Valenta se narodil za první republiky přímo v jedné z chalup v Jobově Lhotě nedaleko Olešnice. Na bývalou zemskou hranici si pamatuje. Osada je jedinou vesnicí v Jihomoravském kraji, která leží na historickém území Čech. Od šedesátých let minulého století je součástí obce Kněževes. „Samozřejmě si ještě pamatuji, že jsme úředně patřili pod Čechy. V šedesátých letech se to změnilo a od té doby jsme na Moravě v okrese Blansko," dodal důchodce.

Připomenutí historie v nové značce vidí i starosta Kněževsi Vladimír Vodák. „Podle mě je to dobrá věc. Lidé aspoň uvidí, kudy v minulosti procházela hranice mezi Čechami a Moravou. Pro řadu turistů to bude zajímavá informace," řekl Vodák.

Historickou hranici Čech a Moravy připomínají na Blanensku značky dvě. Zatím jediné v republice. Jedna z nich je právě mezi obcí Kněževes a Jobovou Lhotou a druhá pak o kousek dál na silnici mezi Olešnicí a Trpínem.

Kus historie

Nechali je tam postavit členové sdružení Zemská hranica a Moravské národní obce. „Snažíme se seznámit veřejnost a především mládež s tematikou našich unikátních historických hodnot. Chceme je zachovat a propagovat. Jednou z nich je právě historická hranice mezi našimi zeměmi, která se na mnoha místech shoduje s hlavním evropským rozvodím," řekl jeden z členů Moravské národní obce Ondřej Mlejnek.

Podle jeho kolegy Ondřeje Hýska měla tato hranice v historii politický význam. „Oddělovala po staletí Čechy od Moravy, tedy Moravské markrabství od Českého království, v novější době Moravskou (Moravskoslezskou) zemi od České země. Po zrušení zemského zřízení v lednu 1949 se význam hranice značně rozmělnil. Avšak četné hraniční kameny tam dodnes stojí coby mystické postavy střežící již téměř zapomenutou hranici," dodal Hýsek.

Ten dodal, že na umístění informativních dopravních značek museli získat potřebná povolení. Jedna značka pak přišla na zhruba sedm tisíc korun. „Nebyla to žádná partyzánština. Na umístění značek jsme si vyběhali vše, co bylo potřeba," řekl Hýsek.

Jeho slova potvrdil tajemník boskovické radnice David Škvařil. Umístění značek dali zelenou policisté, silničáři i úředníci. „Silničáři jen chtěli, aby sdružení Zemská hranica značky postavilo a později udržovalo na své náklady," upřesnil Škvařil.

Historickou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou zřejmě v budoucnu připomenou tabule i na dalších místech. „My se teď na umístění dalších cedulí v nejbližší době nechystáme. Bylo to docela náročné na vyřízení i nákladné. Ale už se nám ozvali lidé z několika obcí. Hlavně ze Svitavska. Jsme s nimi v kontaktu. Například starosta Hevlína na Znojemsku chce značku umístit v místech, kde Morava hraničila s Dolním Rakouskem," poznamenal člen Moravské národní obce Ondřej Mlejnek.