Přesto tvrdí, že bez lidí ztrácí technika význam. „Přístroje nejsou klíčové. Bez lidí, kteří s nimi umějí pracovat a vědí, co od nich čekat, jsou totiž k ničemu," upozorňuje Nežádal.

Jaký je nejmodernější přístroj, se kterým na vašem odboru pracujete?

Nejmodernější je Balscan II. Je to zařízení, které umí laserově digitalizovat povrch nábojnic a střel. A to ve velmi vysokém rozlišení. S jeho pomocí můžeme analyzovat balistické a mechanoskopické stopy. Vytváří trojrozměrné modely skenovaných povrchů a umožňuje nám velmi pohodlně porovnávat stopy. Stál téměř dva miliony korun. V České republice jsou tato zařízení zatím pouze dvě. Jedno u nás a druhé v Praze v kriminalistickém ústavu.

Jaké další moderní přístroje máte k dispozici? V čem vám dokáží pomoci?

Těch zařízení je spousta. Používáme  například optické nebo komparační mikroskopy. Pro analýzu chemických látek máme zase plynové chromatografy s hmotnostní detekcí a s plameno-ionizační detekcí. Máme také infračervený spektroskop, rentgenový analyzátor, systémy na analýzu obrazu Lucia a na zkoumání dokumentů DocuBox. Zajímavý je také přístroj, který dělá trojrozměrnou dokumentaci místa činu, jmenuje se Spheron. Používáme i přístroje na měření rychlosti střel a odporu spouště, zvláštní svítidla, speciální snímače trasologických stop nebo nejrůznější speciální programy.

Ulehčují vám hodně práci oproti dřívějšku?

Tato zařízení posouvají možnosti moderní kriminalistiky úplně někam jinam. Obecně se dá říct, že se díky nim těžiště dokazování přesouvá z výslechových místností do laboratoří.

Existují přístroje, které v práci používáte třeba už dvacet nebo třicet let?

Neuvědomuji si, že bychom nějaké takové zařízení měli. Technický rozvoj nám naštěstí umožňuje používat nová zařízení místo těch starých.

Jsou nějaké přístroje, bez kterých se žádné policejní vyšetřování neobejde?

Zařízení sama o sobě nejsou tak moc klíčová. Jsou totiž naprosto k ničemu bez lidí, kteří vědí, jak je obsluhovat a jaké výsledky mohou očekávat. Vědí, kde jsou slabiny a omezení těch přístrojů. A také to, jaké  mají chyby.

CELÉ TÉMA VČETNĚ VELKÉ INFOGRAFIKY NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKŮ ROVNOST