Tradice se vrací v zábavné formě i dnes. Ve velkém například na Hodonínsku. „U nás ve Strážnici přijedou konšelé a následuje patnáctiminutová scénka, která reflektuje tehdejší tradici. Do vinohradu se nesmí pod hrozbou useknuté ruky,“ popisuje zarážení hory ve Strážnici pořadatel Pavel Lessl. Návštěvníci se tam mohou těšit na cimbálku a košt. Každý rok akce přiláká na čtyři sta lidí.

Někteří se už na zarážení hory těší. „Navštěvuji je ve Vlkoši. Hlavně kvůli dobrému vínu. Jsou to tady takové menší hody,“ říká Denisa Minxová ze Skoronic.

Komornější akci mají v Němčičkách na Břeclavsku. „Zazpívají děti z kroužku, potom bude scénka, kdy hotaři přečtou svůj slib. Škoda že nefungují dodnes, vinohrady už nikdo hlídat nechce,“ stěžuje si vinař David Ludín. Místní zarážení obnovili po roce 1989 a spojili ho s otevřenými sklepy. Navštěvuje je kolem dvou set lidí.

Na Znojemsku donedávna zarážení hory neznali. „Pořádáme každý rok akce ve vinařských oblastech kolem Znojma, tento rok v Havraníkách,“ uvádí členka pořádajícího Spolku přátel Hroznové kozy Zuzana Boudová. U kostela kněz požehná hotařským tyčím a v průvodu jdou lidé zarážet vinohrady. „V čele zástupu jde Hroznová koza, což je tradice z doby před druhou světovou válkou. Je to takový náš ochránce révy,“ dodává Boudová.

RADIM KŘÍŽ