Informaci potvrdila vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Žena se vrátila z lyžařké oblasti Passo del Tonale v Itálii. „Je izolovaná ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích, už je v dobrém stavu," informovala Ciupek.

Podle zjištění Deníku Rovnost měla žena zkolabovat ve středu vpodvečer v centru Brna a přijela pro ni záchranka. "Na místo byla vyslána speciální sanitka. Takzvaný biohazard tým. S ochranými pomůckami ženu zdravotníci ošetřili a transportovali na infekční oddělení Fakultní nemocnice Brno," uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Hygienici se nyní snaží najít lidi, se kterými byla nakažená žena v kontaktu. Zároveň oznámili, že novým čerstvým pátým případem je manžel starší, už dříve nakažené ženy.

Aktuálně je v Jihomoravském kraji potvrzených pět nakažených, jde o tři ženy a dva muže. Čtyři nemocní jsou z Brna, jeden z Blanska. "Všechny případy jsou u dospělých osob, které jsou nyní izolovány a v dobrém klinickém stavu. Epidemiologové provádějí intenzivní šetření," informovali krajští hygienici.

Krajská hygiena už od 27. ledna do pátku vyšetřila více než 170 osob. Jen ve čtvrtek šlo o 49 odběrů. "V naprosté většině případů se jedná o domácí odběry. Výsledky dostáváme průběžně, na několik desítek výsledků čekáme," doplnili hygienici.

Další dva lidi z hodonínského okresu s podezřením na nákazu novým typem koronaviru podstoupili ve čtvrtek odběry. Výsledky byly negativní. „I další lidé, kteří se vracejí z ciziny domů a objevují se u nich zdravotní problémy, by měli přistoupit k testování. Zatím ale u nás nemáme nikoho potvrzeného s touto nákazou,“ sdělil v pátek okresní hygienik Libor Šmíd.

Podle něj se v současnosti proti šíření COVID-19 dělá maximum. „Nyní bude záležet na tom, jak se bude šířit mezi námi a kolik lidí je infikovaných a zatím nezachycených, kteří se tady pohybují,“ doplnil hygienik.

Čísla nadále stoupají. V České republice už je pozitivních 141 lidí. Oproti čtvrtku jde o nárůst o 25. V karanténě je z nařízení hygienických stanic 1646 osob, lékaři vystavili více než pět tisíc eNeschopenek.

Fakultní nemocnice Brno, která pacienty na infekci nového koronaviru v kraji testuje, čelila od pátečního rána kybernetickému útoku. Všechna oddělení dostala pokyn vypnout počítače ze sítě, desítky plánovaných operací museli odložit. Testování na koronavirus funguje v nemocnici i nadále.

Podle České televize nemají kvůli útoku hackerů na Fakultní nemocnici Brno hygienici z jižní Moravy k dispozici desítky výsledků testů na koronavirus ze čtvrtka a středy. Přijít by měly ještě v pátek. 

Online reportáž