Kdy jste dorazil na Filipíny?
Přiletěli jsme 15. ledna. Předtím bylo letiště zavřené kvůli aktivní sopce. Do začátku února jsme s bratrem cestovali po horách na severu Filipín. Do té doby bylo vše v normálu.

Pak jste se už bez bratra přesunul na Thaiwan, že?
Ano a tam jsem poznal, co jsou to přísná opatření. Už 6. února měli všichni lidé na letišti masky, měřila se tělesná teplota. Taiwan je velice blízko Číny, ale díky provedeným opatřením je zde k dnešnímu dni asi jen dvě stě nakažených. Jsem trochu překvapený, že ostatní země nedokázaly okopírovat taiwanský systém.

Šardický fotbalista Petr Vacula (ve světle zeleném dresu) při zápase v Miloticích za stavu 0:0 úmyslně kopl pokutový kop vedle branky.
Gesto fair play ve třetí třídě. Vacula schválně zahodil penaltu

Jaká je situace ohledně koronaviru na Filipínách?
Řada zemí sem už výrazně omezila lety. Po několika dnech byl virus všude a začala se zavírat města a ostrovy. Dnes je zde domácí karanténa a lidé smí jen do obchodu. Nově má každá část města určený čas pro nákup. Já můžu na nákup pondělí, středa, pátek od 7 do 11 hodin. Filipínám chybí testovací soupravy na koronavirus a není zde tak dobrá nemocniční síť jako u nás. K 26. březnu tady bylo 707 nakažených, ale 45 jich zemřelo.

Jak vnímáte tuto situaci tisíce kilometrů od domova?
Lety jsou omezené a je to tak správně. Tuto situaci vnímám jako ukázku toho, že lidé nejsou všemocní a přírodě neporučí.

Jak se vám Česká republika snaží pomoct?
Jsem hrdý, že jsem občan České republiky! Při první návštěvě ambasády, ještě před koronavirem, jsem dostal číslo na naši ambasádu. To je aktivní 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Ambasáda mi zprostředkovávala aktuální informace o situaci na Filipínách, o záchranném letadle a konzultovala se mnou mé další možnosti. Každý zaregistrovaný občan v systému našeho ministerstva zahraničí DROZD dostával mailem aktuální informace. I když filipínská vláda uzavřela města, čeští občané dostali od ambasády doklad s povolením k odjezdu z uzamčených míst. Navíc Česká republika zařídila speciální letadlo zadarmo pro české občany. Myslím, že bylo pro 170 lidí.

Mapa počtů nakažených koronavirem na jižní Moravě, údaje platné ke čtvrteční šesté hodině večer.
MAPA: Za noc žádný nový případ. Na jihu Moravy je stále 113 nakažených

Proč jste se rozhodl zůstat?
Jeden dlouhý den jsem rozjímal, co dál. Jelikož vím, že rodina je v pořádku. Vyhodnotil jsem tuto těžkou situaci jako příležitost k mému rozvoji, protože vím, že právě těžké životní situace nás dělají lepšími. A já chci být dobrý člověk. Proto jsem se rozhodl zůstat v Baguio city a uvolnit jedno místo v záchranném letadle, které bylo podle mých informací plné do posledního místa.

Jaké jsou aktuální vyhlídky a kdy se budete moci vrátit domů?
Aktuálně vím, i díky ambasádě, která mě nasměrovala na imigrační, že moje víza jsou prodloužená do 15. května. Momentálně jsem bez letenky a nevím, co bude dál… Přeji všem lidem, aby nejen přežili tuto situaci, ale aby z ní vyšli jako lepší verze sebe sama.

A vaše dojmy z Filipín?
Navštívil jsem pouze Manilu a severní Luzon, takže můžu přiblížit pouze tyto oblasti… Severní Luzon mě zaujal krásnou přírodou, osobitým stylem dopravy, kdy v předělaných vojenských jeepney posíláte peníze po spolucestujících až k řidiči, a ten vám následně stejnou cestou vrátí. Všude, i v té nejvzdálenější vesnici v horách, najdete basketbalové hřiště vedle školy. Místní lidé milují basketbal. Všechny děti chodí do školy a více než sedmdesát procent škol má své uniformy. Lidé si zde velice zakládají na vzdělání svých dětí. Myslím, že tu krásnou zemi čekají světlé zítřky, protože mladí lidé přemýšlí, jsou vzdělaní a mluví plynně anglicky.

Žáci z Vacenovic se učí on-line, mají i pyžamový den
Úkoly, nebo pyžamový den? Učení doma je náročné, míní rodiče i školy v kraji

A Manila?
Je velkoměstem se vším všudy, i s tím špatným. Přeplněné silnice, před každým obchodem stojí ochranka se zbraní, běžné jsou brokovnice, asi pro výstrahu. Obrovský rozdíl je vidět chudé čtvrti, kde je špína, splašky a všudypřítomné odpadky… A oproti tomu bohatou čtvrť Makati, kde jste jako v jiném filmu, mrakodrapy s bazény v horních patrech či golfová hřiště. Není zde tak početná střední třída lidí, tak jako u nás.

Můžete přiblížit i vaše pocity z Taiwanu?
Taiwan je velice moderní země. Nepatří k Číně a lidé jsou na tuto nevědomost velice citliví. Taiwan jsou pro mě megalomanské stavby Taipei101, bývalá nejvyšší budova světa. Letiště Taipei je tak veliké, že zde musíte cestovat vlakem. A co mě moc zaujalo a potěšilo, byla místa pro meditaci a modlitbu pro různá vyznání hned vedle sebe. Jsou tady také krásná čajová, ananasová pole a jejich unikátní kultura. Tu budu popisovat na své přednášce, kterou chci uspořádat po mém návratu, až bude lepší situace.

Kvůli nouzovému stavu hrozí hříšníkům ve správním řízení pokuty v řádu tisíců korun.
VIDEO: Proč nemáte roušku? Nejsem nakažlivý, vymlouval se muž