„Jsme hrdí na to, že se nám podařilo sbor převzít po předchozí generaci a uchovat a rozvíjet jeho činnost,“ řekl velitel dobřínských hasičů Petr Novák. Už třináct let dobřínští hasiči soutěží v požárním sportu. „Od května do září se naše dvě družstva mužů věnují zejména právě tréninkům a závodům. Běhají okresní ligu a účastní se také dalších soutěží v okrese i kraji. K největším úspěchům patří vítězství či umístění na stupních vítězů v jednotlivých závodech,“ dodal velitel Novák.

Dobřínští hasiči si zakládají na tom, že své členy i techniku udržují stále připravené k zásahu. Rozhodně ale nezůstávají pouze za zavřenými dveřmi v hasičské zbrojnici.

Nové auto

Své obci pomáhají různými způsoby. „Jak velí tradice, každý spolek má v obci na starosti akce, o které se stará. V případě hasičů je to například ostatková zábava, dětský den nebo tradiční Prokopská pouť,“ vyjmenoval velitel hasičů Petr Novák. Hasiči také pořádají sběr železa, starají se o čištění požární nádrže a podobně. Ve spolupráci s obcí hasiči vylepšují svoje vybavení. „Díky podpoře a dotacím od kraje a obce jsme doplnili výbavu naší jednotky, koupili nové zásahové auto a přívěsný vozík. Opravami prošla také požární zbrojnice,“ přiblížil Novák.

Sbor prošel před třinácti lety výraznou generační proměnou vedení. „Snažíme se dál zapojovat a získávat dorost, ale není to úplně snadné. Ne všichni mladí, kteří k nám přicházejí, jsou dostatečně stálí, aby vydrželi,“ poukázal velitel Novák

K výročí sboru chystají v Dobřínsku pro členy a zasloužilé hasiče společné setkání. „Při této příležitosti ukážeme lidem původní stříkačku sboru, kterou jsme pro předchozí výročí nechali zrekonstruovat. Jsme na ni náležitě hrdí a staráme se o ni. Obvykle stříkačka zůstává dobře uložená, ale při slavnostních příležitostech ji vystavujeme,“ vysvětlil velitel Novák.