Hlavním cílem mapy je, aby člověk ochutnávající vzorek věděl, kde vinaři hrozny vypěstovali. Bonusem pak je zajímavost názvu viničních tratí. „Některé jsou opravdu kuriózní. Sám jsem se nasmál. Například v Perné je trať Železná. Ptal jsem se, z čeho název vznikl. Dostal jsem odpověď, že tam za socialismu bývaly železné sloupky. Nemá to tedy nic společného se železem v půdě,“ vysvětloval ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Poslední šampion Salonu vín je Chardonnay barrique ze Zámeckého vinařství Bzenec na Hodonínsku. Hrozny pro víno pocházejí z ikonické tratě Klínky v sousedním Vracově. Lokalita přinesla vinařství titul šampiona už popáté. „Původ hroznů je pro víno velmi důležitý,“ potvrdil Krška.

close Zajímavé názvy viničních tratí na jihu Moravy. info Zdroj: Deník/Tomáš Marek zoom_in Poetické názvy jako Panenský kopec v Popicích na Břeclavsku nebo tajemné jako Peklo v Šatově na Znojemsku mají viniční tratě na jižní Moravě.

Například Brňan Filip Štefaník ani nevěděl, že v okolí tolik viničních tratí existuje. O většině se dozvěděl až díky mapě. „Z názvů mě velmi zaujalo Peklo. Je to teď můj favorit, kam se vyrazím podívat. Třeba přijdu na to, proč tak někdo trať pojmenoval,“ zamýšlel se.

Vinař Kamil Prokeš z Velkých Němčic na Břeclavsku má část vinohradů v trati Punty. Jak název vznikl, se mu však i přes hledání zjistit nepodařilo. „Jsou jediné v České republice. Našel jsem v Itálii vinařství, které se jmenuje Puntai, ale jestli to má nějakou spojitost, to dosud nevím,“ poznamenal. Další viniční tratí v městyse jsou Příděly. Název dostala zřejmě proto, že se v místě dříve přidělovaly pozemky.

Sahara pak není pouze největší poušť světa, ale také trať v Pavlově na Břeclavsku. „Kopec je hodně výhřevný a suchý, název je asi podle toho,“ tvrdí ředitel Krška.

MICHAL HRABAL

JAKUB TRUČKA