Průběh protestní akce hodnotil pozitivně. „Myslím si, že můžeme být spokojení. Když jsme v pondělí procházeli, kdo se dostaví, tak to nebylo tak růžové. Za okres jsme totiž počítali, že přijedou zemědělci s třiceti až čtyřiceti traktory. Ale čtyřicet jsme napočítal už o půl desáté. Takže podle mého názoru tady je z naší strany dvě stě padesát až tři sta traktorů,“ řekl Deníku předseda Okresní agrární komory Hodonín.

Kromě domácích zemědělců upozornil na účast kolegů z okresů Uherské Hradiště, Brno Venkov a Břeclav. „Opravdu účast je veliká. Mezi účastníky jsou řadoví traktoristé, majitelé i funkcionáři. Všichni ví, proč tady jsou. Myslím si, že to smysl má. A má to větší smysl než akce v Praze, kterou jen zneužili. Tady jde o apolitický protest, kdežto tam se to úplně zvrhlo,“ řekl Chaloupka.

Další protesty v kraji:

A co tedy podle něj zemědělce z hodonínského okresu trápí a na co chtějí upozornit? „Jsou nízké výkupní ceny veškerých komodit. Ty zavinil dovoz ukrajinských komodit do Evropské unie, nejen do naší republiky. Po dovozu komodit do Unie reaguje burza, podle které se řídí naše výkupní ceny. Vykupuje se pak za polovičku,“ uvedl předseda.

Okružní křižovatka v Hodoníně na silnici I/51 se dočká oprav v březnu a v dubnu.
VIDEO: Dopravu v Hodoníně čeká omezení, začne oprava kruhového objezdu u policie

Zároveň upozornil na to, že naopak náklady obrovsky vzrostly. „Sedláci, jeden vedle druhého, se kterými jsem tady mluvil, tvrdí, že v letošním roce skončí ve ztrátě,“ přiblížil Chaloupka.

Zmínil v této souvislosti vysoké náklady na hnojiva a také to, že některé plodiny ještě nejsou prodané. „Bude doopravdy problém, co budeme sít? A když to, co máme zaseté, budeme sklízet, kam to prodáme? Sila a sklady jsou plné,“ upozornil okresní předseda.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Podle něj současná situace postupně spěje do evropského průšvihu. „Každý z nás má padesát procent pšenice zaseté, má v tom vražené šílené peníze. Ty jsou často z kontokorentního úvěru. Z čeho jej ale při současném vývoji cen splatit?“ ptá se jihomoravský sedlák.

Připomněl, že dřív bývala nejnižší cena komodit o žních a pak se postupně zvyšovala až do příštích žní. „Dneska to tak není, je totiž všech komodit nadbytek v celé Evropské unii. Česká republika vždycky vypěstovala víc pšenice, než byla schopna spotřebovat a vyvážela. Dnes nevyváží nic. A kukuřice z hodonínského okresu šla do cukrovaru u Trnavy nebo do další fabriky v Rakousku. To všechno je ale zastavené,“ dodal smutně předseda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Učím se říct o pomoc, vypráví herečka z Hodonína Petra Hřebíčková

Hraje v nové komedii Matka v trapu

Zdroj: Youtube