brněnska," upřesnila Temňáková.
Podle ní v nejbližší době lidí zaměstnaných takzvaně na- černo ještě přibude. „Na jaře a v létě je jich vždycky víc kvůli sezonním pracím. Nárůst proto očekáváme i letos. Je možné, že jich přijede víc i kvůli situaci na Ukrajině," předpovídá mluvčí celníků.
Ukrajinci se podle ředitele Krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Brně Josefa Bürgera uplatňují především v méně kvalifikovaných dělnických profesích. „Nejčastěji pracují ve stavebnictví nebo jako sezonní dělníci v zemědělství," přiblížil Bürger.
Domnívá se, že nárůst počtu nelegálních pracovníků mohla zavinit přísnější pravidla pro vydávání pracovních povolení zavedená od nástupu hospodářské krize. „Pro cizince v nekvalifikovaných profesích je v současné době poměrně obtížné povolení získat. Pro některé zaměstnavatele je ale tato pracovní síla natolik lukrativní, že se odváží riskovat i vysoké pokuty," sdělil Bürger.
To potvrzuje brněnská podnikatelka, která si nepřála uvést své jméno, ale redakce ho zná. „Firmy zaměstnáváním lidí načerno ušetří peníze, nemusejí za ně totiž platit sociální a zdravotní pojištění, i čas. Odpadá povinnost vyplňovat všechny smlouvy. Často se stane, že po měsíci zjistíme, že nám zaměstnanec nevyhovuje a tím pádem bylo vyhotovení smluv zbytečné," vysvětlila spolumajitelka truhlářství.
Hrozí přísné pokuty
Zaměstnávání cizince bez nutných povolení přitom může inspektorát práce potrestat pokutou až deset milionů korun.
Policejní mluvčí Petra Vedrová upozornila, že ne všichni nelegální uprchlíci mají v plánu se zde usadit. „Česká republika je pro ně často jen tranzitní země, míří do Německa či skandinávských států," konstatovala policejní mluvčí.