Je jim jedenasedmdesát a třiasedmdesát a v Brně žijí celý život. Znají se téměř třicet let a každé ráno se scházejí, aby společně vyvenčily své psy. „V sedm ráno vstanu, nasnídám se, obléknu a vyrážím na procházku," říká starší ze dvou dam Anna Kočí.

„Můj den začíná podobně," doplňuje s úsměvem Marie Konečná a dodává. „Každé ráno máme stejný rituál. Jdeme do parku vyvenčit pejsky, popovídáme si a zavzpomínáme na staré časy."

Tvrdí, že v Brně jsou spokojené. „Líbí se mi, že mám blízko obchod a park, kam chodíme venčit psy. Nic víc nepotřebuji," řekla starší z žen.

Také druhé ženě se život v Brně líbí. „Oceňuji, že mám městskou dopravu zadarmo. Občas ji využívám, když jedu nakupovat anebo k doktorovi. Ale určitě bych chtěla víc bezbariérových tramvají. Schody jsou vysoké a občas mám s nimi problém."

Ne všichni staří lidé jsou ale s životem ve městě spokojení. Kolektiv autorek prováděl v roce 2011 výzkum ve velkých městech České republiky nazvaný Stáří ve městě, město v životě seniorů, aby zjistil, jak se zde důchodcům žije. „Staří lidé v Brně si nejčastěji stěžují na nedostatek veřejných toalet. Zmínily je téměř tři čtvrtiny ze dvou tisíc dotazovaných," uvedla jedna z autorek projektu Lucie Vidovičová.

Důchodci si také často stěžují, že místa jejich bydliště nejsou bezpečná. „Více než polovina uvedla, že v noci mají strach o svou bezpečnost v noci."

Bezpečnost starých lidí ve městě a jejich dobrý životní pocit se bude snažit napravit magistrát v následujících letech. „Jako první v republice uvažujeme o sdíleném bydlení pro důchodce," uvedla Eva Gregorová z kanceláře strategie města.

Magistrát připravuje projekt sdíleného bydlení na ulici Zámečnická. Byt by mělo sdílet deset či jedenáct lidí, přičemž každý by měl své vlastní soukromí. Stavba je plánována na rok 2015, první důchodci se budou moci stěhovat o rok později. Pokud se osvědčí, sdílení bytů se rozšíří na městské části Královo Pole, střed a sever.

Důchodkyně Věra Ptáčková nápad vítá. „Žiji sama už deset let a občas mi bývá smutno. Jsem soběstačná a do domova důchodců jít nechci, ale nápad sdíleného bydlení se mi líbí."

Gregorová dále vyzdvihuje propracovaný komunitní plán sociálních služeb. „Ne vždy o nich ovšem staří lidé ví. V Brně například existuje spousta klubů pro důchodce."

Jedním z nich je Klub aktivních seniorů (KLAS), který funguje od roku 2008. Nabízí různorodý program od procházek po městě přes relaxační techniky až po trénink paměti. Program vytváří ve spolupráci s animátorkou sami důchodci. „Pomocí aktivit pomáháme lidem vyrovnat se s různými situacemi a problémy, které život přináší," uvedla metodička Dana Žižkovská, která dodala, že staří lidé mají v klubu prostor pro plné využití bytosti.

Podle Žižkovské důchodci v Brně oceňují bezbariérovost, informační tabule na zastávkách MHD nebo divadelní představení za zvýhodněné ceny. Co brněnským seniorům chybí, je širší síť senior taxi, které by mohli využívat při cestách k lékaři nebo na nákupy, a občas také lidský přístup na úřadech.

Momentálně je v Brně devatenáct procent obyvatel starších pětašedesát let. Čtyřicet procent z nich jsou muži.