Brněnská firma Wereldo dokázala zefektivnit kamionovou dopravu.Brněnská firma Wereldo dokázala zefektivnit kamionovou dopravu.Zdroj: Jakub ČápLogistická firma Wereldo dokáže pomocí algoritmu snížit náklady za dopravu i počet prázdných kamionů na silnicích. „Pro klienty jsme klasickým dopravcem, ale to naše tajemství je uvnitř. Je to způsob, jakým plánujeme kamiony tak, aby byly plně využité. Tím snižujeme dopad kamionové přepravy na životní prostředí,“ popsal ředitel firmy Tomáš Zahradník.

Ilustrační snímek z výcviku ve Vyškově, kdy kurzem procházejí záložáci i dobrovolníci.
Byla to nehoda. Vyšetřování tragické smrti studenta ve Vyškově je u konce

Odborná komise ocenila, že firma přináší poměrně přelomové řešení do jinak konzervativního odvětví „Jedná se o technologii, která může mít opravdu výrazný globální dopad a s ním i úspěch. Už teď je firma zainvestovaná, má správnou startupovou dynamiku a stojí na hodnotách, do nichž se velmi silně propisuje téma udržitelnosti. A to je u startupu v této fázi vývoje velmi vzácné,“ podotkl porotce Michal Hrabí.

Mezi dalšími adepty na cenu byly i mobilní aplikace Nesnězeno, firma na recyklaci plastu rPET nebo aplikace Plant ID na rozpoznávání rostlin.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál