Příležitostí k tomu, že si lidé nevšimnou dopravní značky nebo v tabulce na webu města přehlédnou svou ulici, mají za tři čtvrtě roku hned několik. „Snažím se značky sledovat pečlivě, ale stejně se mi stalo, že mi auto odtáhli. Byl jsem právě na školení a když jsme se vrátil, čekalo mě nepříjemné vyřizování,“ vzpomínal Jaroslav Pokorný, který žije ve Znojmě asi patnáct let.

Podle mluvčí znojemské radnice Zuzany Patrňákové město lidem nabízí dostatek způsobů, jak se o termínech dozvědět. „Vždy je s předstihem na webu města zveřejněný rozpis blokového čištění na celý rok pro všechny ulice. Každý si tak do kalendáře nebo telefonu může dopředu zapsat, kdy se bude čistit ulice před jeho domem,“ vysvětlila Pastrňáková.

Rozpis je též zveřejněný na sociálních sítích a v radničních Znojemských listech. „Informace rozesíláme i pomocí Mobilního rozhlasu. Aplikaci má staženo sedm set lidí a k odebírání e-mailů i SMS zpráv je jich přihlášení bezmála čtrnáct set,“ dodala Pastrňáková. Z pětatřicetitisícového Znojma se ale jedná jen o dvě procenta obyvatel.

Termíny úklidůBřeclav: 11.4 – 13. 4. Na Valtické, 20. 4 Na Valtické, 23. a 24. 4. Na Valtické

Hodonín: 28. 3. až 16. 4
Náměstí Osvobození, Národní třída, Wilsonova, Max. náměstí. Náměstí 17.listopadu, Anenská, Zámecké náměstí, Zámecká, Sadová, Valy, Příční, Dobrovolného, Měšťanská, Vrchlického, Sv. Čecha

Znojmo: 26. 3. Derflice, Načeratice, 27. 3. Konice, Popice, Šatovská, 28. 3, Mramotice, Kasárna


Někteří řidiči se naučili používat aplikaci, za kterou stojí znojemský podnikatel Pavel Kovařík. Spustil ji před pěti lety a využívají ji tři stovky lidí. Na e-mail dostanou zprávu o tom, kdy se čistí právě jejich ulice, bez složitého hledání v několikastránkovém dokumentu. „Na nápad mě přivedla skutečnost, že blokové čištění a odtahy řeší spousta lidí v mém okolí. Je to stresující záležitost. A měl jsem navíc v té době čerstvou zkušenost ze Švédska, kde vše funguje vůči lidem mnohem přívětivěji a vstřícněji,“ vysvětlil Kovařík.

V dubnu začnou s očistou města také v Břeclavi. Letos nově přibudou i čtyři ulice v místní části Poštorná. „Na webu mapy.breclav.eu už nyní zájemci najdou mapku s přehledem, kdy se která ulice bude čistit a kdy musí svá auta parkovat jinde,“ prozradil novinku tajemník břeclavského městského úřadu Zdeněk Opálka.

Také Břeclavští se o blokovém čištění dočtou v měsíčníku Radnice, na internetu, v plánu je i reportáž v lokální televizi. Pokud si zájemci stáhli aplikaci Česká obec či Mobilní rozhlas, dostanou upozornění i tam.

Na rozdíl od Znojma čistí Břeclav své ulice jednou do roka. Někteří obyvatelé města by přivítali častější frekvenci. „Blokové čištění je automatická věc, která se koná každý rok. Pokud by to mohlo být ještě častěji, bylo by to lepší,“ podotkl Břeclavan Denis Šebestík.

Ve středu začnou s očistou ulic v Hodoníně. Podobně jako v Břeclavi je to pouze jednou za rok.

Auta, která zůstanou při čištění zaparkovaná v ulicích Znojma, nechá specializovaná forma odtáhnout. Bývá jich několik stovek ročně a řidiči za odtah zaplatí 2 662 korun. V Břeclavi ani v Hodoníně auta neodtahují.