Některé voliči vykroužkovali ze spodních pozic a poslali je nečekaně do sněmovny. Jiní měli zvolení díky vysokému postavení na kandidátce téměř jisté, o křeslo je mohla připravit jen shoda náhod. Jihomoravany po sněmovních volbách zastoupí hned dvanáct nováčků. Řada z nich zkombinuje poslancování s dosavadní funkci v komunální politice či nemocnicích.

Minimálně prozatím bude sedět na dvou židlích překvapení víkendu, starostka brněnských Černovic Petra Quittová. Na jihu Moravy se stala skokankou voleb, když se z dvanáctého místa díky jedenácti tisícům hlasů vyhoupla až na třetí. „Plánuji zatím kombinaci funkce starostky a poslankyně. Určitě v tomhle nebudu první ani poslední. Položení poslaneckého mandátu rozhodně není na pořadu dne,“ uvedla Quittová, která je členkou Starostů a nezávislých.

Starosta brněnské Líšně Břetislav Štefan chce kandidovat do vedení celostátní ČSSD.
Neúspěch ČSSD? Účast ve vládě se ukázala jako destruktivní, tvrdí Štefan

Ještě víc preferenčních hlasů než Quittová získal na stejné kandidátce starosta Radějova na Hodonínsku Martin Hájek. Ani on se nechystá opustit tohle křeslo. Uvažuje však o tom, že by se vzdal uvolněné funkce a zůstal pouze neuvolněným starostou. „Za ušetřené peníze bychom mohli platit dalšího neuvolněného místostarostu. Situaci musíme probrat na nejbližším zastupitelstvu obce," nastínil Hájek.

Za koalici Spolu se z kraje dostali do sněmovny starostové Jiří Horák, Miroslav Zborovský a Jana Bačíková společně s radní Brna-středu Marií Jílkovou. Shodně plánují vést svou obec či město až do komunálních voleb, jež se konají za rok. „Není jednoduché rok před koncem čtyřletého období odejít a předat někomu rozpracované projekty, na které jsou dotace, jsou v nějaké fázi a u nichž jsem se zavázal, že je úspěšně dokončím,“ vysvětlil Zborovský, který vládne v Tešanech na Brněnsku. Kandidovat na starostu pak znovu nebude.

Roman Onderka.
Onderka: Mám sílu na budoucí boj za ČSSD. Restart musíme udělat odspodu

Starostou Bučovic na Vyškovsku zůstane i po získání poslaneckého mandátu Horák. O případné další kandidatuře do čela radnice příští rok se ale teprve rozhodne. „Na funkci krajského zastupitele každopádně rezignuji. Avizoval jsem to ostatně už před volbami,“ potvrdil v pondělí Horák.

BEZ PŘÍKAZU OD LIDOVECKÉHO VEDENÍ

Horák, Zborovský a Jílková jsou členy lidovců, kteří tvoří jednu ze tří stran Spolu. Jejich stranické vedení jim nepřikáže, aby si vybrali pouze jednu z funkcí. „U komunálních politiků, jímž zbývá poslední rok, nám připadá naprosto fér nechat to dojet do nejbližších komunálních voleb. Poslanec pak ale nebude obhajovat mandát z pohledu uvolněné funkce. Zůstane případně jen v zastupitelstvu,“ řekl celostátní místopředseda lidovců Petr Hladík.

Opačně přistoupí k hromadění pozic dva ředitelé okresních nemocnic v kraji. Lidovec Antonín Tesařík se už rozhodl z čela zařízení v Hodoníně odejít ke konci roku. „Promýšlel jsem si to už dávno. Můj závěr je, že se na dvou židlích nedá sedět tak, aby člověk naplno vykonával to, k čemu získal důvěru voličů," vysvětlil už o víkendu Tesařík.

Jeho kolega z nedalekého Kyjova Lubomír Wenzl, který ve sněmovně bude působit v barvách hnutí ANO, hodlá vykonávat obě funkce zároveň. „Je to nová situace. Uvidím, co všechno bude obnášet. V tuto chvíli zůstávám ředitelem i poslancem. Budu mít ještě větší nasazení, než jsem zvyklý,“ prohlásil Wenzl.

Krajský lídr Pirátů Radek Holomčík.
Propadák Pirátů? Nechali jsme se zahnat do Babišovy politiky, lituje Holomčík

Zastávání více souběžných postů zároveň bývá hlavně u nových poslanců podle politologa Michala Pinka pravidlem. „Kumulace není v českých podmínkách nijak upravena, je proto dost rozšířená,“ zdůvodnil.

Jednotlivé strany přistupovali minimálně v minulosti k hromadění funkcí různě. Například sociální demokraté se shodli na to, že jejich členové nebudou zároveň vykonávat funkce hejtmana a poslance. Týkalo se to třeba Michala Haška. Před poslancováním dal před lety přednost hejtmanství. „U jiných stran nebyla kumulace nijak moc řešena, například Jiří Mihola patřil dřív k politikům se třemi, čtyřmi mandáty, podobně Stanislav Juránek nebo i Hašek," popsal Pink.

Po minulých sněmovních volbách zastávali souběžné funkce čtyři jihomoravští nováčci. Tři byli z ANO a jeden z ODS. Kvůli mandátu ve sněmovně se po zvolení Taťána Malá nevzdala funkce náměstkyně jihomoravského hejtmana. Stejně tak Pavel Staněk a David Štolpa působili i nadále v radě Brna, respektive Znojma. Občanský demokrat Jiří Ventruba zůstal místostarostou Modřic u Brna.