David, Lukáš, Radka a Romana. To jsou jména čtyř mláďat sokolů stěhovavých narozených v těchto dnech na sto pětadvacet metrů vysokém ventilačním komíně Jaderné elektrárny Dukovany. Speciální hliníkové budky tam nechali energetici nainstalovat už v roce 2020. Inspirací pro jména letošních mláďat našli energetici u zlatých hokejistů národní reprezentace letošního mistrovství světa v Praze.

Původní pár sokola stěhovavého v dukovanské elektrárně.
Sokolí lovestory z dukovanské elektrárny: samice se k vajíčkům nevrátila

Hned první rok na jaře z něj vzlétla čtyři sokolí mláďata. To se o opakovalo také o dva roky později i letos. „Je až neuvěřitelné, že se zdejším sokolímu páru daří snést a vysedět vždy čtyři mláďata, pro každý blok jeden. Uvidíme, jak zareagují na nové zdroje, které zde plánujeme“, řekl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany přímo její ředitel Roman Havlín.

Od ornitologa Václava Berana dostalo každé ze sokolích mláďat dva hliníkové kroužky. Jeden značí, že jde o sokola z České republiky. Ten se kontroluje při odchytu, druhý pak umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu. „Právě díky kroužkům a fotopasti, jsme mohli identifikovat rodičovský pár,“ Beran.

Sokol stěhovavý

  • Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. Od roku 2011 se do světa rozletělo ze staveb ČEZ již 163 sokolích mláďat. V současné době již evidují ornitologové více než 130 sokolích párů v celé ČR, z toho 11 na výškových stavbách Skupiny ČEZ.
  • V roce 2024 probíhá sledování sokolů stěhovavých v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice.

Zdroj: Jaderná elektrárna Dukovany

„Všechna mláďata jsou zdravá, rodiče o ně řádně pečují a zásobují je dostatkem potravy. Opět jde o genderově vyvážený pár, tedy o dvě samičky a dva samečky,“ dodal ornitolog. Na ventilačním komíně zůstanou mláďata přibližně ještě jeden až dva měsíce. Pak se rozletí do světa.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drama jako z čapí telenovely v Třebíči. Boje, nová láska i milostný tanec

Zdroj: Facebook Čápi Třebíč a Jaroslav Musil