Postupovali adamovští hasiči při přípravě prověřovacího cvičení správně, či nikoliv? To je otázka, která poslední dobou hýbe Adamovem. Podle jednoho z adamovských radních Rudolfa Rybáře totiž mohli tamní hasiči svým počínáním ohrozit zdraví lidí.

Pro prověřovací cvičení použili dřevěnou stavbu, kterou zapálili. Na střeše objektu však byla podle Rybáře krytina obsahující azbest. Ten má rakovinotvorné účinky a jako s nebezpečným odpadem s ním nebylo nakládáno správně.

Prověřovací cvičení si Sbor dobrovolných hasičů Adamov naplánoval na devátého června tohoto roku. „Netušil jsem, o co se jedná, jen jsem věděl, že v době své životnosti byl jako střešní krytina na této budově použit tak zvaný eternit, který z pětadvaceti procent obsahuje azbest," vysvětlil na středečním jednání zastupitelstva Rybář s tím, že manipulaci s azbestem upravuje zákon o nakládání s nebezpečnými odpady a také zákon o ochraně veřejného zdraví. „Dle legislativy bezpečná úroveň expozice azbestu v ovzduší neexistuje. To znamená, že už jediné vlákno azbestu v ovzduší je potenciální riziko," řekl Rybář.

Navíc je podle něj povinné nakládání s azbestem ohlásit krajské hygienické stanici třicet dní před zásahem. „Ptal jsem se proto na krajské hygienické stanici, zda jim toto bylo nahlášeno, a dozvěděl jsem se, že nikoliv," uvedl Rybář s tím, že azbest je nebezpečný kvůli svým rakovinotvorným účinkům.

Oprava
Původní titulek tohoto textu zněl „Cvičně hasili boudu se střechou s rakovinotvorným azbestem". Nekorespondoval s obsahem článku. Z něj vyplývá, že střešní krytina byla z objektu, který při cvičném zásahu hořel, sundaná. Podle šetření policistů dobrovolní hasiči z Adamova ani zástupci města nijak nepochybili. Česká inspekce životního prostředí pokutu za nesprávné uložení střešní eternitové krytiny uložila majiteli boudy, společnosti Gama J + P. (red)

Že by svým zásahem ohrozili zdraví adamovských obyvatel, ale velitel tamní jednotky hasičů odmítá. „Střešní krytina byla z objektu, který hořel, sundaná. Navíc si nemyslím, že by byla azbestová vlákna do ovzduší uvolňována hořením, ta se uvolňují především mechanicky. Azbest jako takový se ve stavebnictví používal právě kvůli své nehořlavosti. Není ani prokázané, že krytina, o které se bavíme, skutečně azbest obsahovala, nevíme totiž ani, z jakého roku krytina pochází. Navíc pokud je mechanicky nakládáno s azbestem, tak je za dostačující opatření považováno to, že je okolní prostředí zkrápěno vodou, což v tomto případě bylo," řekl na jednání zastupitelstva velitel jednotky adamovských hasičů Petr Kupka.

Případ prošetřovala i Česká inspekce životního prostředí. Kontrolu provedla druhého července tohoto roku. „Při kontrole bylo zjištěno porušení zákona o odpadech," sdělila Jana Antonínová z České inspekce životního prostředí.

Za zjištěné porušení zákona uložila inspekce pokutu majiteli pozemku a stavby, který hasičům svoji nemovitost ke cvičení poskytl. „Střešní krytinu jsme ale před požárním cvičením ze stavby sundali a uložili jsme ji do vedlejší budovy, chtěli jsme ji totiž ještě použít. Neoznačili jsme ji tak proto jako nebezpečný odpad a za to jsme dostali pokutu," vysvětlil jednatel společnosti Gama J + P Jan Koubek.

Podle Rudolfa Rybáře však pochybilo i město. „Jako své nadřízené označil velitel hasičů pana starostu a pana místostarostu. Město tak požární cvičení v zájmu ochrany zdraví občanů vůbec nemělo povolit," podotkl Rybář.

Případ uložili

Podle starosty Adamova Romana Piláta ale nebylo pochybení města prokázané. „Případ šetřila i policie. Po městu ale požadovala jen záznam ze zasedání zastupitelstva týkající se požárního cvičení a jinak nic. Řešíme tak jen dohady," konstatoval Pilát.

Že se případem zabývala policie, potvrdila i policejní mluvčí Alice Musilová. „Bylo nám oznámeno podezření na spalování toxického odpadu při požárním cvičení. Šlo o řádně nahlášené cvičení hasičů města Adamov, což je sbor dobrovolných hasičů za asistence profesionálních hasičů. Při šetření této události se nepotvrdilo, že by během cvičení došlo ke spalování toxického odpadu. Hasila se dřevěná bouda. Neshledali jsme protiprávní jednání a případ jsme uložili," uvedla Musilová.

Přesto podle Rybáře k ohrožení zdraví lidí dojít mohlo. „Krytina byla tak silně poškozená, že pouze jeho mechanickým odstraňováním k uvolnění azbestových vláken mohlo dojít. To, že jsou azbestová vlákna silně karcinogenní, tedy způsobující rakovinu, je pravdivá věc. Konzultoval jsem tento zásah i s nejvyšším velitelem Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiřím Pelikánem a ten se za toto cvičení omluvil. Jde mi jen o to, aby se podobný případ neopakoval," dodal Rybář.