Limity obsahu cukrů, tuků a soli jsou nyní vyšší. Žáci si opět koupí například šunku nejvyšší jakosti, ochucené tvarohy, sýry nebo jemné pečivo s vysokým podílem ovoce.

Na novele spolupracoval Vojtěch s ministrem školství Robertem Plagou. „Při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je příliš tvrdá. Připravili jsme tedy zmírnění,“ uvedl Plaga.

V hlavní roli běh a pivo. Ve Slavkově po pětačtyřicáté pořádali tradiční závod
V hlavní roli běh a pivo. Ve Slavkově po pětačtyřicáté pořádali tradiční závod


SMAŽENÉ? ZÁKAZ PLATÍ


Stále však platí, že v bufetech nesmí prodávat slazené nápoje a smažené jídlo.

Kvůli původnímu znění vyhlášky v některých školách zavřeli školní bufety. Mezi nimi je i základní škola v břeclavské Kupkově ulici. „Po zúžení nabídky děti přestaly v bufetu nakupovat. Nebyl tam žádný obrat,“ popisuje ředitel školy Igor Huleja. Bufet zavřeli krátce po zavedení pamlskové vyhlášky.

Teď, když se zvýší limity nutričních hodnot, Huleja zvažuje, zda bufet otevřít. „Musíme se poradit s vedením i s rodiči, zda by byl o bufet zájem. Nejsme si jistí, jestli by po zmírnění vyhlášky děti opět v bufetu nakupovaly,“ vysvětlil Huleja.


ZAVŘENÝ BUFET


Bufet zavřeli i v základní škole na Mírovém náměstí v Hodoníně. „Paní, která prodejnu vedla, skončila hned se zavedením vyhlášky. Zdravější jídlo bylo pro děti příliš drahé, nekupovaly si ho. Bufet tak na sebe nevydělával,“ sdělil ředitel školy Vlastimil Letovský s tím, že bufet znovu otvírat nehodlá.

Nabídku bufetu v Hodoníně nahradili zdravými svačinkami. „Zavedli jsme je krátce po platnosti vyhlášky. Svačiny splňují nutriční limity. Děti na ně chodí a chválí si je,“ přiblížil.

Svačiny jsou podle výživové poradkyně Soni Lovichové pro děti důležité. „Pamlsková vyhlášky omezila sladkosti a párky v rohlíku. Pokud ale bufet zavře a dítě nebude mít přístup k jídlu, tak je to špatně. Děti hlavně nesmí hladovět,“ zdůraznila Lovichová. Podle poradkyně ale záleží především na rodičích, jakým stravovacím návykům své děti naučí.

MARTINA MORESOVÁ

Vzdělávací centrum Floriánek ve Vranovicích má i bazén.
Nové centrum Floriánek stálo 54 milionů. Má pět nových tříd, tělocvičnu i bazén