Řidiči na jihu Moravy někdy překvapí i zkušené dopravní policisty. Někteří stojí s autem v poli a nevědí, jak se tam dostali. Jiné hlídka přistihne pod vlivem alkoholu nebo drogy několikrát za týden. Podle poslední statistiky ministerstva dopravy je Jihomoravský kraj šestý v České republice v podílu řidičů, kteří mají alespoň jeden trestný bod, k celkovému počtu lidí s řidičským průkazem.

Část těch, kteří se za volantem nebo řidítky motorky chovali nezodpovědně, už dosáhla dvanáctibodové hranice a přišla o řidičský průkaz. Na jihu Moravy to dokázalo téměř tři a půl tisíce lidí.

Ignoroval nařízení

O průkaz letos přišel například třiašedesátiletý řidič. Hlídka tišnovských policistů mu ho kvůli jízdě pod vlivem alkoholu vzala. „Muž to ignoroval a usedl za volant znovu," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Druhé setkání se stejným řidičem strážce zákona překvapilo. Hlídka spěchala k požáru auta do polí poblíž Úsuší na Brněnsku. „Policisté netušili, koho na místě uvidí. U požáru našli řidiče, kterého před dvěma hodinami přistihli s téměř dvěma promile v krvi," konstatoval mluvčí.

Ukázalo se, že i přes zákaz znovu řídil. „Údajně zabloudil a v polích se chtěl otočit. Tam ale auto uvízlo a začalo hořet," dodal Malášek.

Dechovou zkoušku muž v druhém případě odmítl. Trestu se nevyhnul. K ohrožení pod vlivem návykové látky se přidal přestupek odmítnutí vyšetření na alkohol. Navíc přišel i o auto, které shořelo.

Kuriozity a nejčastější přestupky.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Muž se zapsal nejen do paměti policistů, ale i do statistik, které vedou obecní úřady. Například v Brně je podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry šestapadesát řidičů, kteří dosáhli dvanáctibodové hranice.

Další jsou těsně pod ní a o průkaz přijdou při sebemenším zaváhání. „Osm lidí má jedenáct bodů. Na desíti jsou čtyři," informoval Žára.

Nejhorší čísla v Jihomoravském kraji evidují v Pohořelicích na Brněnsku. Téměř pětina řidičů registrovaných na tamním úřadě má alespoň trestný jeden bod. Jeden z letošních případů spojených s Pohořelicemi zaznamenali policisté v dubnu.

Řidič a spolujezdec jim ve městě předvedli kaskadérský výstup. „Auto před hlídkou začalo podezřele kličkovat. Při pozornějším pohledu dovnitř policisté zjistili, že se řidič mění se spolujezdcem," popsal manévr Malášek. Když hlídka auto zastavila, zjistila, že řidič nechtěl zůstat za volantem, neměl totiž oprávnění.

Víra v beztrestnost

K tomu, proč někteří lidé zákazy ignorují a řídí někdy znovu i chvíli po tom, co je policisté přistihli, se vyjádřil brněnský psychoterapeut Aleš Aujezký. „Rozhodování může ovlivnit alkohol nebo drogy. Člověk si moc důvěřuje a myslí si, že mu vše projde. Pokud není pod vlivem, tak je problém výchova a to, že se dotyčný nenaučil respektovat pravidla," uvedl Aujezký.

Myslí si také, že řidič, který se přes zákaz vydává opakovaně na silnici, může být pod sociálním tlakem. „Muž si třeba říká: Seš chlap, přece se nebudeš bát policajtů," vysvětlil psychoterapeut.

Podobně se možná dá vysvětlit chování řidiče, kterého policisté zastavili na začátku prosince v Prosiměřicích na Znojemsku. Jel nepřipoutaný. „Neměl ani osvědčení o registraci auta. Po výzvě k zaplacení pokuty udělal na blok místo podpisu tři křížky. Chtěl, aby mu policisté vypsali jiný přestupek, za který by nedostal body," řekla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Podle Aujezkého se chování některých řidičů dá označit za frajeřinu a siláckou pózu. „Nechtějí přijít o prestiž a vypadat jako malé děti přistižené při něčem zakázaném. V podstatě chtějí říct: Já se z toho nezblázním, že jste mě chytili," uvedl Aujezký.

O víkendu získal třikrát 7 bodů

Kuřim, Tišnov - Mezi největší hříšníky a rekordmany na jihomoravských silnicích se před měsícem zapsal sedmatřicetiletý řidič renaultu. Jízdu pod vlivem pervitinu, za kterou hrozí sedm trestných bodů, zopakoval u Kuřimi a Tišnova na Brněnsku za víkend hned třikrát.

Podle policejního mluvčího Bohumila Maláška je to výjimečný případ. „Měl smůlu, že jsme ho přistihli třikrát. Scénář každé kontroly i jejich výsledky se vždy opakovaly," uvedl Malášek.

Hlídka udělala řidiči dechovou zkoušku na alkohol. „Pokaždé negativní. Opačně ale vyšel test na drogy. Tím, že si před jízdou dal pervitin, se řidič ani netajil," sdělil mluvčí.

Dodal, že muž kvůli dřívějším prohřeškům neměl řidičský průkaz. A jeho auto ani nesplňovalo podmínky pro jízdu po silnici.

Navzdory zákazu

Sedmatřicetiletého řidiče kvůli hříšnému víkendu čekala pokuta a prodloužení zákazu řízení. „Některým sednout za volant zakážeme. Oni opustí služebnu, zajdou si pro auto a jedou dál. Ze zákazu si nic nedělají. Nic podobného jako tento případ si ale nepamatuji," konstatoval Malášek.

K tomu, jak pervitin mohl ovlivnit řidičovo chování za volantem, se vyjádřil Jiří Valnoha ze sdružení Podané ruce, které pomáhá drogově závislým. „Jedná se o stimulační drogu. Dráždí k vyšší aktivitě a výkonům. Člověk zdánlivě rychleji přemýšlí a jedná. Díky tomu se přeceňuje a v autě překračuje povolenou rychlost," vysvětlil Valnoha. Dodal, že jízdy pod vlivem často končí nehodou kvůli nezvládnutí řízení.

To, že řidič opakoval svůj přestupek, není podle brněnského psychologa Jiřího Brančíka výjimečné. „Jedná se nejspíš o závislého člověka. Takoví nerespektují normy a do budoucna nepřemýšlí. Jde jim o uspokojení momentální potřeby," uvedl.