Byl žurnalista a psal o olympiádě. Založil první český ragbyový klub a působil jako sportovní trenér a rozhodčí. Položil základy umělecky orientovaného komiksu. A v době okupace byl na nuceném pobytu v pracovním táboře.

Víc informací si přečtěte na straně kultury v úterním vydání Deníku Rovnost

O tom, že Ondřej Sekora nebyl pouze autor legendární postavičky Ferdy Mravence, návštěvníky přesvědčí nová výstava Moravského zemského muzea v Brně. Expozice obsáhla díla a dokumenty ze Sekorovy pozůstalosti, kterou muzeum získalo letos v létě.

Výstava nese název Lidské mraveniště Ondřeje Sekory a hostí ji Centrum dějin literatury v Králově poli. V této části města se spisovatel a ilustrátor v roce 1899 narodil. „Tehdy to byla vesnice poblíž Brna, v rodině bylo šest dětí," uvedla kurátorka výstavy Hana Kraflová.

Největší část pozůstalosti tvoří dopisy. „Rozsáhlá a velmi dojemná a intimní je rodinná korespondence, která svědčí o krásných vztazích. Výmluvné jsou především ty dopisy, které psal Ondřej Sekora z pracovních táborů za druhé světové války. Psal si také deník a v porovnání s ním jsou dopisy pro rodinu optimističtější," podotkla Kraflová.

Dojemné jsou podle ní také dopisy od dětských čtenářů Sekorových knih.